„Dzieje Tristana i Izoldy” - streszczenie - strona 32
JesteÅ› w: Ostatni dzwonek -> Dzieje Tristana i Izoldy

„Dzieje Tristana i Izoldy” - streszczenie

Autor: Karolina Marlêga

Tymczasem w karheÅ„skim zamku Tristan usychaÅ‚, żyjÄ…c jedynie dziÄ™ki temu, że czekaÅ‚ przybycia ukochanej. Każdego dnia posyÅ‚aÅ‚ kogoÅ› na brzeg, aby Å›ledzić, czy statek wraca i pod jakim żaglem. Niebawem kazaÅ‚ siÄ™ zanieść na urwiska Penmarchu „i tak dÅ‚ugo, jak dÅ‚ugo sÅ‚oÅ„ce jaÅ›nieje jeszcze nad widnokrÄ™giem, patrzyÅ‚ daleko na morze”.

Gdy już statek zbliżaÅ‚ siÄ™ do Bretanii, zerwaÅ‚a siÄ™ burza, wicher uderzyÅ‚ prosto w żagiel i okrÄ™ciÅ‚ statek. „Wiatr szaleje, gÅ‚Ä™bokie fale wzruszajÄ… siÄ™, powietrze zgÄ™szcza siÄ™ w ciemność, morze czernieje, deszcz wali strugami”. Izolda zaczęła krzyczeć, iż Bóg nie chce, by żyÅ‚a dość dÅ‚ugo, aby zobaczyć Tristana, lecz chce, by utonęła w tym morzu… ZawodziÅ‚a przez caÅ‚y czas, póki trwaÅ‚o niebezpieczeÅ„stwo. Po piÄ™ciu dniach, gdy burza ustaÅ‚a, na samym szczycie masztu Kaherdyn rozpiÄ…Å‚ biaÅ‚y żagiel, „iżby Tristan rozpoznaÅ‚ z daleka swÄ… barwÄ™”.

Niestety! Prawie natychmiast nastÄ…piÅ‚a cisza morska, morze staÅ‚o siÄ™ spokojne i zupeÅ‚nie gÅ‚adkie. Wiatr przestaÅ‚ wzdymać płótno... Trzeciej nocy takiego dryfowania Izolda Å›niÅ‚a, iż trzyma „na podoÅ‚ku gÅ‚owÄ™ wielkiego dzika, który broczy jej suknie krwiÄ…”. ZrozumiaÅ‚a, że nie ujrzy Tristana żywego.

Tristan byÅ‚ już zbyt sÅ‚aby, by czuwać na urwisku: „Od wielu dni przykuty do Å‚oża, z dala od brzegu, pÅ‚akaÅ‚ za IzoldÄ…, która nie przybywaÅ‚a”. Wreszcie wiatr siÄ™ zerwaÅ‚ i biaÅ‚y żagiel bÅ‚ysnÄ…Å‚ na widnokrÄ™gu. Wówczas Izolda o BiaÅ‚ych DÅ‚oniach dokonaÅ‚a swej zemsty - przyszÅ‚a do Å‚oża męża i skÅ‚amaÅ‚a, iż jej brat pÅ‚ynie pod czarnym żaglem. Tristan trzykrotnie rzekÅ‚: „- Izold, przyjaciółko moja!”, po czym umarÅ‚. Wówczas pÅ‚aczÄ…cy rycerze zdjÄ™li go z łóżka, wyciÄ…gnÄ™li na bogatym kobiercu i okryli ciaÅ‚o caÅ‚unem.

Gdy Izolda JasnowÅ‚osa wysiadÅ‚a na lÄ…d, usÅ‚yszaÅ‚a wielkie lamenty na ulicach, dzwony bijÄ…ce w kaplicach i klasztorach. Od jakiegoÅ› starca dowiedziaÅ‚a siÄ™, że druh Tristan nie żyje: „To najwiÄ™ksza klÄ™ska, jaka kiedykolwiek spadÅ‚a na ten kraj”. Nie mogÅ‚a wymówić sÅ‚owa. Po dotarciu do paÅ‚acu przy ciele Tristana zastaÅ‚a IzoldÄ™ o BiaÅ‚ych DÅ‚oniach, oszalaÅ‚Ä… z nieszczęścia, które sprawiÅ‚a, wydajÄ…cÄ… krzyki nad trupem. PoprosiÅ‚a, by ta odsunęła siÄ™ i zrobiÅ‚a jej miejsce: „WiÄ™cej mam praw opÅ‚akiwać go niż ty, wierzaj mi. Bardziej go miÅ‚owaÅ‚am”. Potem zaczęła siÄ™ modlić, a gdy skoÅ„czyÅ‚a - uÅ‚ożyÅ‚a siÄ™ przy zwÅ‚okach ukochanego, „ucaÅ‚owaÅ‚a mu usta i twarz i obÅ‚apiÅ‚a go ciasno: ciaÅ‚o przy ciele, usta przy ustach. I tak oddaÅ‚a duszÄ™, umarÅ‚a przy nim, z boleÅ›ci po miÅ‚ym przyjacielu”.
Kiedy król Marek dowiedziaÅ‚ siÄ™ o Å›mierci kochanków, przybyÅ‚ do Bretanii i kazaÅ‚ zbudować dwie trumny: „jednÄ… z chalcedonu dla Izoldy, drugÄ… z berylu dla Tristana”. PrzewiózÅ‚ ciaÅ‚a do Tyntagielu i zÅ‚ożyÅ‚ je w dwóch grobach. Ale w nocy z grobu Tristana wyrósÅ‚ „zielony i liÅ›ciasty głóg o silnych gaÅ‚Ä™ziach, pachnÄ…cych kwiatach”, który wznoszÄ…c siÄ™ ponad kaplicÄ™, zanurzyÅ‚ siÄ™ w grobie Izoldy. Choć miejscowi ludzie uciÄ™li głóg: „nazajutrz odrósÅ‚ na nowo, równie zielony, równie kwitnÄ…cy, równie żywy, i znowuż utopiÅ‚ siÄ™ w Å‚ożu Izoldy JasnowÅ‚osej”. Gdy trzykrotne zniszczenie gÅ‚ogu siÄ™ nie powiodÅ‚o i donieÅ›li o cudzie królowi Markowi, ten zabroniÅ‚ odtÄ…d go ucinać.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31    32  

Szybki test:

„Diabelskim pachoÅ‚kiem” nazywano:
a) Tristana
b) Morhołta
c) Frocyna
d) Gorwenala
RozwiÄ…zanie

Kochankowie w zamkowym sadzie spotykali siÄ™ w cieniu:
a) gruszy
b) limby
c) jabłoni
d) sosny
RozwiÄ…zanie

Na pamiątkę Izolda podarowała Tristanowi:
a) haftowanÄ… chustÄ™
b) pierścień
c) spinkÄ™
d) naszyjnik
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Dzieje Tristana i Izoldy” - streszczenie
Geneza utworu „Dzieje Tristana i Izoldy” i jego autorzy
„Dzieje Tristana i Izoldy” jako przykÅ‚ad romansu rycerskiego
Åšredniowieczna obyczajowość w utworze „Dzieje Tristana i Izoldy”
Obraz fatalnej miÅ‚oÅ›ci w „Dziejach Tristana i Izoldy”
Elementy baÅ›niowe w „Dziejach Tristana i Izoldy”
NawiÄ…zania do „Dziejów Tristana i Izoldy” w kulturze
Bibliografia




Bohaterowie
Tristan - charakterystyka
Izolda Jasnowłosa - charakterystyka
Charakterystyka pozostaÅ‚ych bohaterów „Dziejów Tristana i Izoldy”



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies