Symbolika w „MaÅ‚ym KsiÄ™ciu” ostatnidzwonek.pl
Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Mały Książę

Symbolika w „MaÅ‚ym KsiÄ™ciu”

Autor: Jakub Rudnicki

Wulkan – kojarzony jest przede wszystkim z potężnymi wybuchami, w mitologii rzymskiej to odpowiednik greckiego Hefajstosa – kowala i boga ognia, Å‚Ä…czÄ…cego w sobie fizycznÄ… brzydotÄ™ i piÄ™kno wytwarzanych przez siebie przedmiotów. Wulkan symbolizuje „pierwotnÄ… moc natury i życiowego żaru”. MaÅ‚y Książę wspomina o swej pracy – regularnym czyszczeniu trzech wulkanów, z których jeden byÅ‚ najprawdopodobniej wygasÅ‚y. JeÅ›li wykona swÄ… pracÄ™ wulkany „palÄ… siÄ™ powoli, równo i bez wybuchów”. W liczbie wulkanów można dopatrzeć siÄ™ idealnej trójcy, co Å‚Ä…czy siÄ™ z trzema cnotami boskimi: miÅ‚oÅ›ciÄ…, nadziejÄ… i wiarÄ…. Te trzy cechy charakteryzujÄ… dzieciÄ™ce spojrzenie na Å›wiat – zaufanie do dorosÅ‚ych, wiarÄ™ i miÅ‚ość bez zastrzeżeÅ„.

Baobaby – to niepożyteczne roÅ›liny, które pleniÄ… siÄ™ na planecie ksiÄ™cia. Musi on codziennie wyrywać chwasty, by nie zniszczyÅ‚y jego domu. SÄ… symbolem zÅ‚a i tego, co czyha na niewinne dziecko, dlatego narrator przestrzega przed nimi czytelników. MaÅ‚y Książę niszczÄ…c baobaby podejmuje codziennÄ… walkÄ™ ze zÅ‚em: „Jest to kwestia dyscypliny […] Rano, po umyciu siÄ™, trzeba robić bardzo dokÅ‚adnÄ… toaletÄ™ planety. Trzeba siÄ™ zmusić do regularnego wyrywania baobabów, i to natychmiast po odróżnieniu ich od krzewów róży, do których sÄ… w mÅ‚odoÅ›ci bardzo podobne. Jest to praca bardzo nudna, lecz bardzo Å‚atwa ...”. JeÅ›li zaniedba siÄ™ swój obowiÄ…zek można skoÅ„czyć jak leÅ„, którego planetÄ™ zniszczyÅ‚y trzy baobaby. Odczytać w tej historii można nawoÅ‚ywanie do samodyscypliny, walki ze zÅ‚em, także tym pÅ‚ynÄ…cym z wnÄ™trza czÅ‚owieka.

Róża - to jedyny kwiat rosnÄ…cy na planecie MaÅ‚ego KsiÄ™cia. ChÅ‚opczyk kocha kwiat, dlatego nie opisuje go ze szczegółami, zachowuje dla siebie intymność. Róża pojawiÅ‚a siÄ™ nagle w jego życiu: „MaÅ‚y Książę, który Å›ledziÅ‚ pojawienie olbrzymiego pÄ…ka, wyczuwaÅ‚, iż wykwitnie z niego jakieÅ› cudowne zjawisko, lecz róża schowana w swoim zielonym domku przygotowywaÅ‚a siÄ™ powoli. Starannie dobieraÅ‚a barw. UbieraÅ‚a siÄ™ wolno, dopasowywaÅ‚a pÅ‚atki jeden do drugiego. Nie chciaÅ‚a rozkwitnąć pognieciona jak maki. Pragnęła zjawić siÄ™ w peÅ‚nym blasku swojej piÄ™knoÅ›ci. O, tak! ByÅ‚a wielkÄ… zalotnicÄ…. Jej tajemnicze strojenie trwaÅ‚o wiele dni. Aż pewnego poranka - dokÅ‚adnie o wschodzie sÅ‚oÅ„ca - ukazaÅ‚a siÄ™.” Róża symbolizuje wdziÄ™k, urodÄ™, gust, ale i próżność oraz dumÄ™. To przede wszystkim znak piÄ™kna, któremu poddaje siÄ™ główny bohater. Nie jest jednak jeszcze na tyle dojrzaÅ‚y, by poczuć pożądanie, zobaczyć w kwiecie kobiecość. Kwiat zaczyna go kokietować i oswajać, stawia przed nim kolejne żądania. Dezorientuje to chÅ‚opca, który postanawia podjąć wÄ™drówkÄ™. Róża ponagla go do odejÅ›cia Å›wiadoma, że z oddali zrozumie czym jest miÅ‚ość i odpowiedzialność. W opowieÅ›ci Saint-Exupéry nadaje jej znaczenie odrodzenia przez dojrzewanie. Róża o czerwonych pÅ‚atkach to także odwieczny symbol namiÄ™tnoÅ›ci, pragnienia i podziwu oraz pożądania. Jej kolce z kolei przypominajÄ…, że każda miÅ‚ość Å‚Ä…czy siÄ™ z cierpieniem, „niesie z sobÄ… ryzyko Å‚ez”.
Wąż (żmija) – symbol wiecznoÅ›ci (jest „potężniejsza niż palec króla”), Å›mierci i zmartwychwstania, kosmicznego koÅ‚a. W utworze uosabia mÄ…drość i wiedzÄ™. Ma wÅ‚adzÄ™, by wysÅ‚ać MaÅ‚ego KsiÄ™cia „tam, skÄ…d przybyÅ‚”. Jest zapowiedziÄ… Å›mierci, ale nie ostatecznej – wspomina o powrocie do domu, do lepszego życia, do miejsca, z którego siÄ™ wyszÅ‚o i do którego siÄ™ powraca. UkÄ…szenie żmii stanowi rozwiÄ…zanie odwiecznej zagadki Å›mierci, zna ona tajemnicÄ™ rzeczy ostatecznych, oswaja z odejÅ›ciem i zapowiada inny wymiar życia.

Lis – potocznie kojarzony jest z chytroÅ›ciÄ…, sprytem i przebiegÅ‚oÅ›ciÄ…, jednak to także symbol skrytoÅ›ci i ostrożnoÅ›ci oraz cierpliwoÅ›ci. ZwierzÄ™ z utworu Saint-Exupéry’ego to fenek pustynny, którego postać byÅ‚a symboliczna w filozofiach Wschodu. Jest uosobieniem mÄ…droÅ›ci życiowej, nauczycielem przyjaźni i miÅ‚oÅ›ci. Pomaga MaÅ‚emu KsiÄ™ciu odkryć wÅ‚asne wnÄ™trze, a tym samym nadać sens życiu.

strona:    1    2  

Zobacz inne artykuły:

Inne
„MaÅ‚y Książę” - streszczenie szczegółowe
„MaÅ‚y Książę” - streszczenie w piguÅ‚ce
Charakterystyka Małego Księcia
„MaÅ‚y Książę” - plan wydarzeÅ„
Antoine de Saint-Exupéry - biografia
Geneza „MaÅ‚ego KsiÄ™cia”
Symbolika w „MaÅ‚ym KsiÄ™ciu”
Gatunek i budowa „MaÅ‚ego KsiÄ™cia”
Czas i miejsce akcji „MaÅ‚ego KsiÄ™cia”
Problematyka „MaÅ‚ego KsiÄ™cia”
Motyw wÄ™drówki w „MaÅ‚ym KsiÄ™ciu”
„MaÅ‚y Książę” - najważniejsze cytaty



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies