Obraz rewolucji w „PrzedwioÅ›niu” ostatnidzwonek.pl
Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Przedwiośnie

Obraz rewolucji w „PrzedwioÅ›niu”

Autor: Karolina Marlêga

Jednym z głównych tematów podjętych przez Żeromskiego jest rewolucja i jej konsekwencje. Rewolucja jest jednym z naczelnych haseł komunizmu. Karol Marks twierdził, że ustrój państwa można zmienić jedynie na drodze krwawego przewrotu.

Zafascynowany tÄ… ideÄ… Cezary styka siÄ™ w Baku z obrazami niezwykle krwawymi i okrutnymi. W mieÅ›cie dochodzi do licznych morderstw, samosÄ…dów, linczów i grabieży, których ofiarami padali zazwyczaj ludzie bogaci. Idea wspólnej wÅ‚asnoÅ›ci doprowadziÅ‚a do bezprawnego zajmowania cudzych majÄ…tków i mieszkaÅ„. Zauroczony komunizmem Cezary tak mówiÅ‚ o rewolucji swojej matce: „Rewolucja (…) jest to konieczność, wyższa ponad wszystko. Jest to prawo moralne. (…) Nasze pieniÄ…dze, nasze cenne i wygodne sprzÄ™ty, nasze drogie naczynia i smaczne w nich potrawy zaprawione sÄ… i przesycone do cna krzywdÄ… czÅ‚owieczÄ…. (…) Jakże szczęśliwi jesteÅ›my, że staÅ‚o siÄ™ to za naszych czasów, że dokonaÅ‚o siÄ™ w naszych oczach! PatrzyliÅ›my na poród brzemienia czasów. Precz nareszcie z krzywdÄ…! Precz z przemocÄ… czÅ‚owieka nad czÅ‚owiekiem! Twój syn nie może stać w szeregu ciemiężycieli. Nie chcÄ™! Nie bÄ™dÄ™! Nie bÄ™dÄ™! Nie bÄ™dÄ™!”.

Bohater z czasem przejrzaÅ‚ na oczy. StaÅ‚o siÄ™ to wtedy, gdy odczuÅ‚ skutki rewolucji na wÅ‚asnej skórze. Pozbawiono go dachu nad gÅ‚owÄ…, zajmujÄ…c mieszkanie. W imiÄ™ wspólnej wÅ‚asnoÅ›ci skonfiskowano rodzinny majÄ…tek. Pozbawiony Å›rodków do życia, cierpiaÅ‚ głód. DokÅ‚adnie poznaÅ‚ nÄ™dzÄ™, jakÄ… niosÅ‚a ze sobÄ… rewolucja. DostrzegÅ‚ niesprawiedliwość bolszewików, którzy grabili i niszczyli nie w imiÄ™ piÄ™knej idei, ale chÄ™ci wzbogacenia siÄ™. CzarÄ™ goryczy przepeÅ‚niÅ‚a Å›mierć matki – pani Jadwigi, upokorzonej przez rewolucjonistów. Na pogrzebie mÅ‚odzieniec dostrzegÅ‚, że kobiecie skradziono Å›lubnÄ… obrÄ…czkÄ™, siÅ‚Ä… zdzierajÄ…c jÄ… z palca. Podczas pracy, przy pochówku natknÄ…Å‚ siÄ™ na ciaÅ‚o przepiÄ™knej Ormianki, kolejnej ofiary przewrotu. Baryka zrozumiaÅ‚ wreszcie, że rewolucja to wielka niszczÄ…ca siÅ‚a, która wyzwala w ludziach najgorsze instynkty.
Rewolucja w Baku przybraÅ‚a szczególnie drastycznÄ… postać, ponieważ pokryÅ‚a siÄ™ z antagonizmami mieszkaÅ„ców na tle narodowym. Nienawiść Ormian do Tatarów i chęć zemsty za rzeź z 1905 roku spowodowaÅ‚a, że „Czarne miasto naftowe staÅ‚o siÄ™ podwójnie czarnym: od dymu i kurzawy wojennej”. Eskalacja przemocy przerosÅ‚a wszelkie oczekiwania. Rewolucja daÅ‚a zaczÄ…tek niesÅ‚ychanie brutalnym i krwawym zajÅ›ciom. Z czasem „OkazaÅ‚o siÄ™ naocznie, że nie tylko rewolucjoniÅ›ci, lecz i wszyscy inni majÄ… w sobie żyÅ‚kÄ™ do rzezi”. Gdy Baku zostaÅ‚o oblężone przez Turków, który przyszli z pomocÄ… Tatarom, rozpoczęło siÄ™ regularne bombardowanie. Z czasem z piÄ™knego miasta naftowego zostaÅ‚a wielka ruina. Widok Baku, przez które przetoczyÅ‚a siÄ™ rewolucja byÅ‚ niezwykle dramatyczny: „Bez żadnej przesady i bez przenoÅ›ni mówiÄ…c, krew pÅ‚ynęła nie rowami, lecz laÅ‚a siÄ™ po powierzchniach jako rzeka wieloramienna. ÅšciekaÅ‚a do morza i zafarbowaÅ‚a czyste fale. Trupy wyrżniÄ™tych Ormian wrzucano w morze, podwożąc je na brzeg samochodami ciężarowymi i wozami”.

Cezaremu bardzo zależaÅ‚o na ujrzeniu rewolucji w miejscu jej narodzin, czyli w Moskwie. Miasto rzÄ…dzone przez bolszewików nie wywarÅ‚o jednak na nim tak potężnego wrażenia, jakiego siÄ™ spodziewaÅ‚. Pan Jastrun, przyjaciel Seweryna Baryki, ostrzegaÅ‚ ich, że w stolicy Rosji: „Jeść nie byÅ‚o co, a w kuchniach publicznych wymagano legitymacji dokÅ‚adnych z wykonanej pracy”.

Przykładem miasta, w którym władzę przejęli już bolszewicy jest Charków. Uwagę zwraca rażąca niekompetencja tamtejszych urzędników. Barykowie zostawili w dworcowym depozycie drogocenną dla nich walizkę i nigdy więcej jej nie ujrzeli. W bolszewickim urzędzie Cezary prosił o tymczasowy przydział pomieszczenia dla niego i schorowanego Seweryna, ale Rosjanie traktowali go jak repatrianta, pomimo, że przechwalał się swoimi poglądami i licznymi czynami rewolucyjnymi w Baku. Bolszewicy widzieli w nim jedynie Polaka, a nie swojego towarzysza, dlatego jego prośba nie została spełniona i był on skazany na mieszkanie z ojcem pod schodami. Ogólna znieczulica i machina biurokratyczna pełna niekompetentnych ludzi, to efekty rewolucji w Charkowie.

strona:    1    2  

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„PrzedwioÅ›nie” – szczegółowe streszczenie
„PrzedwioÅ›nie” – streszczenie w piguÅ‚ce
Czas i miejsce akcji w „PrzedwioÅ›niu”
Geneza „PrzedwioÅ›nia”
Funkcja mitu szklanych domów w „PrzedwioÅ›niu”
Problemy spoÅ‚eczne w „PrzedwioÅ›niu”
Obraz rewolucji w „PrzedwioÅ›niu”
Interpretacja zakoÅ„czenia „PrzedwioÅ›nia”
Historia w „PrzedwioÅ›niu”
Znaczenie tytułu powieści
Szczegółowy plan wydarzeÅ„ „PrzedwioÅ›nia”
Wizje Polski w „PrzedwioÅ›niu”
Życiorys Stefana Żeromskiego
Problematyka psychologiczna „PrzedwioÅ›nia”
Konstrukcja, kompozycja i narracja „PrzedwioÅ›nia”
Filozofia w „PrzedwioÅ›niu”
Ekranizacje „PrzedwioÅ›nia”
Stefan Żeromski - kalendarium twórczości
Najważniejsze cytaty w „PrzedwioÅ›niu”
Bibliografia




Bohaterowie
Cezary Baryka – szczegółowa charakterystyka
Droga życiowa Cezarego Baryki – od niedojrzaÅ‚ego czternastolatka do wciąż niedojrzaÅ‚ego dwudziestoczterolatka
Charakterystyka pozostaÅ‚ych bohaterów „PrzedwioÅ›nia”
Jadwiga Baryka - charakterystyka
Seweryn Baryka – charakterystyka



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies