Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Folwark zwierzęcy

„Folwark Zwierzęcy” jako powieść – parabola

Autor: Dorota Blednicka

Powieść Georga Orwella Folwark Zwierzęcy można określić jako powieść – parabolę. Książka dzięki alegorycznemu ujęciu tematyki ujawnia mechanizmy systemu totalitarnego. Ukazany w utworze świat zwierząt ma dwojakie znaczenie i zmusza czytelnika do poszukiwania głębszego sensu. Dzieło można odczytać dosłownie, jako satyryczną opowiastkę o życiu zwierząt, które wyzwoliły się spod jarzma człowieka, lecz ponadto – w drugiej warstwie znaczeniowej ukazuje ona bezwzględność i okrucieństwo totalitaryzmu oraz przedstawia jego skutki.

Utwór Orwella spełnia wymagania paraboli – gatunku literatury moralistycznej, w którym przedstawione wydarzenia mają nie tylko sens dosłowny, lecz stanowią również ważny przykład uniwersalnych zachowań i postaw. Parabola charakteryzowała się schematyczną fabułą, ogólnikowością przedstawienia postaci i realiów, niedookreślonością czasu i miejsca akcji oraz typizacją bohaterów. Wszystkie te cechy można odnaleźć w fabule Folwarku Zwierzęcego. Powieść, oparta na prostej historyjce o rewolucji zwierząt i ich życiu w nowej rzeczywistości, pozwala, dzięki wyrazistym wydarzeniom i postaciom, z łatwością odczytać główne przesłanie autora. Czas i miejsce akcji nie zostało ściśle sprecyzowane, co sugeruje, że taka sytuacja może zdarzyć się wszędzie i w każdej epoce. Sposób przedstawienia bohaterów jest także uogólniony. Główni bohaterowie, wzorowani na realnych osobach, zostali wyposażeni w cechy wyraziste, które ułatwiają ich identyfikację z pierwowzorami. Ponadto występuje tu bohater zbiorowy – zwierzęta dzielą się na elitarną grupę świń i na bezwolną masę. Obie grupy charakteryzuje typizacja zachowania – grupa rządząca korzysta ze swoich przywilejów i wpływa na świadomość masy, która jest karna i posłuszna wobec władzy. Podział ten i zachowanie bohaterów Folwarku Zwierzęcego podkreśla bezwzględność systemu totalitarnego.

Alegoryczne ukazanie świata przedstawionego można potraktować jako ostrzeżenie dla wszystkich odbiorców, niezależnie w jakich czasach przyszło im żyć. Właściwe odczytanie przesłania utworu umożliwia wyciągnięcie odpowiednich wniosków i uświadamia czytelnikowi jak wygląda prawdziwe oblicze totalitaryzmu.
George Orwell wykorzystał paraboliczną formę powieści do ukazania zagrożeń i skutków systemu totalitarnego. Sytuacja Rosji pod rządami Józefa Stalina była jedynie pretekstem do wskazania do czego mogą doprowadzić rządy elitarnej warstwy, wykorzystującej swoją władzę przeciwko obywatelom, wymuszającą posłuszeństwo za pomocą przemocy i reżimu oraz eliminującą przeciwników politycznych.

Zobacz inne artykuły:

Inne
Streszczenie „Folwarku zwierzęcego”
Geneza „Folwarku zwierzęcego”
Charakterystyka bohaterów „Folwarku zwierzęcego”
Czas i miejsce akcji „Folwarku zwierzęcego”
„Folwark zwierzęcy” - streszczenie w pigułce
Od buntu do totalitaryzmu – schemat przejęcia władzy na podstawie powieści Georga Orwella „Folwark Zwierzęcy”
Artyzm powieści „Folwark zwierzęcy”– kompozycja, narracja, język
Obraz państwa totalitarnego w „Folwarku Zwierzęcym”
Motywy literackie w „Folwarku zwierzęcym”
Główne wątki w powieści „Folwark Zwierzęcy”
Uniwersalna wymowa powieści „Folwark Zwierzęcy”
„Folwark Zwierzęcy” jako powieść – parabola
George Orwell – biografia
Plan wydarzeń „Folwarku zwierzęcego”
Cechy systemu totalitarnego na przykładzie „Folwarku Zwierzęcego”
Rewolucja Październikowa jako inspiracja – aluzje polityczne w powieści Georga Orwella „Folwark Zwierzęcy”
George Orwell – kalendarium życia i twórczości
Adaptacje „Folwarku Zwierzęcego”
Najważniejsze cytaty z „Folwarku zwierzęcego”
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies