Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Folwark zwierzęcy

Główne wątki w powieści „Folwark Zwierzęcy”

Autor: Dorota Blednicka

1. Bunt zwierząt na Folwarku Dworskim

Bunt zwierząt jest jednym z dwóch głównych wątków powieści. Zwierzęta, zaniedbywane przez właściciela gospodarstwa, pana Jonesa, pracujące ponad siły i często głodujące, z inicjatywy sędziwego knura Majora, postanawiają walczyć o swoje prawa. Major obserwujący przez wiele lat życie zwierząt i okrucieństwo ludzi, przed śmiercią przekazuje zwierzętom mądrość, którą posiadł. Zachęca ich do powstania, które uwolniłoby je spod jarzma ludzi, zapewniając, że wszystkie zwierzęta są równe i powinny być dla siebie braćmi. Zagrzewa je do podjęcia walki o wolność pieśnią „Zwierzęta Anglii”.

Po śmierci knura trzy świnie: Napoleon, Snowball i Squealer opracowują zasady Animalizmu, oparte na poglądach Majora. Jest to Siedem Przykazań, które głoszą równość zwierząt i wrogość wobec człowieka, do którego nigdy nie powinny się upodobnić. Wtedy jeszcze zwierzęta sądzą, że powstanie wybuchnie dopiero za jakiś czas, być może ideę tę zrealizują następne pokolenia, które należy do tego celu odpowiednio przygotować. Okazja do walki o wolność nadarza się jednak szybciej – zaniedbane i wygłodzone zwierzęta forsują drzwi spichlerza, aby zdobyć pożywienie i z łatwością przepędzają pana Jonesa. W ten sposób dość łatwo osiągają zwycięstwo. Spisują prawa na ścianie stodoły i postanawiają rządzić folwarkiem lepiej niż czynił to człowiek. Folwark Dworski staje się Folwarkiem Zwierzęcym.

2. Dojście do władzy świń i dyktatura Napoleona

Po wybuchu powstania sprawami organizacyjnymi zajęły się świnie, uznane przez pozostałe zwierzęta za mądrzejsze i bardziej oczytane. To właśnie świnie nauczyły się najszybciej czytać i pisać oraz ujęły w Siedem Przykazań zasady, głoszone przez Majora. Dość szybko zaczęły ustanawiać przywileje, najbardziej korzystne dla siebie, np. wyłączność na picie mleka i na przydział jabłek, a ich praca polegała głównie na planowaniu oraz nadzorowaniu obowiązków mieszkańców folwarku.
Czołowe miejsca wśród świń zajęli Snowball i Napoleon, między którymi często wybuchały spory o najdrobniejsze rzeczy i walka o pozyskanie stronników. Napoleon, zawzięty i niechętny Snowballowi, z łatwością pozyskał owce, które odpowiednio wyćwiczone, przerywały przemówienia przeciwnika. Snowball poświęcał się przede wszystkim polepszeniu życia zwierząt na folwarku. Starał się, aby nauczyły się czytać i pisać, chciał również podzielić je na związki. Za główny cel postawił sobie ułatwienie pracy mieszkańców gospodarstwa i zaczął pracować nad planem wybudowania wiatraka, dzięki któremu zwierzęta zyskałyby trzy dni odpoczynku. Napoleon uważał, że nic nie da się już zrobić dla dorosłych zwierząt i należy zająć się wychowaniem młodych. Odebrał dziewięć szczeniąt, które trzymał w odosobnieniu. Wkrótce miało się odbyć głosowanie nad budową wiatraka i Snowball zyskiwał coraz więcej stronników. W dniu referendum Napoleon nie przemawiał, lecz oznajmił spokojne, aby zwierzęta nie śmiały głosować za budową. Po przemowie Snowballa mieszkańcy folwarku byli przekonaniu do idei knura, a wówczas na znak dany przez Napoleona do stodoły wbiegły wyszkolone przez niego psy. Przeciwnik musiał ratować się ucieczką, a Napoleon wprowadził w gospodarstwie nowe rządy.

Zniósł wiece w niedzielne poranki, odbierając w ten sposób zwierzętom prawa głosu w istotnych sprawach. Wszystkie decyzje miały od tej pory podejmować świnie, a następnie powiadamiać pozostałych o uchwałach. Żadne zwierzę nie zaprotestowało, obawiając się groźnych psów. Po zakończeniu zebrania do zwierząt przemówił Squealer, tłumacząc wszystkim, że Napoleon poświęca się dla innych, biorąc na siebie odpowiedzialność za folwark. Zastraszył je również perspektywą powrotu pana Jonesa. Wkrótce rozpoczęła się budowa wiatraka, którego plany rzekomo zostały wykradzione i przywłaszczone przez Snowballa, uznanego za zdrajcę. Przy wznoszeniu budynku pracowały wyłącznie pozostałe zwierzęta – świnie nadzorowały budowę, żyły dostatnio, ograniczając racje żywnościowe i wydłużając czas pracy, zabierając prawo do odpoczynku w niedzielne popołudnia.

strona:    1    2  

Zobacz inne artykuły:

Inne
Streszczenie „Folwarku zwierzęcego”
Geneza „Folwarku zwierzęcego”
Charakterystyka bohaterów „Folwarku zwierzęcego”
Artyzm powieści „Folwark zwierzęcy”– kompozycja, narracja, język
Obraz państwa totalitarnego w „Folwarku Zwierzęcym”
Czas i miejsce akcji „Folwarku zwierzęcego”
„Folwark zwierzęcy” - streszczenie w pigułce
Od buntu do totalitaryzmu – schemat przejęcia władzy na podstawie powieści Georga Orwella „Folwark Zwierzęcy”
Uniwersalna wymowa powieści „Folwark Zwierzęcy”
„Folwark Zwierzęcy” jako powieść – parabola
George Orwell – biografia
Motywy literackie w „Folwarku zwierzęcym”
Główne wątki w powieści „Folwark Zwierzęcy”
Rewolucja Październikowa jako inspiracja – aluzje polityczne w powieści Georga Orwella „Folwark Zwierzęcy”
Plan wydarzeń „Folwarku zwierzęcego”
Cechy systemu totalitarnego na przykładzie „Folwarku Zwierzęcego”
George Orwell – kalendarium życia i twórczości
Adaptacje „Folwarku Zwierzęcego”
Najważniejsze cytaty z „Folwarku zwierzęcego”
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies