Charakterystyka pozostaÅ‚ych bohaterów „ChÅ‚opów” ostatnidzwonek.pl
Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Chłopi

Charakterystyka pozostaÅ‚ych bohaterów „ChÅ‚opów”

Autor: Karolina Marlêga

Rocho

Oto fragment, w którym Reymont wprowadziÅ‚ tego bohatera: „- SkÄ…d on jest? - SkÄ…d? Ze Å›wiata szerokiego, abo to kto wie? - NachyliÅ‚a siÄ™ nieco, wzięła główkÄ™ na dÅ‚oÅ„, obcinaÅ‚a liÅ›cie i mówiÅ‚a szybko, coraz gÅ‚oÅ›niej, żeby i drugie sÅ‚yszaÅ‚y: - Co trzeciÄ… zimÄ™ przychodzi do Lipiec i u Boryny zakÅ‚ada kwaterÄ™... Rochem kazaÅ‚ siÄ™ przezywać, choć mu ta pewnie i nie Roch... Dziad jest i nie dziad, kto go tam wie... ale pobożny czÅ‚owiek i dobry... ino mu tej obrÄ…czki nad gÅ‚owÄ™, a byÅ‚by rychtyk kiej te Å›wiÄ…tki na obrazach. RóżaÅ„ce majÄ… na szyi obcierane o grób Jezusowy... obrazki dzieciom daje Å›wiÄ™te, a jak niektórym, to i takie z królami, co to z naszego narodu przódzi wychodziÅ‚y... i książki pobożne ma takie, w których stoi wszystko, i historie różne o Å›wiecie... czytaÅ‚ je przecież mojemu Walkowi, to i ja, i mój sÅ‚uchalim, inom przepomniaÅ‚a, bo i wymiarkować ciążko... A nabożny taki, że z pół dnia przeklÄ™czy, drugi raz pod krzyżem albo i gdzie w polu, a do koÅ›cioÅ‚a ino na mszÄ™ chodzi. Dobrodziej zapraszaÅ‚ go do siebie, na plebaniÄ™, to mu rzekÅ‚: - Z narodem mi ostać, nie na pokojach moje miejsce... - MiarkujÄ… też wszyscy, że nie musi być z chÅ‚opskiego stanu, choć mówi jak wszystkie i nauczny jest; jakże, z Å»ydem gadaÅ‚ po niemiecku, a we dworze w Drzazgowej - to z panienkÄ…, co byÅ‚a la zdrowia w ciepÅ‚ych krajach, też rozmówiÅ‚ siÄ™ po zagranicznemu... a od nikogo nic nie weźmie, tyle co kapkÄ™ mleka i kromkÄ™ chleba, a i za to jeszcze dzieci uczy... powiedajÄ…... - ale KÅ‚Ä™bowa urwaÅ‚a z nagÅ‚a, bo dziewczyny buchnęły Å›miechem i aż siÄ™ pokÅ‚adaÅ‚y”.

Roch (lub Rocho) przybył do Lipiec, by uczyć mieszkańców wsi i opowiadać im historie będące metaforą boskiego miłosierdzia. Wzbudza zainteresowanie (i szacunek!) swym zachowaniem i zasadami. Charakterystyczna jest jego pobożność, częste pielgrzymki do Częstochowy czy niejedzenie mięsa. Bywa oczekiwanym gościem podczas wszystkich spotkań wiejskiej gromady, którą raczy ciekawymi opowieściami, historycznymi legendami. Dzięki skromności i uczynności nie wywyższa się i jest w pełni akceptowany, do czego przyczynia się również jego znajomość tajników rolnictwa czy bezpłatna nauka pisania i czytania dzieci lipczan. Po aresztowaniu mężczyzn to Roch zajął się organizowaniem pomocy, zarówno dla nich (dzięki jego zaangażowaniu Antek został tymczasowo zwolniony z aresztu), jak i pozostawionych w porze wiosennego siania kobiet (doprowadził do tego, iż na dwa dni do Lipiec przyjechali z pomocą w pracach polowych mieszkańcy okolicznych wsi).
Niestety, opuszcza przyjaciół, ponieważ wzbudza zbyt duże zainteresowanie żandarmerii.

Agata

Agata byÅ‚a krewnÄ… KÅ‚Ä™bów, u których pracowaÅ‚a. pilnujÄ…c dzieci i pomagajÄ…c w gospodarstwie w zamian za dach nad gÅ‚owÄ…. Gdy jednak nadchodziÅ‚a jesieÅ„ i praca w polu siÄ™ koÅ„czyÅ‚a, wyganiali jÄ…, a ona chodziÅ‚a „w Å›wiat” na żebry: „A co, chodzÄ™ od koÅ›cioÅ‚a do koÅ›cioÅ‚a, od wsi do wsi ,od jarmarku na jarmarek i tÄ… modlitwÄ… upraszam se u dobrych ludzi gdzie kÄ…t, gdzie warzy Å‚yżkÄ™, gdzie grosik jaki! Dobre sÄ… ludzie, ubogiemu nie dadzÄ… umrzeć z gÅ‚odu, nie...”. Bardzo kochaÅ‚a lipeckÄ… wieÅ›: „MogÅ‚a to mówić! kiej Å‚zy jako ten deszcz rzÄ™sisty zalaÅ‚y jej serce i spÅ‚ywaÅ‚y po wynÄ™dzniaÅ‚ej twarzy, że jeno mamrotaÅ‚a cosik, a tak siÄ™ trzÄ™sÅ‚a w sobie, że ani weź naleźć różaÅ„ca, ni tych słów pacierza, które siÄ™ rozsuÅ‚y po duszy palÄ…cÄ… rosÄ…, to porwaÅ‚a siÄ™ z mocÄ… i poszÅ‚a, pilnie patrzÄ…c po polach i powiadajÄ…c w gÅ‚os jakie sÅ‚owo modlitwy, przypomniane z nagÅ‚a...”.

Mimo nieprzychylnego losu, starowinka odziana w Å‚achmany, obwieszona różaÅ„cami i podpierajÄ…ca siÄ™ kijem bardzo wierzyÅ‚a w Boga. Od kilku lat przygotowywaÅ‚a sobie „wyprawÄ™ na Å›mierć”: poÅ›ciel, poduszki, pierzynÄ™. Pragnęła jedynie umrzeć w łóżku, w ciepÅ‚ej poÅ›cieli. Od dawna miaÅ‚a również odÅ‚ożone pieniÄ…dze na pogrzeb. W koÅ„cu jej marzenie siÄ™ speÅ‚niÅ‚o – zmarÅ‚a u krewnych, namaszczona przez ksiÄ™dza olejami, zostawiwszy rodzinie wyżebrane pieniÄ…dze.

strona:    1    2    3    4  

Szybki test:

Tereska pracowała jako pomoc w domu:
a) wójtów
b) Borynów
c) organistów
d) kowala
RozwiÄ…zanie

Roch przybył do Lipiec, by uczyć mieszkańców wsi i opowiadać im historie będące metaforą:
a) sądu bożego
b) gniewu pańskiego
c) odkupienia i zmartwychwstania
d) boskiego miłosierdzia
RozwiÄ…zanie

Pietrek grywał na:
a) organkach
b) harmonii
c) harmonijce
d) skrzypkach
RozwiÄ…zanie

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„ChÅ‚opi” – streszczenie szczegółowe
„ChÅ‚opi” – streszczenie w piguÅ‚ce
Życiorys Stanisława Władysława Reymonta
Geneza „ChÅ‚opów”
JÄ™zyk „ChÅ‚opów”
Problematyka „ChÅ‚opów”
Kompozycja „ChÅ‚opów”
Narracja „ChÅ‚opów”
Czas i miejsce akcji „ChÅ‚opów”
Kalendarium twórczości Reymonta
„ChÅ‚opi” jako epopeja
„ChÅ‚opi” – mÅ‚odopolska powieść czy epopeja?
Motywy literackie w „ChÅ‚opach”
Konwencje literackie w „ChÅ‚opach”
Interpretacja tytuÅ‚u „ChÅ‚opi”
„ChÅ‚opi” na dużym ekranie
Najważniejsze cytaty z „ChÅ‚opów”
Bibliografia




Bohaterowie
Hanka – szczegółowa charakterystyka
Jagna – szczegółowa charakterystyka
Antek – szczegółowa charakterystyka
Maciej Boryna – szczegółowa charakterystyka
Charakterystyka pozostaÅ‚ych bohaterów „ChÅ‚opów”
Jagustynka - charakterystyka postaci



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies