Charakterystyka pozostaÅ‚ych bohaterów „Hamleta” - strona 2
JesteÅ› w: Ostatni dzwonek -> Hamlet

Charakterystyka pozostaÅ‚ych bohaterów „Hamleta”

Autor: Karolina Marlêga

Horacy był człowiekiem, jakim pragnął być Hamlet. Inteligentny młodzieniec nie dawał się ponosić filozofii, wiedzy i rozumowi. Akceptował świat takim, jakim był, nie zamierzał podważać rządzących nim zasad i prawd. Marcellus i Bernardo podziwiali jego intelekt na tyle, że oczekiwali jego opinii na temat Ducha. Nadążał za grami słownymi Hamleta, ale nie miał zamiaru w nich uczestniczyć.

Fortynbras – mÅ‚ody książę norweski, który walczyÅ‚ o odzyskanie ziem utraconych przez jego ojca na rzecz Danii. ZaniechaÅ‚ tych dziaÅ‚aÅ„ po otrzymaniu reprymendy ze strony swojego wuja, króla Norwegii. Książę uzyskaÅ‚ zezwolenie Klaudiusza na przemarsz przez ziemie duÅ„skie w drodze do Polski, gdzie jego wojska miaÅ‚y stoczyć wielkÄ… bitwÄ™ o skrawek nikomu niepotrzebnej ziemi.

W porównaniu z nim Hamlet czuł się słaby i tchórzliwy. Gdy zwycięska armia Fortynbrasa wracała z Polski w Elzynorze rozgrywały się krwawe sceny opisane w ostatniej scenie dramatu. Tuż przed śmiercią Hamlet wyraził nadzieję, iż to właśnie Fortynbras zostanie królem Danii.

Duch – postać ta to upiór zamordowanego króla. PojawiaÅ‚ siÄ™ o północy na murach zamku, odziany w zbrojÄ™, w której stoczyÅ‚ wielki pojedynek ze starym Fortynbrasem. Widmo pozostawaÅ‚o nieme do momentu, gdy nie przemówiÅ‚ do niego książę Hamlet. Duch zdradziÅ‚ synowi, że zginÄ…Å‚ z rÄ™ki Klaudiusza, swojego brata. NakazaÅ‚ tytuÅ‚owemu bohaterowi pomszczenie tej zbrodni. PojawiÅ‚ siÄ™ ponownie w sypialni Gertrudy, podczas jej spotkania z Hamletem. Upiór ganiÅ‚ syna za opieszaÅ‚ość i tchórzostwo. Gdy nie przebywaÅ‚ w Å›wiecie żywych cierpiaÅ‚ okropne mÄ™ki w miejscu, które przyprawiÅ‚oby Hamleta o „zmrożenie krwi”.

Rozenkranc i Gildenstern – byli przyjaciele Hamleta. Zostali zaproszeni na zamek przez parÄ™ królewskÄ…. Na rozkaz Klaudiusza szpiegowali ksiÄ™cia, ponieważ ojczym miaÅ‚ nadziejÄ™, że uda im siÄ™ odkryć tajemnicÄ™ szaleÅ„stwa pasierba. TytuÅ‚owy bohater podejrzewaÅ‚, iż nie mógÅ‚ ufać tym dwóm mÅ‚odzieÅ„com, z którymi siÄ™ wychowaÅ‚.
Hamlet jawnie oskarżyÅ‚ Gildenterna o próbÄ™ manipulowania nim: „Patrzże teraz, za jakiego mnie masz bajbardzo. ChciaÅ‚byÅ› grać na mnie, wmawiasz w siebie, że znasz mój mechanizm? ChciaÅ‚byÅ› wyrwać ze mnie rdzeÅ„ mej tajemnicy, wycisnąć ze mnie caÅ‚Ä… skalÄ™ tonów, od najniższej nuty aż do dyszkantu; a w tym tu marnym instrumencie tyle jest gÅ‚osu, tyle harmonii, jednakże nie możesz go skÅ‚onić do przemówienia. Cóż u kata! Czy sÄ…dzisz, że na mnie Å‚atwiej zagrać niż na flecie? Miej miÄ™, za jaki chcesz, instrument: przÄ™dąć, rozstroić miÄ™ potrafisz, ale zagrać na mnie – nigdy”.

Rozenkranca przyrównaÅ‚ do gÄ…bki, która „wciÄ…ga w siebie królewskie fawory, nagrody i Å‚aski”. Klaudiusz wysÅ‚aÅ‚ ich jako towarzyszy Hamleta do Anglii. W liÅ›cie, który im powierzyÅ‚ znajdowaÅ‚ siÄ™ wyrok Å›mierci wydany na ksiÄ™cia. TytuÅ‚owy bohater przeczytaÅ‚ to pismo, poczym podmieniÅ‚ je na takie, z którego wynikaÅ‚o, iż natychmiastowÄ… Å›mierć po zameldowaniu siÄ™ w Anglii majÄ… ponieść Gildenstern i Roznekranc.

Rejnold – sÅ‚uga Poloniusza, którego ten wysÅ‚aÅ‚ do Paryża, aby szpiegowaÅ‚ Laertesa. DostaÅ‚ szczegółowe polecenia, jak ma sprawować swoje zadanie. MiaÅ‚ przedstawiać syna swojego pana w rozmowie z Francuzami jako nieudacznika i oczekiwać na ich reakcje.

Barnardo i Marcellus – oficerowie gwardii, którzy sprawowali wartÄ™ na zamku w Elzynorze. Przez dwie noce z rzÄ™du byli Å›wiadkami nawiedzin Ducha. Bernardo rozpoznaÅ‚ w nim króla. Obydwaj poprosili Horacego, by ten do nich doÅ‚Ä…czyÅ‚ i jako intelektualista wyjaÅ›niÅ‚ im to zjawisko.

Woltymand i Korneliusz – dworzanie, którym Klaudiusz powierzyÅ‚ misjÄ™ dyplomatycznÄ… w Norwegii. DorÄ™czyli oni wÅ‚adcy sÄ…siedniego paÅ„stwa list, w którym ich zwierzchnik skarżyÅ‚ siÄ™ na mÅ‚odego Fortynbrasa. Mężczyźni wzorowo wywiÄ…zali siÄ™ ze swoich obowiÄ…zków. Przekazali Klaudiuszowi, iż król Norwegii poskromi swojego bratanka.

strona:    1    2    3  

Zobacz inne artykuły:

Inne
Charakterystyka Hamleta - „On sam jest rodu swego niewolnikiem”
Geneza „Hamleta”
„Hamlet ”- streszczenie szczegółowe
Czas i miejsce akcji „Hamleta”
Streszczenie „Hamleta” w piguÅ‚ce
Charakterystyka Gertrudy
Charakterystyka Klaudiusza
Charakterystyka Ofelii
Życiorys Szekspira
Problematyka „Hamleta”
Charakterystyka pozostaÅ‚ych bohaterów „Hamleta”
„Hamlet” jako przykÅ‚ad tragedii szekspirowskiej
Kompozycja, budowa i jÄ™zyk „Hamleta”
Religia w „Hamlecie”
Filozofia w „Hamlecie”
„Być albo nie być...” - problematyka życia i Å›mierci w „Hamlecie”
Psychoanaliza „Hamleta”
NawiÄ…zania do „Hamleta” w sztuce
Plan wydarzeÅ„ „Hamleta”
Motyw kobiety w „Hamlecie”
Ekranizacje „Hamleta”
Kalendarium życia i twórczości Szekspira
Zdania o twórczości Szekspira
Twórczość Szekspira
Najważniejsze cytaty „Hamleta”
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies