Problem autorstwa „PieÅ›ni o Rolandzie” ostatnidzwonek.pl
Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Pieśń o Rolandzie

Problem autorstwa „PieÅ›ni o Rolandzie”

Autor: Karolina Marlêga

Pieśń o Rolandzie to jeden z pierwszych utworów, który miał na celu zbudować tożsamość narodową Francuzów skupioną wokół niezwykłych dokonań Karola Wielkiego. Dzieło sławą i popularnością cieszyło się do XVI wieku, by po tym czasie odejść w długie zapomnienie.

Utwór relacjonuje przebieg wyprawy króla Franków do Hiszpanii w 778 roku, zakoÅ„czonej zwyciÄ™stwem nad poganami. OsiÄ… historii jest zdrada Ganelona – ojczyma Rolanda oraz jej tragiczne w skutkach konsekwencje. Podróż króla do Hiszpanii jest faktem historycznym. Karol rzeczywiÅ›cie w VIII wieku udaÅ‚ siÄ™ tam, by zdobyć opanowanÄ… wówczas przez niewiernych SaragossÄ™. Tak samo, jak w poemacie, tylna straż wyprawy zostaÅ‚a napadniÄ™ta w wÄ…wozie Roncevaux. Różnica tkwiÅ‚a jednak w agresorach, którymi byli nie saraceni, acz górale baskijscy. Choć rycerze Karola Wielkiego wykazali siÄ™ mÄ™stwem i determinacjÄ…, zostali rozgromieni. W utworze Å›mierć poniósÅ‚ główny bohater utworu – hrabia Roland.

Kwestia autorstwa PieÅ›ni o Rolandzie jest do dziÅ› niewyjaÅ›niona. Nieznana jest również data ukazania siÄ™ poematu. Niektórzy z historyków literatury uważajÄ…, że Pieśń o Rolandzie napisaÅ‚ niejaki Turold, o którym czytamy na koÅ„cu utworu: „Tu koÅ„czy siÄ™ pieśń, którÄ… Turold pisaÅ‚...” (niektórzy tÅ‚umaczÄ… jednak owo zdanie w inny sposób, a mianowicie: „…Turold podaje” lub „Tu koÅ„czy siÄ™ poemat, bo Turold sÅ‚abnie”, czyli czuje siÄ™ bliski Å›mierci). Jednak o tej postaci wiadomo niewiele. Podobno byÅ‚ normandzkim mnichem lub opatem w jakimÅ› klasztorze.

Niektórzy badacze traktujÄ… Turolda jako autora jedynie ostatniej części utworu. Inni zaÅ› uznajÄ… go za caÅ‚kowitego twórcÄ™ PieÅ›ni. SÄ… zgodni jedynie w tym, że autor dzieÅ‚a byÅ‚ czÅ‚owiekiem oczytanym, potrafiÄ…cym obserwować ludzi, wyciÄ…gać wnioski z oglÄ…danych sytuacji, a niektórzy nazywajÄ… go nawet najwiÄ™kszym twórcÄ… Å›redniowiecznej Francji (i nie tylko jej). WiesÅ‚aw Solecki, autor opracowania utworu, pisze, że Pieśń nie jest dzieÅ‚em „jakiegoÅ› naiwnego truwera-wÄ™drowca, lecz artysty, który pozostawiÅ‚ na swoim utworze piÄ™tno swej indywidualnoÅ›ci. Jest wyksztaÅ‚cony, zna twórców literatury antycznej; siÄ™ga do kronik; jest gÅ‚Ä™bokiej wiary chrzeÅ›cijaÅ„skiej. Rozumie dobrze psychikÄ™ ludzkÄ… i potrafi okreÅ›lić motywy postÄ™powania bohaterów”.
Inni badacze upierajÄ… siÄ™ przy przypisaniu autorstwa opatowi Malmesbury lub biskupowi Bayeux. Anglo-normandzki dialekt wskazuje na to, iż utwór powstaÅ‚ na północy Francji. Jednakże niektórzy z badaczy, w tym swego czasu Joseph Bédier, byli przekonani, iż utwór powstaÅ‚ w miejscu poÅ‚ożonym znacznie bardziej na poÅ‚udnie.

Równie trudno jest ustalić datę powstania poematu. Jest wiele różnorodnych hipotez. Pieśń o Rolandzie powstała prawdopodobnie w XI wieku. Dokładna data nie jest znana. Najstarszy zachowany rękopis pochodzi z połowy XII wieku i jest przykładem tak zwanej wersji oksfordzkiej (lub rękopisu oksfordzkiego), która jest uznawana za najlepszą artystycznie wersję.

Rękopis oksfordzki, przechowywany w Bodleyan Library w Oksfordzie pod nazwą Digby 23, nie jest oryginałem, lecz co najmniej kopią kopii. Oprócz niego zachowało się jeszcze siedem innych.

Kopię spisaną przez normandzkiego skrybę odkryto w 1837 roku. Dokonał tego Francisque Michel.

Trudno ustalić, kiedy powstał oryginał. Już na początku XI wieku krążyły legendy o rycerzu Roladzie, czego dowodem jest nadawanie w tamtym czasie dzieciom podwójnych imion Roland Oliwier. Przeważa jednak opinia, że Pieśń w oryginale powstała w czasie pierwszej wyprawy krzyżowej (lata 1078-1090) lub zaraz po niej (czyli pod koniec XI wieku).

Część historyków jest jeszcze zdania, że utwór aż do XII wieku krążył w wersji ustnej i był śpiewany przez żonglerów, co stanowiło regułę ówczesnych pieśni rycerskich.

Szybki test:

Najstarszy zachowany rÄ™kopis „PieÅ›ni o Rolandzie” pochodzi z:
a) końca XII wieku
b) połowy XII wieku
c) poczÄ…tku XII wieku
d) lat 30. XII wieku
RozwiÄ…zanie

Turolda uznawanego za twórcÄ™ „PieÅ›ni o Rolandzie” uważa siÄ™ za:
a) człowieka oczytanego
b) przypadkowego trubadura
c) wędrownego śpiewaka
d) poetÄ™ irlandzkiego pochodzenia
RozwiÄ…zanie

Zgodnie z historiÄ… wojska Karola Wielkiego w wÄ…wozie Roncevaux napadli:
a) Wizygoci
b) Goci
c) Saraceni
d) Baskowie
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
Czas i miejsce akcji „PieÅ›ni o Rolandzie”
Charakterystyka Rolanda
„Pieśń o Rolandzie” – streszczenie
Problem autorstwa „PieÅ›ni o Rolandzie”
Oliwier - charakterystyka
Streszczenie „PieÅ›ni o Rolandzie” w piguÅ‚ce
Problematyka „PieÅ›ni o Rolandzie”
Ganelon - charakterystyka
Karol Wielki – charakterystyka
Åšredniowieczne wzorce osobowe na przykÅ‚adzie „PieÅ›ni o Rolandzie”
Prawda historyczna a fikcja literacka w „PieÅ›ni o Rolandzie”
Åšrodki stylistyczne i artystyczne zawarte w „PieÅ›ni o Rolandzie”
Narracja „PieÅ›ni o Rolandzie”
Budowa, struktura i kompozycja „PieÅ›ni o Rolandzie”
Chansons de geste
Charakterystyka pozostaÅ‚ych bohaterów „PieÅ›ni o Rolandzie”
Obraz obyczajów epoki w „PieÅ›ni o Rolandzie”
Plan wydarzeÅ„ „PieÅ›ni o Rolandzie”
TÅ‚o historyczne wydarzeÅ„ przedstawionych w „PieÅ›ni o Rolandzie”
Motywy literackie w „PieÅ›ni o Rolandzie”
Najważniejsze cytaty z „PieÅ›ni o Rolandzie”
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies