Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Krzyżacy

„Krzyżacy” – streszczenie szczegółowe

Autor: Dorota Blednicka

Hlawa opowiedział, że Zych protestował przeciw wysłaniu go za rycerzykiem, lecz Jagienka upierała się tak bardzo, że w końcu ustąpił. Nagle zatrzymali się, słysząc jakiś głos wołający o ratunek. Jednocześnie na drogę wybiegł człowiek i zaczął prosić o pomoc. Okazało się, że rankiem stracił konia, którego zagryzły wilki. Zbyszko popatrzył na niego nieufnie i pozwolił, by jechał z nimi. Nieszczęśnik był duchownym bez święceń i wiózł ze sobą dwie skrzynie z relikwiami. Zaczął rozmawiać z Czechem i wyjawił, że przybywa spod Malborka. Rycerz, słysząc to, przywołał go do siebie, wypytując, kim jest.

Nieznajomy miał na imię Sanderus, urodził się w Toruniu. Po kilku godzinach dotarli do Sieradza. Zbyszko udał się do przeora, aby zamówić msze za zdrowie Maćka i w intencji zdobycia pawich czubów. Duchowny, usłyszawszy o przysiędze młodzieńca, zaczął opowiadać o Krzyżakach, którzy przed laty napadli na miasto, mordując niewiasty i dzieci. Potem młodzian wrócił do karczmy i poprosił Sanderusa o wypisanie karty z wyzwaniem na pojedynek. Nikt jednak nie podjął wyzwania i następnego dnia strapiony Zbyszko udał się w dalszą podróż.

Przed wyjazdem odwiedził go handlarz, namawiając, aby poszukał rywali do pojedynku wśród Krzyżaków i zakupił odpowiednią relikwię chroniącą przed niebezpieczeństwem. Opowiedział, że był na dworze księcia Janusza, gdzie uczestniczył w weselach rycerzy, którzy żenili się, ponieważ ludzie mówili o zbliżającej się wojnie. Młodzieniec zaczął wypytywać o dwórki księżnej i usłyszawszy, że prawie wszystkie dziewczęta wydano za mąż, drżącym głosem zapytał o Danusię ze Spychowa. Handlarz nie był jednak pewien, czy i ona stanęła na ślubnym kobiercu, lecz obiecał, że przypomni sobie o tym, jeśli otrzyma konia. Zbyszko dał rozkaz wyjazdu. Ruszyli w stronę Łęczycy. Przez cały czas zastanawiał się, czy zastanie ukochaną na dworze i nie mógł uwierzyć, że mogła o nim zapomnieć. Ta niepewność zrodziła w jego sercu troskę i zmartwienie. Chciał jak najszybciej dowiedzieć się prawdy i zatrzymywał się tylko na krótkie noclegi.
Zobacz również:
Streszczenie na klp.pl
Streszczenie na 2l.pl

W Łęczycy kazał wywiesić deskę z wyzwaniem i ponownie się zawiódł. Zaczął śnić o Danusi, czuł, że kocha ja coraz bardziej, nie mając pewności, czy jej nie stracił. Chciał złożyć u stóp dziewczyny pawie pióra z czubów Krzyżaków, nawet jeśli została poślubiona innemu. W Warszawie okazało się, że dwór księcia Janusza przebywa w Ciechanowie. Jaśko Socha przyjął Zbyszka, którego poznał w Krakowie, lecz i on nie wiedział nic o Danusi. Podejrzewał, że dziewczyna nie została wydana za mąż, bo Jurand od dawna nie był na dworze, a bez niego nie odbyłoby się wesele. Wiadomość ta pokrzepiła nieco młodzieńca i wyruszył do Ciechanowa.

Wkrótce ujrzeli przed sobą mury miasta i Zbyszko, przywdziawszy zbroję, ruszył do zamku. Nagle Hlawa ujrzał rycerzy w płaszczach i hełmach z pawimi piórami. Zbyszko w pierwszej chwili chciał ich zaatakować, lecz przypomniał sobie zajście pod Krakowem i zbliżył się do Krzyżaków, którym towarzyszył Mazur. Powitał orszak i dowiedział się, że ma przed sobą Jędrka z Kropiwnicy, Gotfryda, Rotgiera i pana Fulko de Lorche z Lotaryngii. W rozmowie padło imię Juranda ze Spychowa jako największego wroga Niemców i wtedy rycerz z Bogdańca wspomniał, że zna możnego pana, którego córka wydała się za mąż. Jędrek ze zdziwieniem odparł, że to nieprawda i że kilka dni temu widział dziewczynę przy księżnej. Zbyszko z trudem opanował radość i Jędrek domyślił się, że to właśnie jemu Danusia uratowała życie w Krakowie. Zaczął opowiadać, że Jurandówna czeka na swego rycerza i wierzy w jego powrót. Wspomniał, że gość z Lotaryngii w drodze zaczepiał rycerzy, każąc im sławić imię jakiejś panny, lecz on, jako opiekun Krzyżaków, nie dopuszczał do walki. Zbyszko zawołał Sanderusa i kazał mu zapytać de Lorche, która panna jest najpiękniejsza i najcnotliwsza.

Francuz odparł, że Ulryka de Elner. Młodzian zaczął kpić z oblubienicy rycerza, a ten rzucił na śnieg rękawicę i wyzwał go na pojedynek. Jędrek próbował powstrzymać Zbyszka i młodzieniec zgodził się stanąć do walki dopiero w Ciechanowie. Do zamku wjechali przed nocą i młodzieniec przenocował u Mikołaja z Długolasu. Dowiedział się, że dwór przebywa w puszczy na polowaniu urządzonym przez księcia na cześć komturów, a razem z nimi pojechała również księżna z dwórkami. Na zamku pozostała jedynie Ofka, która ucieszyła się na widok rycerza z Bogdańca. Zaczęła opowiadać, że nie pozna ukochanej, która każdego dnia wypatruje go z wieży. Młodzieniec postanowił wyjechać naprzeciw Danusi.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31    32    33    34    35    36    37    38    39    40    41    42    43    44  

Szybki test:

Zbyszkowi powalić niedźwiedzia:
a) Pomógł Wilk i Cztan
b) pomógł Maćko
c) pomogła Jagienka
d) pomógł Zych
Rozwiązanie

„Skrzatem” Danusię żartobliwie nazwał:
a) Mikołaj z Długolasu
b) Zyndram z Maszkowic
c) Jurand ze Spychowa
d) Zych ze Zgorzelic
Rozwiązanie

Sanderus urodził się w:
a) Malborku
b) Kwidzynie
c) Gdańsku
d) Toruniu
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
Geneza „Krzyżaków”
„Krzyżacy” – streszczenie szczegółowe
Czas i miejsce akcji „Krzyżaków”
Zbyszko z Bogdańca – szczegółowa charakterystyka postaci
Kompozycja i artyzm powieści Henryka Sienkiewicza „Krzyżacy”
Główne wątki „Krzyżaków”
Jurand ze Spychowa – szczegółowa charakterystyka postaci
Maćko z Bogdańca – szczegółowa charakterystyka postaci
Streszczenie „Krzyżaków” w pigułce
Życiorys Henryka Sienkiewicza
Realia i obyczaje średniowiecza w „Krzyżakach”
Obraz Zakonu Krzyżackiego w „Krzyżakach” Sienkiewicza
Obraz rycerstwa w „Krzyżakach” Henryka Sienkiewicza
„Krzyżacy” jako powieść historyczna
Danusia Jurandówna – szczegółowa charakterystyka postaci
Jagienka ze Zgorzelic – szczegółowa charakterystyka postaci
Motywy literackie w „Krzyżakach” Henryka Sienkiewicza
Charakterystyka postaci epizodycznych w „Krzyżakach”
Charakterystyka postaci drugoplanowych w „Krzyżakach”
Plan wydarzeń „Krzyżaków”
Charakterystyka postaci historycznych w „Krzyżakach”
Ekranizacja „Krzyżaków”
Henryk Sienkiewicz - kalendarium twórczości
Henryk Sienkiewicz - kalendarium życia
O „Krzyżakach” powiedzieli…
Henryk Sienkiewicz - ciekawostki
O Sienkiewiczu powiedzieli...
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies