Astrid Lindgren - biografia ostatnidzwonek.pl
JesteÅ› w: Ostatni dzwonek -> Bracia Lwie Serce

Astrid Lindgren - biografia

Autor: Jakub Rudnicki

Astrid Anna Emilia Lindgren urodziÅ‚a siÄ™ 14 listopada 1907 w Vimmerby w szwedzkiej Smalandii, w rodzinie zamożnego rolnika Samuela Augusta Ericssona i jego żony Hanny z domu Jonsson. Jej ojciec dzierżawiÅ‚ gospodarstwo proboszcza w Näs. MiaÅ‚a troje rodzeÅ„stwa: Gunnara, StinÄ™, Ingegerda. Wszyscy w późniejszym życiu zajmowali siÄ™ pisaniem, dlatego Samuel August zwykÅ‚ mawiać: „Dziwne dzieci mi siÄ™ urodziÅ‚y. Wszyscy zajmujÄ… siÄ™ sÅ‚owami. Jak to siÄ™ mogÅ‚o tak skupić w jednej rodzinie?”

Pisarka, wspominajÄ…c swoje dzieciÄ™ce lata, podkreÅ›laÅ‚a: „MyÅ›lÄ™, że tym, co czyniÅ‚o nasze dzieciÅ„stwo tak szczęśliwym - byÅ‚y dwie rzeczy: wolność i poczucie bezpieczeÅ„stwa”. Wówczas także rozpoczyna siÄ™ jej miÅ‚ość do książek i Å›wiata fantastyki.

Smalandia jest jedną z dwudziestu pięciu prowincji południowo-wschodniej Szwecji, stanowi część Gotlandii. Turyści przyjeżdżają tu głównie w poszukiwaniu dziewiczej natury, ale w regionie czeka również sporo atrakcji dla najmłodszych. W krajobrazie krainy przeważają lasy i jeziora, region może poszczycić się również bogatą fauną. To właśnie przyroda i naturalna harmonia przyciągają licznych zwiedzających, choć atrakcji jest znacznie więcej. Smalandia to także kraina o długich tradycjach rzemieślniczych i nowoczesnej infrastruktury.

NaukÄ™ szkolnÄ… rozpoczęła w wieku siedmiu lat w szkole w Vimmerby, a gdy miaÅ‚a trzynaÅ›cie lat, jedno z jej wypracowaÅ„ ukazaÅ‚o siÄ™ w lokalnej „Gazecie Vimmerby” (pod pseudonimem Selma Lagerlöf). Jako nastolatka Astrid wraz z koleżankami lubiÅ‚a psocić zarówno w szkole, jak i poza niÄ…. Rok po ukoÅ„czeniu gimnazjum zaproponowano jej pracÄ™ we wspomnianym piÅ›mie - byÅ‚a korektorkÄ… oraz pisaÅ‚a krótkie notki i reportaże głównie o wydarzeniach lokalnych. Jako osiemnastolatka przeniosÅ‚a siÄ™ do Sztokholmu, gdzie uczÄ™szczaÅ‚a na kursy zawodowe dla sekretarek ze stenografii i maszynopisania przy szkole handlowej Bar-Lock, co umożliwiÅ‚o jej później podjÄ™cie pracy biurowej na stanowisku prywatnej sekretarki w dziale radiowym Szwedzkiej Centrali KsiÄ™garskiej. KolejnÄ… posadÄ™ otrzymaÅ‚a w Królewskim Klubie Automobilowym, gdzie poznaÅ‚a Sture Lindgrena, za którego wyszÅ‚a wiosnÄ… 1931 roku. MiaÅ‚a z nim dwoje dzieci: syna Larsa i córkÄ™ Karin. Z mężem Å‚Ä…czyÅ‚a jÄ… miÅ‚ość do książek i poczucie humoru.
W koÅ„cu lat trzydziestych pracowaÅ‚a jako stenografistka w biurze kryminologa Harry'ego Södermana. 1 wrzeÅ›nia 1939 zaczęła pisać „Dziennik czasu wojny”. Podczas II wojny Å›wiatowej zostaÅ‚a cenzorem korespondencji w jednym z oddziałów sÅ‚użby wywiadowczej. W 1944 roku zaczęła tworzyć opowieść o Pippi PoÅ„czoszance, postaci, którÄ… trzy lata wczeÅ›niej podczas choroby wymyÅ›liÅ‚a jej córka. Na swoje dziesiÄ…te urodziny dostaÅ‚a maszynopis zabawnych historyjek o rudowÅ‚osej dziewczynce. Wydawnictwo odrzuciÅ‚o jednak propozycjÄ™ wydania książki z powodu jej „niewychowawczego” charakteru.

Lindgren zadebiutowaÅ‚a w tym samym roku tradycyjnÄ… powieÅ›ciÄ… dla dziewczÄ…t „Zwierzenia Brit-Mari”, która zdobyÅ‚a drugÄ… nagrodÄ™ w konkursie ogÅ‚oszonym przez wydawnictwo Robc`n i Sjogren. Rok później otrzymaÅ‚a pierwszÄ… nagrodÄ™ za książę „Pipi Langstrumpf” („Fizia PoÅ„czoszanka”), a w 1946 roku także pierwszÄ… nagrodÄ™ za powieść detektywistycznÄ… dla mÅ‚odzieży „Detektyw Blomkvist”. Wydanie książki o Pipi zmieniÅ‚o życie Lindgren. Książka staÅ‚a siÄ™ wielkim sukcesem i uwielbiana byÅ‚a przez dzieci i dorosÅ‚ych na caÅ‚ym Å›wiecie. Wkrótce powstaÅ‚y nastÄ™pne tomy z przygodami Pippi oraz inne książki. W 1946 roku pisarka objęła posadÄ™ kierowniczki redakcji dzieciÄ™cej w jednym z najwiÄ™kszych szwedzkich wydawnictw Rabe`n i Sjogren. PrzepracowaÅ‚a tam dwadzieÅ›cia pięć lat do przejÅ›cia na emeryturÄ™ w 1970 roku. Angażuje siÄ™ w sprawy spoÅ‚eczne i polityczne. W 1978 roku jej przemówienie na uroczystoÅ›ci wrÄ™czenia nagród German Book Traders’ Peace Prize staje siÄ™ punktem wyjÅ›cia do miÄ™dzynarodowej dyskusji na temat stosowania kar cielesnych w wychowywania dziecka. Zabiera gÅ‚os w sprawie energii jÄ…drowej, a także angażuje siÄ™ w kampaniÄ™ przeciwko nieetycznemu traktowaniu zwierzÄ…t, która doprowadza do nowych przepisów o ochronie zwierzÄ…t.

strona:    1    2  

Szybki test:

Astrid Lindgren znana była przede wszystkim z:
a) książek dla pensjonarek
b) książek dla dzieci
c) dokumentów
d) kryminałów
RozwiÄ…zanie

Astrid Lindgren to pisarka:
a) kanadyjska
b) angielska
c) szwedzka
d) szkocka
RozwiÄ…zanie

Oprócz braci Lwie Serce inną postacią stworzoną przez Lindgren jest:
a) Ania z Zielonego Wzgórza
b) Pies Pankracy
c) Pippi Pończoszanka
d) Calineczka
RozwiÄ…zanie

Zobacz inne artykuły:

Inne
„Bracia Lwie Serce” - streszczenie szczegółowe
„Bracia Lwie Serce” - streszczenie w piguÅ‚ce
„Bracia Lwie Serce” - plan wydarzeÅ„
Astrid Lindgren - biografia
Tengil - charakterystyka
Jonatan Lwie Serce - charakterystyka
Karol Lwie Serce - charakterystyka
Charakterystyka bohaterów „Braci Lwie Serce”
Motywy literackie w powieÅ›ci „Bracia Lwie Serce”
„Bracia Lwie Serce” jako baśń
„Bracia Lwie Serce” jako utwór fantastyczny
Gatunek i budowa powieÅ›ci „Bracia Lwie Serce”
Problematyka „Braci Lwie Serce”
Główne wÄ…tki „Braci Lwie Serce”
Czas i miejsce akcji „Braci Lwie Serce”
Twórczość Astrid Lindgren
„Bracia Lwie Serce” - cytaty



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies