„Krzyżacy” – streszczenie szczegółowe - strona 22
Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Krzyżacy

„Krzyżacy” – streszczenie szczegółowe

Autor: Dorota Blednicka

Rozpoczęto przygotowania do pojedynku. Rotgier na polecenie księcia wysyła list do Szczytna z zapewnieniem, że pierwszy rzucił rękawicę. Hlawa pokonuje giermka Krzyżaka, a Zbyszko odnosi zwycięstwo nad przeciwnikiem. Potem przysięga, że będzie szukał żony.

Książę nie sprzeciwiÅ‚ siÄ™ pojedynkowi i zażądaÅ‚, by Rotgier napisaÅ‚ list do wielkiego mistrza i Zygfryda de Löve, wyjaÅ›niajÄ…c, że pierwszy rzuciÅ‚ rÄ™kawicÄ™, którÄ… podjÄ…Å‚ mąż Jurandówny. Tymczasem na podwórzu zamkowym przygotowano plac do walki. Serca wszystkich byÅ‚y po stronie rycerza z BogdaÅ„ca, kobiety modliÅ‚y siÄ™ o jego zwyciÄ™stwo. W dzieÅ„ walki zasiedli na krużganku książę, księżna wraz ze szlachcicami, a wokół zebraÅ‚a siÄ™ czeladź. Rotgier ubrany byÅ‚ w bÅ‚Ä™kitny pancerz, Zbyszko – w zdobycznÄ… mediolaÅ„skÄ… zbrojÄ™.

Towarzyszyli im giermkowie: Hlawa i van Krist. Przed walką Krzyżak stanął przed parą książęcą i rzekł, że bierze ich na świadków, że nie będzie winien przelanej krwi. Czech chciał pomóc swemu panu, lecz rycerz odparł, że wtedy okryłby ich hańbą -i zabronił podstępu. Rozległ się głos trąby i giermkowie skoczyli ku sobie. Hlawa szybko zyskał przewagę i po krótkiej potyczce przewrócił van Krista, który, przeczuwając śmierć, błagał o łaskę, lecz przeciwnik wbił mu ostrze w gardło. Potem Czech podniósł się i zaczął patrzeć na walkę swego pana z Niemcem. Również rycerz z Bogdańca zaczął zyskiwać przewagę nad przeciwnikiem, który początkowo z łatwością odpierał jego atak. Rotgier zrozumiał, że ma do czynienia z człowiekiem, który potrafi walczyć i doskonale unika jego ciosów. Wszyscy w skupieniu patrzyli na nich. Krzyżak spojrzał na ciało giermka i poczuł się osamotniony. Tymczasem Zbyszko zaczął atakować, a brat zakonny cofał się przed jego razami.

PatrzÄ…cy przestali zachowywać siÄ™ spokojnie i co chwila jakiÅ› gÅ‚os zachÄ™caÅ‚ rycerza z BogdaÅ„ca do walki. MÅ‚odzieniec usÅ‚yszaÅ‚ niewieÅ›ci gÅ‚os woÅ‚ajÄ…cy „Za DanuÅ›kÄ™!” i pomyÅ›laÅ‚, że Niemiec jest winien jej porwania. Ten krzyk przypomniaÅ‚ mu o utracie żony i zaczÄ…Å‚ walczyć zacieklej. UderzyÅ‚ z ogromnÄ… siÅ‚Ä… w tarczÄ™ Rotgiera, a ten runÄ…Å‚ na ziemiÄ™, ginÄ…c pod ciosem rycerza. Wszyscy zbiegli ku Zbyszkowi, który staÅ‚ z zaciÄ™tÄ… twarzÄ…, dyszÄ…c ze zmÄ™czenia. Książę wziÄ…Å‚ zebranych na Å›wiadków, że pojedynek odbyÅ‚ siÄ™ zgodnie z prawem i obyczajem. Księżna Anna pochyliÅ‚a siÄ™ ku rycerzowi z BogdaÅ„ca i zapytaÅ‚a, dlaczego siÄ™ nie cieszy. MÅ‚odzieniec odparÅ‚, że nadal nie ma przy nim Danusi. Pani pocieszyÅ‚a, że pan de Lorche postanowiÅ‚ zawieźć ciaÅ‚o Krzyżaka do szczytna i jechać do Malborka, by prosić o oddanie Jurandówny.
Zobacz również:
Streszczenie na klp.pl
Streszczenie na 2l.pl

Zbyszko odparł, że pojedzie razem z nim. Słowa te przeraziły Annę, lecz młodzian wstał i poprzysiągł, że będzie szukał Danusi, dopóki nie zginie. Księżna zrozumiała, że go nie powstrzyma. Potem, zgodnie z obyczajem, zwycięzca przesiedział cały dzień na placu walki, a o północy Mikołaj z Długolasu wezwał go na naradę do księcia.

Rozdział szósty

Na naradzie u księcia de Lorche postanawia odszukać Bergowa, by dowiedzieć się, co tak naprawdę wydarzyło się w Szczytnie. Janusz daje Zbyszkowi list do wielkiego mistrza. Młodzieniec i Lotaryńczyk wyruszają do Spychowa. Ksiądz Kaleb odczytuje ostatnią wolę Juranda. Zbyszko wysyła Hlawę do Bogdańca. Sanderus postanawia jechać do Prus, by szukać Danusi.

Książę również byÅ‚ przekonany, że Krzyżacy porwali DanusiÄ™, lecz nie miaÅ‚ żadnego dowodu, który mógÅ‚by przedstawić wielkiemu mistrzowi. Zebrani na naradzie liczyli na dobroć Konrada von Jungingena. MikoÅ‚aj z DÅ‚ugolasu prosiÅ‚, aby de Lorche uzyskaÅ‚ od niego pozwolenie na poszukiwania Jurandówny. LotaryÅ„czyk postanowiÅ‚ odszukać Bergowa, by dowiedzieć siÄ™, co zaszÅ‚o w Szczytnie. Książę daÅ‚ Zbyszkowi list do wielkiego mistrza, za co mÅ‚odzieniec podziÄ™kowaÅ‚, proszÄ…c o wstawienie siÄ™ za Jurandem. Janusz odparÅ‚, że w liÅ›cie wspomniaÅ‚ również o ojcu Danusi. Po naradzie Zbyszko pożegnaÅ‚ siÄ™, a MikoÅ‚aj z DÅ‚ugolasu poradziÅ‚ mu, aby nie zabieraÅ‚ ze sobÄ… Czecha, który zapewnie jest już oskarżony o zabicie de Fourcy’ego.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31    32    33    34    35    36    37    38    39    40    41    42    43    44  

Szybki test:

Aby odzyskać Danusię Jurand miał:
a) zachować w tajemnicy, że dziewczyna przebywa wśród Krzyżaków.
b) upokorzyć się przed Zakonem
c) wszystkie odpowiedzi sÄ… poprawne
d) uwolnić Bergowa i innych jeńców
RozwiÄ…zanie

Pod nieobecność Maćka, który udał się do Spychowa Bogdańcem miał opiekować się:
a) Zbyszko
b) Wilk
c) Hlawa
d) opat
RozwiÄ…zanie

Hlawa to pachołek:
a) Jagienki
b) królowej Jadwigi
c) Jurandówny
d) księżnej Anny
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
„Krzyżacy” – streszczenie szczegółowe
Geneza „Krzyżaków”
Zbyszko z BogdaÅ„ca – szczegółowa charakterystyka postaci
Czas i miejsce akcji „Krzyżaków”
Jurand ze Spychowa – szczegółowa charakterystyka postaci
Maćko z BogdaÅ„ca – szczegółowa charakterystyka postaci
Streszczenie „Krzyżaków” w piguÅ‚ce
Życiorys Henryka Sienkiewicza
Kompozycja i artyzm powieÅ›ci Henryka Sienkiewicza „Krzyżacy”
Główne wÄ…tki „Krzyżaków”
Danusia Jurandówna – szczegółowa charakterystyka postaci
Jagienka ze Zgorzelic – szczegółowa charakterystyka postaci
Realia i obyczaje Å›redniowiecza w „Krzyżakach”
Obraz Zakonu Krzyżackiego w „Krzyżakach” Sienkiewicza
Obraz rycerstwa w „Krzyżakach” Henryka Sienkiewicza
„Krzyżacy” jako powieść historyczna
Plan wydarzeÅ„ „Krzyżaków”
Motywy literackie w „Krzyżakach” Henryka Sienkiewicza
Charakterystyka postaci epizodycznych w „Krzyżakach”
Charakterystyka postaci drugoplanowych w „Krzyżakach”
Ekranizacja „Krzyżaków”
Charakterystyka postaci historycznych w „Krzyżakach”
Henryk Sienkiewicz - kalendarium twórczości
Henryk Sienkiewicz - kalendarium życia
O „Krzyżakach” powiedzieli…
Henryk Sienkiewicz - ciekawostki
O Sienkiewiczu powiedzieli...
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies