Streszczenie „Syzyfowych prac” - strona 11
JesteÅ› w: Ostatni dzwonek -> Syzyfowe prace

Streszczenie „Syzyfowych prac”

Autor: Karolina Marlêga

Szymon Noga był najlepszym strzelcem i myśliwym w Gawronkach i okolicy. Był wysoki, chudy, a jego twarzy nie schodził uśmiech. W młodości znikał na całe miesiące. Tropił wtedy borsuki, lisy, kaczki, kuropatwy, sprzedając później całe worki zwierzyny klerykowskiej szlachcie. On również nie chodził na bandos, ponieważ niegdyś miał był postrzelony w rękę. Na zarobek posyłał żonę z córką.

Marcinek bardzo polubiÅ‚ Szymona. Chodzili caÅ‚ymi dniami po lesie. Borowicz sÅ‚uchaÅ‚ opowieÅ›ci mężczyzny o polowaniach, Å‚owach. Noga zwierzyÅ‚ siÄ™, jak kiedyÅ› podczas powstania najlepszy myÅ›liwy z MarsÅ‚awic – Kostur – szedÅ‚ do Cieplaków przez las z fuzjÄ… na ramieniu. SpotkaÅ‚ dwóch Moskali, prowadzÄ…cych miÄ™dzy koÅ„mi uwiÄ…zanego na postronku bosego powstaÅ„ca. Bili go „nahajÄ…” gdzie popadÅ‚o, aż w koÅ„cu siÄ™ przewróciÅ‚. Wówczas Kostur strzeliÅ‚ i zabiÅ‚ Kozaka. Nie chcÄ…c podzielić losu kolegi, drugi Moskal przeciÄ…Å‚ postronek i uciekÅ‚. Szymon pokazaÅ‚ Marcinowi czarny, spróchniaÅ‚y krzyż wiszÄ…cy na drzewie, pod którym Kostur pochowaÅ‚ zakatowanego powstaÅ„ca.
Pewnego dnia Borowicz znalazÅ‚ nagle zbocze wÄ…wozu, zarosÅ‚e leszczynÄ…, tatarakiem i krzakami. W półokrÄ…gÅ‚ej pieczarze, z kamieni zbudowaÅ‚ Å‚awÄ™. ZrobiÅ‚ sobie tam skrytkÄ™, w której trzymaÅ‚ „romanse pornograficzne, które podówczas klasa czwarta namiÄ™tnie czytaÅ‚a”. WÅ›ród krzewów poprowadziÅ‚ Å›cieżkÄ™. Do pieczary wchodziÅ‚ chyÅ‚kiem. To miejsce staÅ‚o siÄ™ jego azylem. NazwaÅ‚ je swojÄ… altankÄ…: „Zbocze najbliższego wÄ…wozu, wysokie na kilkadziesiÄ…t Å‚okci, porastaÅ‚y ogromnie gÄ™ste zaroÅ›la tarek, leszczyny, jeżyn, kaliny i jaÅ‚owcu. Wszystkie te krzaki oplataÅ‚ dziki chmiel, tworzÄ…c z tego miejsca istnÄ… dziewiczÄ… puszczÄ™, żadna bowiem noga ludzka nie byÅ‚a w stanie przekroczyć tych zaroÅ›li. U stóp urwiska byÅ‚o w cieniu wielkich drzew źródÅ‚o wody bardzo dobrej - i rozlewaÅ‚o siÄ™ naokół w topiel bÅ‚otnistÄ…. (...) Do źródeÅ‚ka szÅ‚o siÄ™ po wielkich, pÅ‚askich kamieniach, rzuconych przez kogoÅ› w czasie bardzo zamierzchÅ‚ym. Marcinek rozkochaÅ‚ siÄ™ w tem miejscu dla jego dziwnego uroku i samotnoÅ›ci.”.
Noga namówiÅ‚ Marcinka na polowanie na gÅ‚uszce. KazaÅ‚ mu przynieść wódkÄ™, a chÅ‚opiec z wÅ‚asnej inicjatywy wziÄ…Å‚ jeszcze kieÅ‚basÄ™, chleb, ser, masÅ‚o do lasu. Gdy doszÅ‚o do spotkania, Szymon natarÅ‚ siÄ™ gorzaÅ‚kÄ…, karzÄ…c siÄ™ naÅ›ladować bohaterowi. Zapach alkoholu miaÅ‚ zwabić ptaki. Podczas dÅ‚ugiego czekania Szymon najadÅ‚ siÄ™, wypiÅ‚ caÅ‚Ä… wódkÄ™ i poszedÅ‚ rozejrzeć siÄ™ po okolicy. Marcinek jeszcze dÅ‚ugo gwizdaÅ‚ przez pozostawionÄ… mu piszczaÅ‚kÄ™, chcÄ…c zwabić ptaki, tak jak nakazaÅ‚ mu „mentor”. Pod wieczór straciÅ‚ jednak nadziejÄ™. W czasie powrotu natknÄ…Å‚ siÄ™ na Å›piÄ…cego pod drzewem pijanego NogÄ™. „Znacznie później Marcinek dowiedziaÅ‚ siÄ™, że maszynka [piszczaÅ‚ka] sÅ‚użyÅ‚a do wabienia sÅ‚omek i że gÅ‚uszców od wieków w tamtejszych lasach nie byÅ‚o”.
Rozdział XI
Po wakacjach w szkole zachodzą duże zmiany. Następuje wymiana dyrekcji, nauczycieli. Nasila się rusyfikacja. Władze placówki wydają nowe rozporządzenia. Od tej pory pedagodzy mają prawo rewidowania uczniów, stancji. Borowicz udaje się z kolegami do teatru rosyjskiego oraz zaprzyjaźnia się z inspektorem Zabielskim. Jest to początek zaangażowania bohatera w kole rusofilskim.

Po powrocie z wakacji do Klerykowa, Marcin dostrzegÅ‚ zmiany w gimnazjum. Stary dyrektor odszedÅ‚ na emeryturÄ™, inspektor zostaÅ‚ przeniesiony do innej szkoÅ‚y. Nowym dyrektorem byÅ‚ Kriestiobriodnikow, zaÅ› inspektorem Zabielskij. Nowymi nauczycielami zostali Rosjanin Pietrow (od Å‚aciny), Mieszoczkin (pomocnik gospodarzy klasowych) i Kostriulew (nauczyciel historii). Polscy pedagodzy, którzy pozostali w szkole, nie odzywali siÄ™ do uczniów poza murami. Zmiany zostaÅ‚y wprowadzone również na stancjach. W każdej z nich wyznaczono „starszego”, majÄ…cego czuwać nad mÅ‚odszymi uczniami i prowadzić książkÄ™. MiaÅ‚ w niej zapisywać każdy krok kolegów, nieobecnoÅ›ci, skargi, wyjÅ›cie i powrót ze szkoÅ‚y czy miasta współlokatorów na polecenie dyrektora. Nauczyciele sprawdzali stancje o różnych porach dni i nocy. Robili rewizje w pokojach, siennikach, podsÅ‚uchiwali pod drzwiami lub oknem. Uczniowie czuli siÄ™ coraz bardziej osaczenie przez pedagogów. Pobyt w szkole staÅ‚ siÄ™ wiÄ™zieniem.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19  

Szybki test:

Przed egzaminami w klerykowskim gimnazjum Marcin uczęszczał na korepetycje do:
a) Majewskiego
b) Ozierskiego
c) Wiechowskiego
d) Sztettera
RozwiÄ…zanie

Kogo obrzucił błotem Marcin, idąc do mieszkania Gontali?
a) pomocnika Mieszoczkina
b) dyrektora Kriestiobriodnikowa
c) inspektora Zabielskiego
d) inspektora Majewskiego
RozwiÄ…zanie

Biedę, próżniactwo i niskie pochodzenie wytykano w gimnazjum:
a) Romciowi Gumowiczowi
b) Andrzejowi Radkowi
c) Piotrowi Michcikowi
d) Marcinowi Borowiczowi
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
Streszczenie „Syzyfowych prac”
„Syzyfowe prace” streszczenie w piguÅ‚ce
„Napisać muszÄ™ książkÄ™, gdzie wypowiem, ze historia mego czasu byÅ‚a przedmiotem mego badania i bólu mego serca”, czyli powstanie powieÅ›ci
Geneza i autobiografizm „Syzyfowych prac”
Stefan Żeromski - biografia
Czas i miejsce akcji „Syzyfowych prac”
JÄ™zyk i styl „Syzyfowych prac”
Kompozycja „Syzyfowych prac”
Znaczenie tytułu powieści
Artyzm „Syzyfowych prac” Å»eromskiego
Metody rusyfikacji polskiej mÅ‚odzieży na podstawie „Syzyfowych prac”
Szczegółowy plan wydarzeÅ„ „Syzyfowych prac”
Rusyfikacja ziem polskich w XIX wieku
Rusyfikacja ziem polskich w XIX wieku
„Syzyfowe prace” na wielkim i maÅ‚ym ekranie
Morfologia, skÅ‚adnia oraz stylistyka „Syzyfowych prac”
Krytycy i badacze o „Syzyfowych pracach”
Żeromski - kalendarium twórczości
Twórczość Stefana Żeromskiego
Najważniejsze cytaty „Syzyfowych prac”
Bibliografia




Bohaterowie
Charakterystyka Marcina Borowicza
Charakterystyka Andrzeja Radka
Charakterystyka Bernarda Zygiera (Siegera)
Charakterystyka pozostałych bohaterów



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies