Motywy literackie w „SiÅ‚aczce” ostatnidzwonek.pl
Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Opowiadania Żeromskiego

Motywy literackie w „SiÅ‚aczce”

Autor: Karolina Marlêga

Heroizm i altruizm

Altruizm to potrzeba pomagania innym, bez nastawienia na nagrody i korzyści materialne.

Heroizm i altruizm charakteryzują postać Stanisławy Bozowskiej, która bezinteresownie poświęciła się służbie innym. Zrezygnowała z życia w wielkim mieście, z przebywania w środowisku studenckim, opuściła przyjaciół i przeniosła się na wieś, by szerzyć wiedzę wśród najbiedniejszych.

Konformizm

Konformizm to postawa przejawiająca się w postępowaniu jednostki ściśle podporządkowanej normom i wzorom narzuconym przez grupę. Konformista dostosowuje zachowanie i sposób myślenia do sposobu myślenia i zachowania grupy. Jest to spowodowane naciskiem ze strony zbiorowości. Konformizm jest tym większy, im większa jest jednomyślność grupy, niższa jest samoocena jednostki. Jest on najczęściej wynikiem dążenia jednostki do pełnej akceptacji przez grupę. Może być również powodowany poszukiwaniem informacji.

KonformistÄ… jest PaweÅ‚ Obarecki, czÅ‚owiek, który daÅ‚ siÄ™ pokonać mieszkaÅ„com Obrzydłówka i, po krótkiej walce, przystÄ…piÅ‚ do niedawnych antagonistów. MÅ‚ody doktor zrezygnowaÅ‚ z mÅ‚odzieÅ„czych ideałów, z planów poprawy losu biednych i ciemiężonych i przeszedÅ‚ na stronÄ™, w której najważniejsze byÅ‚y pieniÄ…dze i „Å›wiÄ™ty spokój”.

Lekarz

Lekarzem, wydawaÅ‚oby siÄ™ – z powoÅ‚ania – jest w noweli PaweÅ‚ Obarecki. W części retrospektywnej przypomina w jakimÅ› stopniu Tomasza Judyma, jest tak samo przekonany o powodzeniu przedsiÄ™wziÄ™tych planów, jak bohater Ludzi bezdomnych. Różnica miedzy postaciami stworzonymi przez Å»eromskiego tkwi jednak w tym, że Obarecki po roku przebywania w Obrzydłówku akceptuje obowiÄ…zujÄ…ce tam zasady i wtapia siÄ™ w miejscowÄ… „elitÄ™”, gdy tymczasem Judym – jak Bozowska – rezygnuje z osobistego szczęścia, materialnych korzyÅ›ci i poÅ›wiÄ™ca siÄ™ caÅ‚kowicie temu, w co wierzy.

Nauczycielka

StanisÅ‚awa Bozowska jest przykÅ‚adem nauczycielki z powoÅ‚ania, gotowej poÅ›wiÄ™cić nawet życie w imiÄ™ dobra swych wychowanków. Aby szerzyć naukÄ™, opuszcza miasto i przyjaciół, przenosi siÄ™ na wieÅ› uważajÄ…c, że tam bÄ™dzie najbardziej potrzebna. Jej postÄ™powanie jest godne pochwaÅ‚y i naÅ›ladowania (zupeÅ‚nie inaczej, niż postÄ™powanie drugiego bohatera noweli – PawÅ‚a Obareckiego).
Niezrealizowane ideały

Przykładem niezrealizowanych ideałów jest w noweli droga życiowa Pawła Obareckiego, który zatracił w środowisku Obrzydłówka młodzieńcze ideały. Gdy był studentem i zaraz po przybyciu do miasteczka, miał w sobie siłę i energię, , zaś w momencie akcji właściwej jest już jedynie ospałym, znużonym obywatelem prowincjonalnej osady.

Poddanie się przeciwnościom losu

PawÅ‚owi Obareckiemu nie starczyÅ‚o siÅ‚y, by zmienić coÅ› w mentalnoÅ›ci mieszkaÅ„ców Obrzydłówka i poprawić los jego obywateli. Jego mÅ‚odzieÅ„czy zapaÅ‚ znikÅ‚ w konfrontacji z tak silnymi osobowoÅ›ciami, jak aptekarz czy felczer. Doktor po roku przykroÅ›ci ze strony „elity”, takich jak wybijanie szyb czy oszczerstwa – poddaÅ‚ siÄ™ i przyÅ‚Ä…czyÅ‚ do niedawnych antagonistów.

Poświęcenie się sprawie

Stanisława Bozowska tak bardzo wierzyła w swe ideały, miała tak dużo siły i energii, samozaparcia, że poświęciła swe życia w służbie innym, rezygnując z osobistego szczęścia.

Prowincjonalne miasteczko

Å»eromski stworzyÅ‚ przykÅ‚adowe prowincjonalne miasteczko, o znaczÄ…cej nazwie – ObrzydÅ‚owek. W jego zamkniÄ™tym Å›rodowisku rzÄ…dzÄ… aptekarz i felczer, ludzie niewyksztaÅ‚ceni i dbajÄ…cy jedynie o powiÄ™kszenie swego majÄ…tku. Byli autorytetami w dziedzinie medycyny, leczÄ…c biednych i „ciemnych” ludzi swymi miksturami, nie liczÄ…c siÄ™ z konsekwencjami zastosowania zÅ‚ych leków.
Obrzydłówek, niczym narkotyk sprawia, że taki człowiek, jak Paweł Obarecki, rezygnuje ze swych młodzieńczych pragnień zmienienia świata i wtapia się w ospałe i przygnębiające środowisko.

strona:    1    2  

Zobacz inne artykuły:

Doktor Piotr
Czas i miejsce akcji opowiadania „Doktor Piotr”
„Doktor Piotr” - stereszczenie opowiadania
Problematyka opowiadania „Doktor Piotr”
Charakterystyka głównych bohaterów opowiadania „Doktor Piotr”
Kompozycja i struktura opowiadania „Doktor Piotr”
„Doktor Piotr” - nowela czy opowiadanie?
Konflikt miÄ™dzy ojcem a synem w „Doktorze Piotrze
Dominik Cedzyna jako przykład losów zrujnowanej szlachty w końcu XIX wieku w Królestwie Polskim
Plan wydarzeÅ„ opowiadania „Doktor Piotr”
Motywy literackie w opowiadaniu „Doktor Piotr”
Najważniejsze cytaty opowiadania „Doktor Piotr”

RozdziobiÄ… nas kruki, wrony
Czas i miejsce akcji noweli „RozdziobiÄ… nas kruki, wrony…”
„RozdziobiÄ… nas kruki, wrony…” - streszczenie noweli
Problematyka noweli „RozdziobiÄ… nas kruki, wrony…”
Charakterystyka bohaterów noweli „RozdziobiÄ… nas kruki, wrony…”
Kompozycja i struktura noweli „RozdziobiÄ… nas kruki, wrony…”
Symbolizm noweli „RozdziobiÄ… nas kruki, wrony…”
Impresjonizm, naturalizm i ekspresjonizm noweli „RozdziobiÄ… nas kruki, wrony…”
Plan wydarzeÅ„ noweli „RozdziobiÄ… nas kruki, wrony…”
Motywy literackie w noweli „RozdziobiÄ… nas kruki, wrony…”
Najważniejsze cytaty noweli „RozdziobiÄ… nas kruki, wrony…”

Siłaczka
Czas i miejsce akcji opowiadania „SiÅ‚aczka”
„SiÅ‚aczka” - streszczenie opowiadania
Geneza opowiadania „SiÅ‚aczka”
Problematyka „SiÅ‚aczki”
Charakterystyka bohaterów „SiÅ‚aczki”
Kompozycja i struktura „SiÅ‚aczki”
Altruizm czy konformizm w „SiÅ‚aczce” Å»eromskiego
Narracja „SiÅ‚aczki”
Plan wydarzeÅ„ „SiÅ‚aczki”
Motywy literackie w „SiÅ‚aczce”
Najważniejsze cytaty w „SiÅ‚aczce”

Inne
Stefan Żeromski - życiorys
Kalendarium twórczości Żeromskiego
Krytyczne opinie o „Opowiadaniach” Stefana Å»eromskiego
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies