Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Cierpienia młodego Wertera

Charakterystyka głównych bohaterów - Werter, Szarlota S., Albert

Autor: Dorota Blednicka

Werter

Mieszczanin, poeta i artysta – malarz. O jego wyglądzie zewnętrznym nic nie wiadomo. Od chwili poznania Lotty chodzi ubrany w niebieski frak i żółtą kamizelkę. Mężczyzna młody, szlachetny, o wrażliwej duszy. Wykształcony i utalentowany artystycznie. Nadmiernie wrażliwy, zachwyca się najdrobniejszym przejawem natury. Potrafi łatwo się wzruszać, a w chwilach uniesienia płacze. Jest skłonny do refleksji. Od pierwszego wejrzenia zakochuje się w Lotcie, choć wie, że dziewczyna jest zaręczona z innym. Lotta staje się dla niego uosobieniem anioła. Miłość do kobiety, możliwość przebywania w jej towarzystwie, wprowadza Wertera w stan prawdziwego szczęścia. Powrót narzeczonego dziewczyny, burzy idylliczny nastrój duszy Wertera i powoduje narastający niepokój. Młodzieniec jest zazdrosny o uczucia Alberta. Odczuwa wyrzuty sumienia, że zmącił spokój narzeczonych. Targany wewnętrznymi rozterkami, postanawia wyjechać i obejmuje stanowisko pisarza w poselstwie.

Jednak praca nie daje mu satysfakcji. Wciąż rozpamiętuje swoje uczucia do Lotty. Po kilku miesiącach i przykrościach, doznanych ze strony arystokracji, składa dymisję i powraca do Wahlheim. Miłość do dziewczyny coraz bardziej wpływa na jego psychikę, działa destrukcyjnie i wyniszcza go emocjonalnie. Nie może zaspokoić wewnętrznego pragnienia bycia z ukochaną. Jednocześnie zdaje sobie sprawę z tego, że niszczy małżeństwo Lotty i Alberta. Czytane przez niego książki, odzwierciedlają stan jego duszy. W historii Henryka, obłąkanego z miłości do Lotty i losach parobka, który dopuścił się zbrodni z zazdrości o wdowę, widzi odbicie własnego nieszczęścia. Czuje się osamotniony i wyobcowany. Dla wiejskiego ludu jest kimś, kto zajmuje wyższą pozycję niż oni. Dla arystokracji jest człowiekiem, pochodzącym z niższego stanu. Z czasem z człowieka, który radośnie postrzega świat, staje się pesymistą. Pod koniec życia traci panowanie nad swoimi uczuciami i całuje Szarlottę. Popełnia samobójstwo.

Szarlota S.

Córka komisarza książęcego, narzeczona Alberta, ukochana Wertera. Dziewczyna piękna, o czarnych oczach, średniego wzrostu i doskonałej figurze. Pogodna i dobra. Po śmierci matki, zajmuje jej miejsce w domu i wychowuje młodsze rodzeństwo. Lubi muzykę, taniec, czytanie książek. Uwielbiana i poważana w towarzystwie. W Werterze odnajduje pokrewną duszę. Jest równie wrażliwa jak on, ceni rozmowy z nim i chętnie przebywa w jego towarzystwie. Szczera i wierna. Nie łamie słowa danego Albertowi. Wobec Wertera serdeczna, obdarza go przyjaźnią, choć z czasem domyśla się, że młodzieniec zakochał się w niej. Narzeczonego darzy prawdziwymi uczuciami, nie ma jednak między nimi takiego porozumienia jak między nią a Werterem. Jest powściągliwa i rozsądna. Nie ulega własnej namiętności, kiedy rozumie, że darzy Wertera głębszymi uczuciami. Postanawia poświęcić przyjaźń z mężczyzną dla dobra małżeństwa.
Albert

Narzeczony Lotty, później jej mąż. Człowiek szlachetny, dobry, pracowity, o racjonalnym umyśle. Bardzo kocha Lottę, a przywiązanie Wertera do dziewczyny traktuje jak kolejny wyraz uwielbienia i to potęguje jego uczucia do niej. Zna Lottę od wielu lat. Tolerancyjny i wyrozumiały dla przyjaźni narzeczonej i Wertera. Jest pewien jej uczuć i nie okazuje zazdrości. Wertera traktuje jak przyjaciela. Wyczuwa, że jego obecność wpływa niekorzystnie na nastrój młodzieńca i najczęściej zostawia go samego z Lottą. W końcu wizyty Wertera, jego nerwowe zachowanie, sprawiają, że Albert prosi żonę o ograniczenie kontaktów z młodzieńcem.

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Cierpienia młodego Wertera” - streszczenie
Geneza „Cierpień młodego Wertera”
Czas, miejsce akcji i narrator w powieści „Cierpienia młodego Wertera”
Motywy literackie w „Cierpieniach młodego Wertera”
Plan wydarzeń „Cierpień młodego Wertera”
Główne wątki „Cierpień młodego Wertera”
„Cierpienia młodego Wertera” jako powieść epistolarna
Werteryzm
Okres „burzy i naporu” (Sturm und Drang)
Racjonalizm czy marzycielstwo – porównanie poglądów Alberta i Wertera
Najważniejsze cytaty w „Cierpieniach młodego Wertera”
Bibliografia




Bohaterowie
Charakterystyka Wertera – naiwny kochanek czy bohater tragiczny?
Obraz tragicznej miłości i przemiany wewnętrznej Wertera
Charakterystyka głównych bohaterów - Werter, Szarlota S., Albert
Charakterystyka bohaterów drugoplanowych „Cierpień młodego Wertera”



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies