Wstęp do bajek - interpretacja i analiza ostatnidzwonek.pl
Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Oświecenie

Wstęp do bajek - interpretacja i analiza

Autor: Karolina Marlêga

Ignacy Krasicki, nazywany „ksiÄ™ciem poetów polskich”, zapisaÅ‚ siÄ™ w historii polskiej literatury nie tylko jako autor dzieÅ‚a uznawanego za pierwszÄ… polskÄ… powieść - „MikoÅ‚aja DoÅ›wiadczyÅ„skiego przypadki” czy dwutomowego „Zbioru potrzebniejszych wiadomoÅ›ci”, drugiej po „Nowych Atenach” polskiej encyklopedii powszechnej, lecz jako twórca niezapomnianych bajek.

Choć w Å›lad autora stwierdzenia, iż „Bajka czÄ™stokroć sens moralny mieÅ›ci” poszÅ‚o wielu polskich poetów (Tomasz Kajetan WÄ™gierski, „Dwa wróble”; Aleksander Fredro, „PaweÅ‚ i GaweÅ‚”, Józef Ignacy Kraszewski, „Dziad i Baba”, Zbigniew Herbert, „Wilk i owieczka” czy StanisÅ‚aw Lem, „Bajki robotów”), to jednak nikt inny nie potrafiÅ‚ w tak maÅ‚ej formie pomieÅ›cić tylu ważnych, uniwersalnych prawd o czÅ‚owieku i życiu.

Dzieła Ignacego Krasickiego są zbiorem wszystkich najlepszych cech bajki, wymienianych przez najwybitniejsze literackie i filozoficzne umysły:

  • „W różnych rzeczy postaci i różnego zwierza / Bajka prosto do celu moralnego zmierza” (Franciszek Dmochowski);

  • „Bajka jest to krótki poemat, zawierajÄ…cy powieść o jakim zdarzeniu, w którym pod zasÅ‚ona alegorii wystawia siÄ™ w najwyższym Åšwietle i mocy prawda jaka moralna” (Euzebiusz SÅ‚owacki);

  • „Gdy zabraknie historii, zastÄ™pujÄ… jÄ… bajki” (Monteskiusz);

  • „Åšwiat ten jest czysta bajka! – Zgoda, przyjacielu / Lecz każda bajka ma sens moralny na celu” (Adam Mickiewicz).


WracajÄ…c do Krasickiego, jednÄ… z najważniejszych bajek poety jest „WstÄ™p do bajek”, utwór otwierajÄ…cy pierwszy zbiór tekstów tego gatunku, zatytuÅ‚owany „Bajki i przypowieÅ›ci” i wydany w roku 1779. Jest to dzieÅ‚o niezwykÅ‚e, gdyż zawiera w sobie lata rozmyÅ›laÅ„, lektur, rozmów i obserwacji, jakie byÅ‚y udziaÅ‚em Krasickiego, nim przystÄ…piÅ‚ do stworzenia oÅ›wieceniowego bilansu najwiÄ™kszych ludzkich przywar i wad.
„Krasickiego jako pisarza charakteryzowaÅ‚y systematyczność i konsekwencja profesjonalisty, nie dajÄ…ce ujść żadnej obserwacji, jakÄ… nasuwaÅ‚a mu codzienność życiowa, lektury czy rozmowy towarzyskie. MiaÅ‚ pod rÄ™kÄ… stale notatniki, do których wpisywaÅ‚ ulotne pomysÅ‚y poszczególnych wierszy, czasem gotowe plany wiÄ™kszych kompozycji literackich, a czasem caÅ‚e cykle bardzo czytelnych haseÅ‚ tytuÅ‚owych (…) Tej umiejÄ™tnoÅ›ci porzÄ…dnego, bez poÅ›piechu, w stosownym miejscu zapisywania nauczyÅ‚ siÄ™ od Pliniusza MÅ‚odszego, który nawet na polowaniu nie rozstawaÅ‚ siÄ™ z rylcem i tabliczkÄ… do utrwalania, co ważniejszych spostrzeżeÅ„ (chociaż do takiej pedanterii wymawiaÅ‚ siÄ™ w liÅ›cie wierszem i prozÄ… Do A. H. K. M. B., to jest do brata). Notatnik z bajkami epigramatycznymi, które narastaÅ‚y przez kilka lat, poÅ›wiadcza niektóre z wymienionych cech pisarskiego rzemiosÅ‚a” (Zbigniew GoliÅ„ski, „Krasicki”, Warszawa 2002, s. 240).

Interpretacja i analiza

OtwierajÄ…cy zbiór Ignacego Krasickiego „Bajki i przypowieÅ›ci” „WstÄ™p do bajek” posiada ciekawÄ… konstrukcjÄ™. ZÅ‚ożony z zaledwie dziesiÄ™ciu wersów utwór wykazuje pewnÄ… prawidÅ‚owość w budowie: na wspomniane dziesięć linijek siedem rozpoczyna siÄ™ takimi samymi sÅ‚owami, wprowadzajÄ…cymi różne postaci anaforycznymi powtórzeniami: byÅ‚ + rzeczownik nazywajÄ…cy osobÄ™, który co....Aby uniknąć zbytniego schematyzmu, w szóstym wersie poeta siÄ™gnÄ…Å‚ po elipsÄ™, rezygnujÄ…c tym samym z powtarzanego czasownika „byÅ‚”.

Zanalizowany model składniowy w warstwie treściowej wprowadza mnóstwo nieprawdopodobnych, zaskakujących informacji o ludziach i świecie:
„ByÅ‚ mÅ‚ody, który życie wstrzemięźliwie pÄ™dziÅ‚;
Był stary, który nigdy nie łajał, nie zrzędził;
Był bogacz, który zbiorom potrzebnym udzielał;
Był autor, co się z cudzej sławy rozweselał;

strona:    1    2  

Zobacz inne artykuły:

Karpiński Franciszek
Laura i Filon - interpretacja i analiza
Do Justyny. Tęskność na wiosnę - interpretacja i analiza
Pieśń o Narodzeniu Pańskim

Krasicki Ignacy
Problematyka bajek Krasickiego
Kompozycja i styl bajek Krasickiego
Geneza bajek Krasickiego
Bajka – cechy gatunkowe
Żona modna - interpretacja i analiza
Pijaństwo - interpretacja i analiza
Do króla - interpretacja i analiza
Tematyka bajek Krasickiego
Ignacy Krasicki (1735-1801) - biogram
Hymn do miłości Ojczyzny - interpretacja i analiza
Wstęp do bajek - interpretacja i analiza
JagniÄ™ i wilcy - interpretacja i analiza
Kruk i lis - interpretacja i analiza
Alegoria - definicja
Morał - definicja
Ptaszki w klatce - interpretacja i analiza
Dewotka - interpretacja i analiza
Malarze - interpretacja i analiza
Filozof - interpretacja i analiza
Szczur i kot - interpretacja i analiza

Inne
Motywy w bajkach Krasickiego
Satyry Krasickiego




Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies