Charakterystyka pozostałych bohaterów - strona 6
JesteÅ› w: Ostatni dzwonek -> Syzyfowe prace

Charakterystyka pozostałych bohaterów

Autor: Karolina Marlêga

PÅ‚oniewicz
Mieszkał w Klerykowie. Był eks-obywatelem ziemskim. Gdy dzieci musiały iść do szkoły, sprzedał folwark, kupując na przedmieściach Klerykowa dużą posesję z budynkami (ruderami). Zamieszkał w domu przypominającym wiejski dworek, zasiedlając inne pomieszczenia biedotą.
Zatrudnił Andrzeja Radka jako korepetytora dla swego syna Władzia (pierwszoklasisty) i córki Mici (uczennicy drugiej klasy gimnazjum żeńskiego). W zamian ofiarował chłopcu stancję i wyżywienie.

WÅ‚adzio PÅ‚oniewicz
ByÅ‚ synem PÅ‚oniewicza i podopiecznym Radka. ChodziÅ‚ do pierwszej klasy. Nie byÅ‚ dobrym uczniem. Do klasy wstÄ™pnej przyjÄ™to go za dużą Å‚apówkÄ™, a do pierwszej przepchniÄ™to za jeszcze wiÄ™ksze pieniÄ…dze. Przyswajanie wiedzy szÅ‚o mu opornie. Choć Radek od siódmej do ósmej rano powtarzaÅ‚ z nim wiadomoÅ›ci z dnia poprzedniego, a od szesnastej do dwudziestej czwartej uczyÅ‚ go i MiciÄ™ – WÅ‚adzio nie radziÅ‚ sobie tak, jak powinien.
Tynkiewicz
Wraz z Radkiem chodził do tej samej klasy gimnazjum w Klerykowie. Swe złe wychowanie i brak uczucia empatii okazał wielokrotnie, dokuczając, przedrzeźniając prowincjonalną mowę, wyśmiewając się z ubioru i butów biednego Andrzeja. Doprowadził przez to do usunięcia upokarzanego chłopca ze szkoły, który pewnego razu nie wytrzymał ciągłych szykan i pobił go na oczach kolegów i pana Nogackiego.
Tomasz Walecki
ByÅ‚ szkolnym kolegÄ… Marcina. Razem chodzili do siódmej klasy, którÄ… „Figa” (przezwisko bohatera) powtarzaÅ‚ przez zÅ‚e zachowanie, choć byÅ‚ prymusem. Nieustannie kłóciÅ‚ siÄ™ z nauczycielami, broniÄ…c swych racji. MiaÅ‚ siedemnaÅ›cie lat. ByÅ‚ maÅ‚y, chudy. MiaÅ‚ kilka sióstr. Matka byÅ‚a wÅ‚aÅ›cicielkÄ… sklepu i nieustannie kontrolowaÅ‚a syna. CaÅ‚a rodzina wyznawaÅ‚a wiarÄ™ katolickÄ…. Choć Tomasz przeÅ›cigaÅ‚ kolegów w każdej dziedzinie, jednak nie należaÅ‚ do „literatów”. Swój mocny charakter i nieugiÄ™tość poglÄ…dów ujawniÅ‚ podczas lekcji historii pana Kostriulewa.

Marian Gontala
Kolega Marcina z klasy ósmej mieszkaÅ‚ z rodzicami, rodzeÅ„stwem, ciotkÄ… MatyldÄ… i starÄ… babkÄ… w oficynie na piÄ™trze. Rodzina zajmowaÅ‚a trzy izby i kuchniÄ™. Maniek – bo tak nazywali go koledzy - z dwoma braćmi (uczniami niższych klas) mieszkaÅ‚ w pokoiku na „górce” (strychu). Jego ojciec byÅ‚ urzÄ™dnikiem w Izbie Skarbowej. ChÅ‚opiec od piÄ…tej klasy utrzymywaÅ‚ siÄ™ z korepetycji i pomagaÅ‚ finansowo rodzicom. W jego pokoju zbierali siÄ™ najbliżsi koledzy (wymykali siÄ™ potajemnie ze swych stancji).
Pani Stogowska
Kobieta, majÄ…ca rosyjskie korzenie, byÅ‚a matkÄ… trzech synów i trzech córek. Ze wzglÄ™du na miÅ‚ość do męża nauczyÅ‚a siÄ™ jÄ™zyka polskiego, poznaÅ‚a historiÄ™ tego kraju, by po latach stać siÄ™ zagorzaÅ‚Ä… PolkÄ…. WyrzekÅ‚a siÄ™ swego rosyjskiego pochodzenia. PrzyznawaÅ‚a, że Polacy sÄ… narodem uciskanym, wyzyskiwanym, mordowanym przez jej rodaków. Å»aden urzÄ™dnik rosyjski nie miaÅ‚ prawa przekroczyć progu jej domu. ZerwaÅ‚a nawet wiÄ™zy ze swÄ… rodzinÄ…, wypowiadajÄ…c swej nacji „wojnÄ™ scytyjskÄ…”.

Nie byÅ‚o w Klerykowie drugiej takiej kobiety „obywatelskiej”. Gdy jej mąż zaczÄ…Å‚ pić, czuÅ‚a, że z racji swych korzeni jest przyczynÄ… jego moralnego upadku. Nie mogÅ‚a siÄ™ pogodzić siÄ™ z tym, że gdy staÅ‚Ä… siÄ™ PolkÄ…, jej dzieci nadal próbowano rusyfikować. Å»ycie staÅ‚o siÄ™ dla niej mÄ™czarniÄ…. ZmarÅ‚a w wieku trzydziestu paru lat na zapalenie pÅ‚uc, osierocajÄ…c nastoletniÄ… AnnÄ™ i jej piÄ™cioro rodzeÅ„stwa.

Pan Stogowski
Ojciec „Biruty” byÅ‚ wojskowym lekarzem, a zarazem najwiÄ™kszym karciarzem i Å‚obuzem w Klerykowie. Kursy medyczne ukoÅ„czyÅ‚ w akademii chirurgicznej w Petersburgu. OżeniÅ‚ siÄ™ pod przymusem z córkÄ… „czynownika”, u którego wynajmowaÅ‚ pokój, a która zaszÅ‚a z nim w ciążę. Po studiach otrzymaÅ‚ etat przy puÅ‚ku piechoty w Klerykowie. MiaÅ‚ trzech synów w gimnazjum mÄ™skim i tyle samo córek w gimnazjum żeÅ„skim. Szybko owdowiaÅ‚, przenoszÄ…c siÄ™ na koÅ„cu powieÅ›ci w gÅ‚Ä…b Rosji.

strona:    1    2    3    4    5    6    7  

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
Streszczenie „Syzyfowych prac”
„Syzyfowe prace” streszczenie w piguÅ‚ce
Stefan Żeromski - biografia
„Napisać muszÄ™ książkÄ™, gdzie wypowiem, ze historia mego czasu byÅ‚a przedmiotem mego badania i bólu mego serca”, czyli powstanie powieÅ›ci
Geneza i autobiografizm „Syzyfowych prac”
Czas i miejsce akcji „Syzyfowych prac”
JÄ™zyk i styl „Syzyfowych prac”
Kompozycja „Syzyfowych prac”
Znaczenie tytułu powieści
Metody rusyfikacji polskiej mÅ‚odzieży na podstawie „Syzyfowych prac”
Artyzm „Syzyfowych prac” Å»eromskiego
Rusyfikacja ziem polskich w XIX wieku
Szczegółowy plan wydarzeÅ„ „Syzyfowych prac”
Rusyfikacja ziem polskich w XIX wieku
„Syzyfowe prace” na wielkim i maÅ‚ym ekranie
Morfologia, skÅ‚adnia oraz stylistyka „Syzyfowych prac”
Krytycy i badacze o „Syzyfowych pracach”
Żeromski - kalendarium twórczości
Twórczość Stefana Żeromskiego
Najważniejsze cytaty „Syzyfowych prac”
Bibliografia




Bohaterowie
Charakterystyka Marcina Borowicza
Charakterystyka Andrzeja Radka
Charakterystyka Bernarda Zygiera (Siegera)
Charakterystyka pozostałych bohaterów



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies