Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Krzyżacy

„Krzyżacy” – streszczenie szczegółowe

Autor: Dorota Blednicka

Rozdział trzydziesty

Jurand przesyła list do księcia z wiadomością, że Danusia nie została porwana przez Krzyżaków. Prosi Zbyszka, by był dobrym mężem dla dziewczyny i w testamencie pozostawia mu Spychów. Następnego dnia wyjeżdża samotnie do Szczytna.

Nazajutrz w południe wysłannicy ponownie rozmawiali z Jurandem, a jakiś czas później odjechali, zabierając ze sobą Bergowa i kilkunastu jeńców. Rycerz wezwał księdza Kaleba i podyktował mu list do księcia z informacją, że to nie bracia zakonni porwali Danusię, lecz zdołał dowiedzieć się, gdzie ona przebywa i ma nadzieję, że odzyska ją w ciągu kilku dni. To samo powiedział Zbyszkowi, prosząc, by na razie nie robił nic, by odszukać żonę.

Wieczorem spisał ostatnią wolę, wezwał do siebie młodzieńca i starego Tolimę, któremu przekazał, że młody rycerz jest mężem Danusi i po jego śmierci zostanie dziedzicem Spychowa. Zbyszko chciał wiedzieć, co się stało, lecz teść zapewnił go, że Danusia wróci i prosił, aby zabrał ją do Bogdańca. Kazał mu przysiąc, że nigdy nie skrzywdzi dziewczyny i zawsze będzie ją kochał. Po tej rozmowie rozeszli się. Zbyszko obudził się o świcie i udał się do izby Juranda, lecz przed drzwiami zastał Tolimę, który powiedział, że pan właśnie wyjechał.

Rozdział trzydziesty pierwszy

Jurand przybywa do Szczytna. Przez wiele godzin stoi pokornie pod bramą zamku, wyszydzany przez rycerzy. Wieczorem zjawiają się wysłannicy Krzyżaków z rozkazem, aby nałożył zgrzebny wór i powiesił pochwę od miecza na szyi. W nocy słyszy córkę śpiewającą w wieży. Rankiem zostaje wpuszczony do zamku.

O świcie Jurand dojechał do Szczytna i ujrzał zamek. Czuł się pokonany przez Krzyżaków, dla których do tej pory był postrachem. Pomodlił się i ruszył dalej, gotów znieść wszystko, co mogło go spotkać ze strony wroga. Powoli odzyskiwał nadzieję, że Danusia zostanie wypuszczona. Cieszył się, że Zbyszko zaopiekuje się nią, ponieważ podziwiał młodzieńca za siłę i męstwo. Zatrzymał się przed bramą i zadął w róg. Po chwili ukazał się Niemiec, zapytał, kim jest i zniknął. Rycerz stał, zrozumiawszy, że chcą go upokorzyć jak żebraka i zawrzał w nim gniew, lecz kiedy przypomniał sobie, że przyszedł po córkę, uspokoił się i cierpliwie czekał.
Zobacz również:
Streszczenie na klp.pl
Streszczenie na 2l.pl

Tymczasem wśród murów zaczęli pojawiać się Krzyżacy, dla których widok pokornego Juranda był niczym widowisko. Nawet zaczęli rzucać w niego śniegiem. W południe zaczęli szydzić z rycerza, namawiając go, by się powiesił. Pod wieczór pan ze Spychowa zrozumiał, że tego dnia brama nie zostanie otwarta, lecz stał nieugięty, pamiętając, że to ofiara za życie córki. Nim nadeszła noc, ujrzał sześciu uzbrojonych ludzi, którzy zbliżali się ku niemu od strony miasta. Najstarszy powiedział, że komtur von Danveld kazał mu przekazać, że nie otworzy bram, dopóki rycerz nie zsiądzie z konia. Jurand wypełnił rozkaz. Wówczas kazano mu oddać broń. Rzucił topór, miecz i mizerykordię, a wtedy odezwał się wysłannik, że z rozkazu komtura ma założyć zgrzebny wór, przywiązać na szyi na powrozie pochwę od miecza i czekać przed bramą na łaskę Krzyżaka.

Po chwili Jurand został sam. Przed nim leżał worek pokutniczy wór i powróz. Upłynęło sporo czasu, zanim się zbliżył i wypełnił polecenie Niemca. Zobojętniał na to, kiedy brama zostanie otwarta. Stał skamieniały, nie rozumiejąc, co się z nim dzieje. W pewnej chwili usłyszał z okna wieży piosenkę i rozpoznawszy głos córki, upadł na kolana. Poczuł tak ogromny ból, że zaczął płakać, nie mogąc wymówić imienia jedynego dziecka. Rankiem knecht obudził kopnięciem leżącego przy bramie rycerza i kazał mu iść za sobą. Jurand podniósł się w milczeniu i pokornie minął bramę, która zamknęła się za nim.

TOM II
Rozdział pierwszy


Jurand staje przed braćmi zakonnymi, błagając ich o oddanie córki zgodnie z obietnicą. Krzyżacy pokazują mu niedojdę i wmawiają, że to właśnie ją odbili z rąk zbójców, sądząc, że jest córką rycerza ze Spychowa. Jurand, sprowokowany przez Danvelda, rzuca się na Krzyżaka i zabija go. Rozpoczyna się walka, podczas której rycerz krwawo rozprawia się z przeciwnikami. W końcu zostaje pojmany.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31    32    33    34    35    36    37    38    39    40    41    42    43    44  

Szybki test:

De Lorche jest rozczarowany faktem, że w polskich puszczach nie spotkał żadnego:
a) smoka
b) turonia
c) rozjuszonego tura
d) diabła
Rozwiązanie

Anna Danuta była księżną:
a) mazowiecką
b) litewską
c) śląską
d) żmudzką
Rozwiązanie

Legendę o Walgierzu Wdałym:
a) opowiedziała księżna Anna
b) opowiedział jeden z zakonników
c) zaśpiewała Danusia
d) opowiedział Maćko z Bogdańca
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
Geneza „Krzyżaków”
„Krzyżacy” – streszczenie szczegółowe
Czas i miejsce akcji „Krzyżaków”
Zbyszko z Bogdańca – szczegółowa charakterystyka postaci
Kompozycja i artyzm powieści Henryka Sienkiewicza „Krzyżacy”
Główne wątki „Krzyżaków”
Jurand ze Spychowa – szczegółowa charakterystyka postaci
Maćko z Bogdańca – szczegółowa charakterystyka postaci
Streszczenie „Krzyżaków” w pigułce
Życiorys Henryka Sienkiewicza
Realia i obyczaje średniowiecza w „Krzyżakach”
Obraz Zakonu Krzyżackiego w „Krzyżakach” Sienkiewicza
Obraz rycerstwa w „Krzyżakach” Henryka Sienkiewicza
„Krzyżacy” jako powieść historyczna
Danusia Jurandówna – szczegółowa charakterystyka postaci
Jagienka ze Zgorzelic – szczegółowa charakterystyka postaci
Motywy literackie w „Krzyżakach” Henryka Sienkiewicza
Charakterystyka postaci epizodycznych w „Krzyżakach”
Charakterystyka postaci drugoplanowych w „Krzyżakach”
Plan wydarzeń „Krzyżaków”
Charakterystyka postaci historycznych w „Krzyżakach”
Ekranizacja „Krzyżaków”
Henryk Sienkiewicz - kalendarium twórczości
Henryk Sienkiewicz - kalendarium życia
O „Krzyżakach” powiedzieli…
Henryk Sienkiewicz - ciekawostki
O Sienkiewiczu powiedzieli...
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies