Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Dzieje Tristana i Izoldy

„Dzieje Tristana i Izoldy” - streszczenie

Gdy Tristan wyznał, że traci życie i chce ujrzeć przed śmiercią Izoldę Jasnowłosą, Kahedrym zobowiązał się przywieść Irlandkę: „Tak, przyjacielu, dla twej miłości ważyłbym się i na śmiertelną przygodę. Żaden wstręt, żadna męka nie przeszkodzi mi uczynić, co będzie w mej mocy”. Tristan dał mu pierścień - znak między kochankami. Karhedry po przybyciu do jej ziemi miał dostać się na dwór jako kupiec i tak przedstawić jedwabne materie, by ujrzała ten pierścień. Lończyk był pewien, że Izolda wówczas znajdzie już taki podstęp, by pomówić z posłańcem na uboczu. Miał jej wówczas powiedzieć, „aby wspomniała na minione rozkosze i wielkie niedole, i wielkie smutki, i radości, i słodycze naszej miłości szczerej i czułej. Niech wspomni napój, który piliśmy społem na morzu - ha, to śmierć własną wypiliśmy w pucharze! Niech wspomni przysięgę, którą uczyniłem, iż nie będę miłował nikogo prócz niej: dotrzymałem tej przysięgi”.

Takie oto bolesne słowa usłyszała Izolda o Białych Dłoniach, podsłuchująca całą rozmowę.

Przyjaciel dał Karhedrynowi czterdzieści dni, abyś przywiózł Izoldę Jasnowłosą, tyle jeszcze był w stanie wytrzymać konający bohater. Posłaniec miał ukryć wyjazd przed siostrą lub powiedzieć, że jedzie szukać lekarza. Tristan poprosił, by, jeżeli Karhedrynowi uda się przywieść królową Izoldę, rozwinął biały żagiel, a jeśli nie: „pomykaj pod żaglem czarnym”.

Karhedryn „z pierwszym wiatrem puścił się na morze”, wioząc ze sobą bogate towary. Po ośmiu dniach dobił do kornwalijskiego portu.

Z kolei Izolda o Białych Dłoniach, od chwili, gdy słyszała każde słowo stojąc przy ścianie i poznała wreszcie uczucie, którym darzył ją mąż – postanowiła przy najbliższej sposobności się zemścić. Tymczasem nie zdradziła się niczym, nadal służyła Tristanowi, dogadzała i karmiła, „jak przystało szczerej kochance. Mówiła doń łaskawie, całowała go w usta i pytała, czy Kaherdyn wróci niebawem z lekarzem, który ma go uleczyć... Ale ciągle myśli o zemście...”.


Kaherdyn zrobił wszystko według planu: otrzymawszy od króla Marka pozwolenie na handel, ofiarował królowej misternie wyrobioną klamrę ze szczerego złota, przy której położył zdjęty z palca pierścień Tristanowy. Kiedy Izolda poznała klejnot z zielonego jaspisu, „serce jej zadrżało, zmieniła się na twarzy”. Bojąc się tego, co miała usłyszeć, odciągnęła posłańca na ubocze. Kahedrym powiedział jej wówczas szybko o stanie umierającego Lończyka: „Przekazuje ci, pani, że ty jedna możesz przynieść mu ratunek”.

Omdlewająca Izolda zarządziła, by nazajutrz rano jego statek był gotowy rozwinąć żagle. Następnego dnia rzekła, iż zamierza wybrać się na polowanie. Nie przewidziała jednak, że diuk Andret będzie jej towarzyszył. Gdy znaleźli się w polu (niedaleko morza) i zerwał się bażant - Andret wypuścił sokoła, by go złapał, ale ptak poszybował i znikł. Wówczas Izolda, wykorzystując sytuację, wskazała w stronę portu i powiedziała, że jego sokół przysiadł na maszt jakiegoś obcego okrętu.

Myśliwy odpowiedział, że to statek kupca z Bretanii, który wczoraj ofiarował jej złotą klamrę. Poszli więc odebrać ptaka do znajomego kupca. Kaherdyn przerzucił deskę na kształt mostku ze statku na brzeg i wyszedł na spotkanie królowej, zapraszając obydwoje na statek. Gdy Izolda przeszła po desce i weszła na statek, Andret chciał iść za nią. W tym momencie Kaherdyn uderzył go wiosłem i strącił z deski do morza, a potem zanurzył go pod wodę: „- Umieraj, zdrajco!”.

Był to ostatni zdrajca Tristana i Izoldy: „Tak Bóg pomścił kochanków na zdrajcach, którzy ich tak bardzo nienawidzili! Wszyscy czterej pomarli: Gwenelon, Gondoin, Denoalen, Andret”.

Podniesiono kotwicę, nastawiono masz w górę, żagiel rozpięto i statek odpłynął z Kornwalii.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31    32  


Szybki test:

„Diabelskim pachołkiem” nazywano:
a) Morhołta
b) Frocyna
c) Tristana
d) Gorwenala
Rozwiązanie

Aguynguerran Rudy był:
a) koniuszym króla Irlandii
b) kasztelanem króla Irlandii
c) doradcą króla Marka
d) poplecznikiem króla Marka
Rozwiązanie

Na dowód śmierci Denoalena Tristan wziął jego:
a) miecz
b) konia
c) pierścień
d) warkocze
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Dzieje Tristana i Izoldy” - streszczenie
Geneza utworu „Dzieje Tristana i Izoldy” i jego autorzy
Czas i miejsce akcji „Dziejów Tristana i Izoldy”
„Dzieje Tristana i Izoldy” jako przykład romansu rycerskiego
Średniowieczna obyczajowość w utworze „Dzieje Tristana i Izoldy”
Obraz fatalnej miłości w „Dziejach Tristana i Izoldy”
Elementy baśniowe w „Dziejach Tristana i Izoldy”
Nawiązania do „Dziejów Tristana i Izoldy” w kulturze
Najważniejsze cytaty z „Dziejów Tristana i Izoldy”
Bibliografia
Bohaterowie
Tristan - charakterystyka
Izolda Jasnowłosa - charakterystyka
Król Marek - charakterystyka
Charakterystyka pozostałych bohaterów „Dziejów Tristana i Izoldy”Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies