Edyp – charakterystyka bohatera ostatnidzwonek.pl
Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Król Edyp

Edyp – charakterystyka bohatera

Autor: Karolina Marlêga

TytuÅ‚owÄ… postaciÄ… dramatu Sofoklesa jest Edyp. Nazywany jest czÄ™sto „bohaterem tragicznym”. Dzieje siÄ™ tak za sprawÄ… ogromu cierpieÅ„, które go dotykajÄ… podczas wydarzeÅ„ utworu.

Pierworodny syn króla Teb Lajosa i Jokasty przyszedł na świat w zamkowej komnacie. Rodzice rezygnowali jednak z wychowywania syna w momencie, gdy ojciec dowiedział się od wyroczni delfickiej, że kiedyś zostanie zamordowany z ręki własnego dziecka. Wówczas postanowił porzucić noworodka na pewną śmierć. Od pierwszych dni narodzin, losy bohatera wzbudzają w czytelniku litość i trwogę.

Edyp zostaÅ‚ również przez Lajosa okaleczony fizycznie. Król, przekÅ‚uwszy malcowi stopy żelaznymi kolcami, by krew zwabiÅ‚a dzikie zwierzÄ™ta – pozostawiÅ‚ go w górach. StÄ…d wÅ‚aÅ›nie bohater zyskaÅ‚ imiÄ™ Edyp, które oznacza czÅ‚owieka z przekÅ‚utymi nogami.

Nad dzieckiem czuwały jednak dobre duchy lub bogowie. Zmarzniętego i opuszczonego malca odnalazł Posłaniec z Koryntu i postanowił zanieść swemu władcy, cierpiącemu z powodu bezdzietności. Dopiero w domu tego przybranego rodzica Edyp poznał, co znaczy prawdziwa miłość i szczęście.

Wygląd zewnętrzny Edypa nie jest opisany w dramacie. Gdy go poznajemy, wiemy jedynie, że jest sprawiedliwym i oddanym władcą Teb, dobrym mężem Jokasty i troskliwym ojcem czwórki dzieci: synów Etoklesa i Polinejkesa oraz córek Antygony i Ismeny.

Jego usposobienie, jest uzależnione od sytuacji. Raz zachowuje się gwałtownie, jest kłótliwy (rozmowa z Kreonem lub Tyrezjaszem), innym razem ukazuje swą łagodną naturę (w kontaktach z córkami). Zmienność charakteru Edypa jest powodowana strachem przed wypełnieniem się przepowiedni, według której miał zabić ojca i ożenić się z matką. Aby do tego nie dopuścić, kierował się często emocjami, chwilą. Trzeba przyznać, że mimo wielu problemów osobistych był bardzo oddany swej ojczyźnie. Sen z powiek spędzały mu klęski i choroby nękające poddanych.

Jako mÅ‚odzieniec Edyp doskonale radziÅ‚ sobie w walce i sÅ‚ownych dysputach, w których posÅ‚ugiwaÅ‚ siÄ™ racjonalnymi argumentami i „mÄ…droÅ›ciÄ… życiowÄ…”, czego dowodzi rozwiÄ…zanie zagadki potwora Sfinksa.
WedÅ‚ug Mitologii Sfinks to uskrzydlony potwór o ciele lwa, twarzy i piersiach kobiety, a skrzydÅ‚ach ptaka. PorywaÅ‚ ludzi i rzucaÅ‚ ich w przepaść. Jego zagadka, którÄ… zadawaÅ‚ podróżnym, brzmiaÅ‚a: „Co to za zwierzÄ™, które rano chodzi na czterech nogach, w poÅ‚udnie na dwóch, a wieczorem na trzech?". Odpowiedź, której udzieliÅ‚ Edyp, byÅ‚a prawidÅ‚owa. ChodziÅ‚o o czÅ‚owieka, którego życie przypomina jeden dzieÅ„. Jako dziecko chodzi na czworakach - rano (dzieciÅ„stwo), jako dorosÅ‚y (w poÅ‚udnie) na dwóch nogach, a wieczorem – jako starzec – podpiera siÄ™ laskÄ…. Sfinks rzuciÅ‚ siÄ™ w przepaść.

Nawet podczas coraz boleśniejszych dowodów wypełnienia przepowiedni, bohater starał się znaleźć racjonalne wyjaśnienie niechęci bogów do Teb.

KolejnÄ… z cech tytuÅ‚owego bohatera jest dążenie do poznania prawdy, nieustÄ™pliwość. CzÄ™sto znajdowaÅ‚ siÄ™ w sytuacjach, które byÅ‚y peÅ‚ne niedomówieÅ„. Zawsze w takich okolicznoÅ›ciach wolaÅ‚ znać bolesnÄ… prawdÄ™, niż tkwić w kÅ‚amstwie. Gdy, dorastajÄ…c jako syn Polybosa z Koryntu i Merope z Dorydy, w szczęściu i radoÅ›ci, w czasie jednej z biesiad dowiedziaÅ‚ siÄ™ od jakiegoÅ› męża, iż jest „podrzutkiem” - nazajutrz zaczÄ…Å‚ wypytywać swych rodziców.

Choć nie dowiedziaÅ‚ siÄ™ niczego, „sÅ‚owa te jednak / CiÄ…gle mnie truÅ‚y i snuÅ‚y siÄ™ w myÅ›li”. UdaÅ‚ siÄ™ bez wiedzy opiekunów do wyroczni delfickiej: „a tu mi Apollo / Tego, com badaÅ‚, nie odkryÅ‚; lecz straszne / Za to mi inne wypowiedziaÅ‚ wróżby, / Å»e matkÄ™ w Å‚ożu ja skalam, że spÅ‚odzÄ™ / Ród, który ludzi obmierznie wzrokowi, / I że wÅ‚asnego rodzica zabijÄ™”.

Innym przykładem jest epizod z początku dramatu Sofoklesa. Edyp, dowiedziawszy się o niewyjaśnionej śmierci Lajosa, czuł się odpowiedzialny za odkrycie prawdy. Poprosił wszystkich obywateli o pomoc, ponieważ śmierć należało pomścić. Wiedział, że ciąży na nim obowiązek odnalezienia winnego, ponieważ sprawował władzę nad ziemiami, którymi tak dobrze opiekował się Lajos, a poza tym dzielił łoże z jego małżonką. Nie bacząc na trudy, postanowił odszukać zabójcę.

strona:    1    2    3  

Szybki test:

Którym synem króla Teb Lajosa i Jokasty był Edyp?
a) Czwartym
b) Pierwszym
c) Drugim
d) Trzecim
RozwiÄ…zanie

Imię Edyp oznacza człowieka:
a) przeklętego
b) z przekłutymi nogami
c) którego los zależy od fatum
d) szlachetnego
RozwiÄ…zanie

Sfinks to uskrzydlony potwór o twarzy:
a) ptaka
b) kobiety
c) bóstwa
d) lwa
RozwiÄ…zanie

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Król Edyp” – streszczenie szczegółowe
Streszczenie „Króla Edypa” w piguÅ‚ce
Streszczenie mitu rodu Labdakidów
Życiorys Sofoklesa
Czas i miejsce akcji „Króla Edypa”
Problematyka „Króla Edypa” Sofoklesa
Cechy dramatu antycznego na przykÅ‚adzie struktury i kompozycji „Króla Edypa”
Motyw cierpienia w „Królu Edypie”
Plan wydarzeÅ„ „Króla Edypa” Sofoklesa
Poszukiwanie ostatecznej prawdy w dramacie „Król Edyp”
Niepewność ludzkiego losu na przykładzie losów Edypa
Słowniczek pojęć z zakresu tragedii antycznej
NawiÄ…zania do „Króla Edypa”
Rola przeznaczenia na przykÅ‚adzie dramatu Sofoklesa „Król Edyp”
Dzieje Edypa
Kalendarium życia Sofoklesa
Twórczość Sofoklesa
Cytaty z Sofoklesa
Cytaty o Sofoklesie
Najważniejsze cytaty z „Króla Edypa”
Bibliografia




Bohaterowie
Edyp – charakterystyka bohatera
Kreon – charakterystyka postaci
Jokasta – charakterystyka postaci
Charakterystyka pozostałych bohaterów



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies