Narracja „SiÅ‚aczki” ostatnidzwonek.pl
Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Opowiadania Żeromskiego

Narracja „SiÅ‚aczki”

Autor: Karolina Marlêga

Narrator w noweli jest wyraźnie obecny, wielokrotne komentujÄ…c postÄ™powanie i wybory dwójki głównych bohaterów, charakteryzujÄ…c postaci w sposób bezpoÅ›redni, a nawet ironiczny, czego przykÅ‚adem może być cytat umieszczony na poczÄ…tku utworu, gdy podmiot mówiÄ…cy opowiada z ironiÄ… o sytuacji w prowincjonalnym miasteczku: „WiadomÄ… jest rzeczÄ…, że czÅ‚owiek kultury, wyrzucony 'przez pÄ™d odÅ›rodkowy niedostatku z ogniska życia umysÅ‚owego do Klwowa, KurozwÄ™k lub - jak doktór Obarecki - do Obrzydłówka, podlega z upÅ‚ywem czasu, wskutek dżdżów jesiennych, braku Å›rodków komunikacji i absolutnej niemożnoÅ›ci mówienia w ciÄ…gu sezonów caÅ‚ych - stopniowemu przeistaczaniu siÄ™ w twór miÄ™sożerno-roÅ›linożerny, wchÅ‚aniajÄ…cy nadmiernÄ… ilość butelek piwa i poddany atakom nudy, osÅ‚abiajÄ…cej aż do takiego stanu, jaki graniczy z usposobieniem poprzedzajÄ…cym wymioty. ZwyczajnÄ… nudÄ™ maÅ‚omiasteczkowÄ… poÅ‚yka siÄ™ bezwiednie, jak bezwiednie zajÄ…c poÅ‚yka jajka tasiemca rozproszone na trawie przez psy. Od chwili zagnieżdżenia siÄ™ w organizmie bÄ…blowca: "najzupeÅ‚niej mi jest wszystko jedno" - zaczyna siÄ™ wÅ‚aÅ›ciwie proces umierania”.

Również doktor PaweÅ‚ Obarecki jest przedmiotem kÄ…Å›liwych uwag narratora, który używaÅ‚ w opisie takich sformuÅ‚owaÅ„, jak: „(…)zjedzony już byÅ‚ przez Obrzydłówek wraz z mózgiem, sercem i energiÄ… - zarówno potencjonalnÄ…, jak kinetycznÄ…”. Ironiczne opisy Å›rodowiska Obrzydłówka hiperbolizujÄ… negatywne cechy jego mieszkaÅ„ców, takie jak: tÄ™pota (narrator o aptekarzu: „tÄ™py umysÅ‚owo jak siekierka do rÄ…bania cukru”), miernota, nijakość.

Również przyroda podkreÅ›la "bezwyrazowość" miasteczka, o czym Å›wiadczy chociażby cytat: „Szczególniej dokuczaÅ‚a mu zazwyczaj jesieÅ„. W ciszy jesiennego popoÅ‚udnia, zalegajÄ…cej Obrzydłówek od przedmieÅ›cia do przedmieÅ›cia, byÅ‚o coÅ› bolesnego, coÅ›, co poduszczaÅ‚o do woÅ‚ania o pomoc”. Wszystkie powyższe opisy oddajÄ… stosunek narratora do Obrzydłówka, wysysajÄ…cego z mieszkaÅ„ców resztki przyzwoitoÅ›ci, siÅ‚y i chÄ™ci zmiany.
Inaczej jest, jeżeli czytamy fragmenty dotyczÄ…ce wsi, w której mieszkaÅ‚a Stasia. Niczym realistyczny obserwator (którego znamy z ChÅ‚opów Reymonta) Å»eromski relacjonuje z dbaÅ‚oÅ›ciÄ… o szczegóły wyglÄ…d maÅ‚ej i nÄ™dznej izby nauczycielki, porównujÄ…c zastanÄ… tam zgrzybiaÅ‚Ä… i przygarbionÄ… staruszkÄ™ do „rÄ…czki parasola”. Również naturalistyczny opis wyglÄ…du Bozowskiej podczas choroby zasÅ‚uguje na uwagÄ™: „Na skroniach jej nabrzmiaÅ‚y żyÅ‚y, z zagiÄ™tych ku doÅ‚owi kÄ…tów ust sÄ…czyÅ‚a siÄ™ Å›lina, gorÄ…co od niej biÅ‚o, powietrze wpadaÅ‚o do ust z gÅ‚oÅ›nym Å›wistem”.

Kolejnym Å›wiadectwem lirycznej natury narratora i przejawem skupienia na przeżyciach wewnÄ™trznych bohatera, sÄ… fragmenty dotyczÄ…ce stanu uczuć PawÅ‚a Obareckiego tuż po odkryciu, że jego dawna ukochana umiera: „Z wÅ›ciekÅ‚oÅ›ciÄ… Å›ciskaÅ‚ sobie gardÅ‚o, w którym dÅ‚awiÅ‚y go, niby zwitki pakuÅ‚, Å‚zy niezdolne wypÅ‚ynąć. WidziaÅ‚, że nic jej nie pomoże, nic nie może pomóc - rozeÅ›miaÅ‚ siÄ™ nagle (…)”, uzmysÅ‚owieniu sobie bezsilnoÅ›ci wobec nadchodzÄ…cej Å›mierci, jak również próby ubrania w sÅ‚owa uczuć, jakich doznawaÅ‚ po odejÅ›ciu Stasi: „- Czego ja tu chcÄ™?... Nic tu po mnie, nie mam prawa! ObejmowaÅ‚a go cześć gÅ‚Ä™boka, zrozumienie, wwiadywanie siÄ™ pilne, wielka pokora. Gdyby tam zostawaÅ‚ choćby godzinÄ™ dÅ‚użej, doszedÅ‚by do tego szczytu Å‚aÅ„cucha gór, na którym siedzi szaleÅ„stwo. W sekrecie przed samym sobÄ… wiedziaÅ‚, że go zdejmuje obawa o siebie. W tym wszystkim, co go miażdżyÅ‚o owej chwili, byÅ‚a ogromna niesymetria z nim samym, coÅ›, co wyważaÅ‚o z gÅ‚Ä™bi jego duszy ostateczny rdzeÅ„ uczuć ludzkich: egoizm i - egoizm ten duszÄ…c - kazaÅ‚o naprawdÄ™ dać siÄ™ otaczać tÄ™czy, która uniosÅ‚a z ziemi tÄ™ gÅ‚upiÄ… dziewczynÄ™. Trzeba uciekać co prÄ™dzej...”.

W koÅ„cowych zdaniach utworu przez narratora ponownie przemawia kpina i drwina. Po Å›mierci ukochanej PaweÅ‚ zmieniÅ‚ siÄ™: „Przez pewien czas czytywaÅ‚ w wolnych chwilach BoskÄ… komediÄ™ Dantego, w winta nawet nie grywaÅ‚, gospodyniÄ™ dwudziestoczteroletniÄ… odprawiÅ‚”. Potem jednak: „(...) uspokoiÅ‚ siÄ™. Obecnie ma siÄ™ znakomicie: utyÅ‚, pieniÄ™dzy worek uczciwy nazbijaÅ‚. OżywiÅ‚ siÄ™ nawet; dziÄ™ki jego usilnej agitacji wszyscy prawie optymaci obrzydÅ‚owscy, z wyjÄ…tkiem krzykliwych, prawda, ale też nielicznych konserwatystów, zaczÄ™li palić papierosy w gilzach nie sklejanych, zaszczytnie znanych pod godÅ‚em "nieszkodliwych piersiom". Nareszcie!...”.

Zobacz inne artykuły:

Doktor Piotr
Czas i miejsce akcji opowiadania „Doktor Piotr”
„Doktor Piotr” - stereszczenie opowiadania
Problematyka opowiadania „Doktor Piotr”
Charakterystyka głównych bohaterów opowiadania „Doktor Piotr”
Kompozycja i struktura opowiadania „Doktor Piotr”
„Doktor Piotr” - nowela czy opowiadanie?
Konflikt miÄ™dzy ojcem a synem w „Doktorze Piotrze
Dominik Cedzyna jako przykład losów zrujnowanej szlachty w końcu XIX wieku w Królestwie Polskim
Plan wydarzeÅ„ opowiadania „Doktor Piotr”
Motywy literackie w opowiadaniu „Doktor Piotr”
Najważniejsze cytaty opowiadania „Doktor Piotr”

RozdziobiÄ… nas kruki, wrony
Czas i miejsce akcji noweli „RozdziobiÄ… nas kruki, wrony…”
„RozdziobiÄ… nas kruki, wrony…” - streszczenie noweli
Problematyka noweli „RozdziobiÄ… nas kruki, wrony…”
Charakterystyka bohaterów noweli „RozdziobiÄ… nas kruki, wrony…”
Kompozycja i struktura noweli „RozdziobiÄ… nas kruki, wrony…”
Symbolizm noweli „RozdziobiÄ… nas kruki, wrony…”
Impresjonizm, naturalizm i ekspresjonizm noweli „RozdziobiÄ… nas kruki, wrony…”
Plan wydarzeÅ„ noweli „RozdziobiÄ… nas kruki, wrony…”
Motywy literackie w noweli „RozdziobiÄ… nas kruki, wrony…”
Najważniejsze cytaty noweli „RozdziobiÄ… nas kruki, wrony…”

Siłaczka
Czas i miejsce akcji opowiadania „SiÅ‚aczka”
„SiÅ‚aczka” - streszczenie opowiadania
Geneza opowiadania „SiÅ‚aczka”
Problematyka „SiÅ‚aczki”
Charakterystyka bohaterów „SiÅ‚aczki”
Kompozycja i struktura „SiÅ‚aczki”
Altruizm czy konformizm w „SiÅ‚aczce” Å»eromskiego
Narracja „SiÅ‚aczki”
Plan wydarzeÅ„ „SiÅ‚aczki”
Motywy literackie w „SiÅ‚aczce”
Najważniejsze cytaty w „SiÅ‚aczce”

Inne
Stefan Żeromski - życiorys
Kalendarium twórczości Żeromskiego
Krytyczne opinie o „Opowiadaniach” Stefana Å»eromskiego
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies