„Syzyfowe prace” streszczenie w piguÅ‚ce - strona 2
JesteÅ› w: Ostatni dzwonek -> Syzyfowe prace

„Syzyfowe prace” streszczenie w piguÅ‚ce

Autor: Karolina Marlêga

Rozdział IX
Marcin zostaje uczniem trzeciej klasy. Wraz ze Szwarcem i braćmi Daleszowskimi strzela z pistoletów. Zostaje jednak złapany na gorącym uczynku przez strażnika, w wyniku czego dostaje karę: pobyt w kozie o chlebie i wodzie. W końcu Borowicz poprawia zachowanie i wyniki w nauce, co jest konsekwencją częstych wizyt w kościele. Chłopiec szczerze i regularnie się modli.

Rozdział X
Marcin spędza wakacje w Gawronkach po zdaniu do piątej klasy. Czytamy opis zaniedbanego domu i ojca podupadającego na zdrowiu. Borowicz dostaje w prezencie od rodzica dubeltówkę. Udaje się na polowanie na kaczki (nieudane). Narrator charakteryzuje ludzi ze wsi i okolic: Scubiołę z Bukowca, Lejbę Koniecpolski z Gawronek. Bohater zaprzyjaźnia się z Szymonem Nogą, który opowiada mu o zakatowanym powstańcu. Borowicz buduje altankę i jeszcze raz idzie na polowanie. I tym razem kończy się ono klęską, w czym duży udział ma Noga.

Rozdział XI
Po wakacjach w szkole zachodzą duże zmiany. Następuje wymiana dyrekcji, nauczycieli. Nasila się rusyfikacja. Władze palcówki wydają nowe rozporządzenia. Od tej pory pedagodzy mają prawo rewidowania uczniów, stancji. Borowicz udaje się z kolegami do teatru rosyjskiego oraz zaprzyjaźnia się z inspektorem Zabielskim. Jest to początek zaangażowania bohatera w kole rusofilskim.

Rozdział XII
Andrzej (JÄ™drek) Radek pieszo wÄ™druje do Klerykowa. NastÄ™puje przedstawienie postaci i życia chÅ‚opca. PrzyszedÅ‚ na Å›wiat jako chÅ‚opski syn w PajÄ™czynie Dolnym. Na szczęście na jego drodze stanÄ…Å‚ szlachecki korepetytor – Antoni Paluszkiewicz („Kawka”), który zainteresowaÅ‚ chÅ‚opca naukÄ… i otoczyÅ‚ go bezinteresownÄ… opiekÄ… dydaktycznÄ…. Radek szybko robiÅ‚ postÄ™py. W koÅ„cu wraz z nauczycielem wyjechaÅ‚ do szkoÅ‚y w PyrzogÅ‚owach, gdzie rozpoczÄ…Å‚ kolejny etap edukacji. Niestety, wkrótce byÅ‚ zdany tylko na siebie, ponieważ jego opiekun zmarÅ‚. Andrzej zaczÄ…Å‚ zarabiać na swe utrzymanie i naukÄ™ korepetycjami. Gdy skoÅ„czyÅ‚ podstawowy etap szkoÅ‚y, udaÅ‚ siÄ™ w pieszÄ… drogÄ™ do gimnazjum, do Klerykowa.
Nie musiał iść całą drogę, ponieważ zostaje podwieziony do miasta przez poznanego w drodze wielkodusznego szlachcica. Ów mężczyzna zaoferował mu pracę korepetytora i stancję u pana Płoniewicza. Radości chłopca nie ma końca. Radek rozpoczyna naukę w gimnazjum. Jest mu ciężko, ponieważ nie ma czasu na własne lekcje, gdyż cały czas musi spędzać na nauce Władzia Płoniewicza. Na dodatek nowi koledzy źle go traktują, wyśmiewając i obrażając. W końcu chłopiec nie wytrzymuje i wdaje się w bójkę z Tymkiewiczem, za co zostaje wydalony ze szkoły. Gdyby nie wstawiennictwo Marcina, Jędrek musiałby wrócić na rodzinną wieś, gdzie nie miałby szansy na lepsze życie. Radek zostaje ponownie przyjęty w poczet uczniów. Zaprzyjaźnia się z Borowiczem.

Rozdział XIII
Na poczÄ…tku szóstej klasy uczniowie dzielÄ… siÄ™ na dwa obozy: literaci kontra wolno-próżniacy. Zebrania pierwszego odbywajÄ… siÄ™ w mieszkaniu Zabielskiego. Trwa dalsza rusyfikacji uczniów. Nowym hobby Borowicza staje siÄ™ literatura. Tak jak i koledzy, fascynuje siÄ™ książkÄ… History of civilisation in England Henryka Tomasza Buckle 'a, pod wpÅ‚ywem której tworzÄ… siÄ™ filozofujÄ…ce podgrupy: „materialistów”, „metafizyków”, „idealistów”, „pomidorowców” (ortodoksyjnych katolików). Marcin przechodzi na ateizm oraz przeprowadza siÄ™ na nowÄ… stancjÄ™.

Rozdział XIV
Rozpoczyna siÄ™ nauka bohatera w siódmej klasie, w której pojawia siÄ™ nowy uczeÅ„ - Tomasz Walecki, nazywany „FigÄ…”. ChÅ‚opiec na lekcji historii prowadzonej przez Kostriulewa, który szykanuje katolickie siostry zakonne – skÅ‚ada w imieniu caÅ‚ej klasy protest przeciw oskarżaniu niewinnych ludzi. Wówczas dydaktyk woÅ‚a dyrektora i innych pracowników umysÅ‚owych placówki i pyta, czy inni uczniowie również majÄ… takie zdanie, jak Walecki. Tylko jeden kolega udziela poparcie Tomaszowi, który za karÄ™ zostaje poddany karze chÅ‚osty. Po powrocie do klasy „Figa” posyÅ‚a nienawistne spojrzenia ku Borowiczowi.

strona:    1    2    3  

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
Streszczenie „Syzyfowych prac”
„Syzyfowe prace” streszczenie w piguÅ‚ce
Stefan Żeromski - biografia
„Napisać muszÄ™ książkÄ™, gdzie wypowiem, ze historia mego czasu byÅ‚a przedmiotem mego badania i bólu mego serca”, czyli powstanie powieÅ›ci
Geneza i autobiografizm „Syzyfowych prac”
Czas i miejsce akcji „Syzyfowych prac”
JÄ™zyk i styl „Syzyfowych prac”
Kompozycja „Syzyfowych prac”
Znaczenie tytułu powieści
Metody rusyfikacji polskiej mÅ‚odzieży na podstawie „Syzyfowych prac”
Artyzm „Syzyfowych prac” Å»eromskiego
Rusyfikacja ziem polskich w XIX wieku
Szczegółowy plan wydarzeÅ„ „Syzyfowych prac”
Rusyfikacja ziem polskich w XIX wieku
„Syzyfowe prace” na wielkim i maÅ‚ym ekranie
Morfologia, skÅ‚adnia oraz stylistyka „Syzyfowych prac”
Krytycy i badacze o „Syzyfowych pracach”
Żeromski - kalendarium twórczości
Twórczość Stefana Żeromskiego
Najważniejsze cytaty „Syzyfowych prac”
Bibliografia




Bohaterowie
Charakterystyka Marcina Borowicza
Charakterystyka Andrzeja Radka
Charakterystyka Bernarda Zygiera (Siegera)
Charakterystyka pozostałych bohaterów



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies