Stefan Żeromski - biografia ostatnidzwonek.pl
JesteÅ› w: Ostatni dzwonek -> Syzyfowe prace

Stefan Żeromski - biografia

Autor: Karolina Marlêga

UrodziÅ‚ siÄ™ 14 października 1864 roku w Strawczynie koÅ‚o Kielc. WychowywaÅ‚ siÄ™ w miejscowoÅ›ci Ciekoty, poÅ‚ożonej w Górach ÅšwiÄ™tokrzyskich. Ojciec Stefana – Wincenty wziÄ…Å‚ udziaÅ‚ w powstaniu styczniowym, przez co, po jego upadku, w wyniku represji rosyjskich, straciÅ‚ majÄ…tek. Uboga, choć ze szlacheckimi korzeniami, rodzina Å»eromskich w 1873 roku posÅ‚aÅ‚a dziewiÄ™cioletniego wówczas Stefana do elementarnej szkoÅ‚y w Psarach.

Rok później, dziesięcioletni już Stefan, trafił do kieleckiego Gimnazjum Miejskiego. Badacze literatury twierdzą, że zetknięcie się artysty w tej placówce z rygorystyczną rusyfikacją znalazło swe odbicie w Syzyfowych pracach. Pewne jest natomiast, że kontakt z rosyjskim okupantem rozbudził patriotyzm artysty, co przełożyło się bezpośrednio na jego twórczość. W wieku dwudziestu dwóch lat ukończył gimnazjum, ale nie udało mu się zdać egzaminu maturalnego.

Powodem tego niepowodzenia były rozwinięte już pasje literackie, którym poświęcił się całkowicie, zaniedbując zwłaszcza matematykę.

W okresie pobierania nauki w kieleckim gimnazjum publikował już swoje pierwsze wiersze w lokalnej prasie. W tym okresie rozpoczął też pisanie Dzienników.

W roku 1886, Żeromski został przyjęty na studia do Instytutu Weterynarii w Warszawie (jednej z nielicznych wówczas szkół wyższych, która nie wymagała od swoich studentów matury). Ze względów finansowych był zmuszony przerwać naukę. Podjął się pracy guwernera, czyli korepetytora w domach ziemiańskich na Kielecczyźnie, Mazowszu, Podlasiu i w Nałęczowie.

Nałęczów stał się pierwowzorem Cisów.

WÅ‚aÅ›nie w NaÅ‚Ä™czowie Å»eromski poznaÅ‚ OktawiÄ™ z Radziwiłłów RodkiewiczowÄ… – swojÄ… późniejszÄ… małżonkÄ™, oraz BolesÅ‚awa Prusa – Å›wiadka na ich weselu. Zanim jednak rozpoczÄ…Å‚ pracÄ™ w charakterze guwernera, pisarz próbowaÅ‚ żyć ze swojej twórczoÅ›ci literackiej.

Niestety, jego utwory nie cieszyÅ‚y siÄ™ popularnoÅ›ciÄ…, co powodowaÅ‚o, że Å»eromski niejednokrotnie gÅ‚odowaÅ‚ – po prostu nie miaÅ‚ pieniÄ™dzy na jedzenie.
Jako korepetytor w dworach bogatej szlachty zebrał cenne doświadczenia, które wykorzystał w swojej późniejszej twórczości. Bohaterowie jego powieści często wywodzili się ze zubożałej szlachty, byli przyjmowaniu na salonach i kochali się w kobietach z wyższych sfer, lub przynajmniej mieli z nimi romanse.

W roku 1889 zadebiutowaÅ‚ w charakterze nowelisty na Å‚amach „Tygodnika Powszechnego”, a później na Å‚amach „GÅ‚osu”. Pierwszy sukces finansowy pozwoliÅ‚ Å»eromskiemu na zwiedzenie 1892 roku takich miast jak Zurych, WiedeÅ„, Praga, Monachium. JesieniÄ… tegoż roku poÅ›lubiÅ‚ swojÄ… ukochanÄ… OktawiÄ™ RodkiewiczowÄ… i wraz z niÄ… i jej córkÄ… z pierwszego małżeÅ„stwa wyjechaÅ‚ do Szwajcarii, gdzie dostaÅ‚ posadÄ™ bibliotekarza w Muzeum Narodowym Polskim w Raperswilu. Już wtedy borykaÅ‚ siÄ™ z gruźlicÄ…. Praca w tej instytucji pozwoliÅ‚a Å»eromskiemu na dogÅ‚Ä™bne zbadanie dziejów polskiej emigracji dziewiÄ™tnastowiecznej oraz epoki napoleoÅ„skiej. Pobyt w Szwajcarii zaowocowaÅ‚ także znajomoÅ›ciami z politykami reprezentujÄ…cymi nurt socjalistyczny. W Polsce w 1895 roku wydano dwa zbiory opowiadaÅ„ pisarza, pierwszy zatytuÅ‚owany po prostu Opowiadania, drugi RozdziobiÄ… nas kruki, wrony....

Obydwa zbiory prozy wydane były pod pseudonimem Maurycy Zych .

Na obczyźnie powstają Syzyfowe prace.

Rodzina Żeromskich powraca do Polski w 1897 roku, gdzie na pisarza czekał już angaż w Bibliotece Ordynacji Zamoyskich w Warszawie w charakterze bibliotekarza. W tym samym roku zostały opublikowane Syzyfowe prace, które ze względów politycznych zostały zakazane w zaborze rosyjskim. Żeromski musiał opublikować swoją powieść we Lwowie, znajdującym się wówczas pod zaborem austriackim. Posłużył się wtedy ponownie pseudonimem Maurycy Zych w obawie przed ewentualnymi represjami.

strona:    1    2  

Szybki test:

Żeromski w Szwajcarii, w Raperswil piastował stanowisko:
a) bibliotekarza
b) nauczyciela
c) wykładowcy
d) administratora
RozwiÄ…zanie

Na jaką wiarę przeszedł Żeromski by móc po raz drugi się ożenić:
a) na kalwinizm
b) na judaizm
c) na luteranizm
d) na anglikanizm
RozwiÄ…zanie

Guwerner to:
a) lokaj
b) korepetytor
c) urzędnik państwowy
d) profesor
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
Streszczenie „Syzyfowych prac”
„Syzyfowe prace” streszczenie w piguÅ‚ce
„Napisać muszÄ™ książkÄ™, gdzie wypowiem, ze historia mego czasu byÅ‚a przedmiotem mego badania i bólu mego serca”, czyli powstanie powieÅ›ci
Geneza i autobiografizm „Syzyfowych prac”
Stefan Żeromski - biografia
Czas i miejsce akcji „Syzyfowych prac”
JÄ™zyk i styl „Syzyfowych prac”
Kompozycja „Syzyfowych prac”
Znaczenie tytułu powieści
Artyzm „Syzyfowych prac” Å»eromskiego
Metody rusyfikacji polskiej mÅ‚odzieży na podstawie „Syzyfowych prac”
Szczegółowy plan wydarzeÅ„ „Syzyfowych prac”
Rusyfikacja ziem polskich w XIX wieku
Rusyfikacja ziem polskich w XIX wieku
„Syzyfowe prace” na wielkim i maÅ‚ym ekranie
Morfologia, skÅ‚adnia oraz stylistyka „Syzyfowych prac”
Krytycy i badacze o „Syzyfowych pracach”
Żeromski - kalendarium twórczości
Twórczość Stefana Żeromskiego
Najważniejsze cytaty „Syzyfowych prac”
Bibliografia




Bohaterowie
Charakterystyka Marcina Borowicza
Charakterystyka Andrzeja Radka
Charakterystyka Bernarda Zygiera (Siegera)
Charakterystyka pozostałych bohaterów



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies