Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Dzieje Tristana i Izoldy

„Dzieje Tristana i Izoldy” - streszczenie

Autor: Karolina Marlga

Powitano go z ogromną czcią. Kaherdyn oprowadził gościa po murach i warownych wieżach, za którym byli czujni strzelcy z kuszami i procami. Z blanków muru ukazał Tristanowi w oddali na równinie „namioty i flagi zatknięte przez hrabiego Ryjola”. Po powrocie na próg zamku, Kaherdyn zaprowadził Tristana do komnaty swojej matki i siostry. Gdy weszli do pokoju, zastali panie zdobiące złotogłowiem angielski atłas i śpiewające piosnkę miłosną o Pięknej Doecie opłakującej niewracającego Doona.

Tristan skłonił się niewiastom, po czym rycerze usiedli obok nich. Kaherdyn ukazał stułę, którą haftowała jego matka, i opowiedział o pracowitości i dobrym sercu królowej: „jaką robotnicą jest moja pani; jak umie nadobnie złocić stuły i ornaty, aby z nich czynić podarek ubogim klasztorom!”. Gdy brat zachwalał zalety siostry, ujawnił jej imię: „Patrz, jak ręce siostry śmigają nitką złotą po białym atłasie! Na mą cześć, miła siostro, słusznie ci przystało nosić miano Izoldy o Białych Dłoniach!”. Wówczas Tristan uśmiechnął się i spojrzał na nią łagodniej.

Choć hrabia Ryjol rozłożył obóz o trzy mile od Karhenia i czekał na pretekst do zaatakowania zamku (od wielu dni ludzie diuka Hoela już nie wyjeżdżali ani nie przyjeżdżali do Karhenia), nazajutrz Tristan, Kaherdyn i dwunastu młodych rycerzy, wdziawszy pancerze i hełmy, wyruszyło z grodu i pojechało aż w pobliże nieprzyjacielskich namiotów. Potem wypadli z zasadzki i uprowadzili siłą ludzi hrabiego Ryjola.

„Począwszy od tego dnia, zmieniając raz po raz podstępy i sztuki wojenne, obalali źle strzeżone namioty, zaczepiali podjazdy, nękali i zabijali ludzi i nigdy nie wracali do domu, iżby nie przynieśli jakiegoś łupu”. Tak walcząc przy sobie, Tristan i Kaherdyn przysięgli sobie przyjaźń i braterstwo: „I nigdy nie chybili słowu, jak historia was o tym pouczy”. Często, gdy wracali z wyprawy do obozu wroga rozmawiali o rycerskim i dworskim życiu. Kaherdyn zachwalał przyjacielowi prostą i piękną Izoldę o Białych Dłoniach.
Pewnego ranka zamek został zaatakowany przez Ryjola. Gdy rycerze i mieszczanie uzbroili się i pobiegli na mury, ujrzeli na równinie „błyszczące hełmy, rozwiane pióropusze i całą wiarę Ryjolową, która posuwała się w pięknym porządku”. W zaciętej walce doszło do tego, że hrabia Ryjol rzucił się na Kaherdyna w obronie brata. Gdyby nie to, że Tristan zagrodził napastnikowi drogę, rycerz poniósłby niechybną śmierć. Kiedy się zderzyli, lanca Tristana złamała się w ręku, a kopia Ryjola, napotkawszy pierś konia, „wniknęła w ciało i rozciągnęła rumaka martwo”.

Widząc to, Tristan zerwał się natychmiast z błyszczącym mieczem w dłoni i nazwał hrabiego tchórzem: „- (…) hańba temu, kto niecha jeźdźca, aby znęcać się nad koniem! Nie wyjdziesz żyw z tego miejsca”. Gdy bohater, atakując Ryjola, zabił jego konia, zaczęli walczyć na ziemi. Wreszcie Tristan ugodził przeciwnika „w guz hełmu”, a gdy to nie uśmierciło wroga – „rozwalił hełm, przeciął czapę i otworzył czaszkę”. Jako że Ryjol błagał o łaskę i darowanie życia, Lończyk przyjął jego miecz. Wziął go w porę, bowiem ze wszystkich stron Nantejczycy śpieszyli na pomoc swemu panu. Ale spóźnili się – Ryjol był w niewoli: „Przyrzekł udać się do więzienia diuka Hoela, przysiąc mu na nowo hołd i wiarę i odbudować spalone wsie i grody. Na jego rozkaz bitwa uciszyła się i orszak się oddalił”.

Gdy zwycięzcy wrócili do Karhenia, Kaherdyn powiedział ojcu, by zatrzymał Tristana: „nie masz w świecie dzielniejszego rycerza, a twój kraj wymaga barona tej mocy”.

Naradziwszy się ze swymi ludźmi, diuk Hoel przywołał rycerza i, dziękując za ocalenie ziemi, zaproponował mu małżeństwo ze swą córką, zrodzoną z książąt, królów i królowych.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31    32  

Szybki test:

Tristan jako dowód w przewidywanej konfrontacji, po zabiciu smoka wziął na dowód swego czynu jego:
a) ząb
b) język
c) głowę
d) łuskę
Rozwiązanie

Magiczny napój miłosny sporządziła:
a) Izolda Jasnowłosa
b) Brangien
c) matka Izoldy Jasnowłosej
d) wróżka
Rozwiązanie

Łuk Tristana nosił nazwę:
a) Trafny
b) Celny
c) Niechybny
d) Niezawodny
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Dzieje Tristana i Izoldy” - streszczenie
Geneza utworu „Dzieje Tristana i Izoldy” i jego autorzy
„Dzieje Tristana i Izoldy” jako przykład romansu rycerskiego
Średniowieczna obyczajowość w utworze „Dzieje Tristana i Izoldy”
Obraz fatalnej miłości w „Dziejach Tristana i Izoldy”
Elementy baśniowe w „Dziejach Tristana i Izoldy”
Nawiązania do „Dziejów Tristana i Izoldy” w kulturze
Bibliografia




Bohaterowie
Tristan - charakterystyka
Izolda Jasnowłosa - charakterystyka
Charakterystyka pozostałych bohaterów „Dziejów Tristana i Izoldy”



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies