Franz Kafka – kalendarium życia i twórczoÅ›ci ostatnidzwonek.pl
JesteÅ› w: Ostatni dzwonek -> Proces

Franz Kafka – kalendarium życia i twórczoÅ›ci

Autor: Dorota Blednicka

3 lipca 1883 – w Pradze na Å›wiat przychodzi Franz Kafka, syn Hermana i Julii.

1893 – 1901 – Franz Kafka uczÄ™szcza do Staromiejskiego Niemieckiego Gimnazjum PaÅ„stwowego w Pradze.

1901 – Franz Kafka rozpoczyna studia na uniwersytecie niemieckim w Pradze. Po I semestrze germanistyki zamierza przenieść siÄ™ do Monachium, ostatecznie jednak przenosi siÄ™ na wydziaÅ‚ prawa uniwersytetu praskiego.

1902 – Kafka nawiÄ…zuje korespondencjÄ™ z Oskarem Pollackiem. Letnie wakacje spÄ™dza w Liboch.

1905 – 1907 – pisarz spÄ™dza lato w Zuckmantel. 1 kwietnia 1906 roku obejmuje stanowisko koncypienta w biurze adwokata dr Richarda Löwy’ego w Pradze. W czerwcu zostaje promowany na doktora praw. Latem przebywa w wuja dr Siegfrieda Löwy’ego w Triesch. Od 1 października 1906 roku do 1 października 1907 odbywa praktykÄ™ sÄ…dowÄ… w Pradze – najpierw na wydziale karnym, później na cywilnym sÄ…du. Przed rokiem 1907 powstajÄ… pierwsze utwory Kafki: „Opis walki” i „Przygotowanie do Å›lubu na wsi”, które zaginęły.

1907 – w październiku obejmuje posadÄ™ w Assicurazioni Generali.

1908 – Franz Kafka pracuje w ZakÅ‚adzie UbezpieczeÅ„ Robotników od Wypadków.

1909 – w czasopiÅ›mie „Hyperion” ukazujÄ… siÄ™ dwa fragmenty z „Opisu walki”. We wrzeÅ›niu pisarz spÄ™dza wakacje w Rivie z Maksem Brodem, późniejszym wykonawcÄ… jego testamentu.

1911 – w styczniu i lutym pisarz odbywa podróż sÅ‚użbowÄ…. Latem przebywa z Maksem Brodem w Zurychu, Mediolanie, Lugano i Paryżu. Później udaje siÄ™ na kuracjÄ™ do sanatorium w Erlenbach pod Zurychem.

1912 – powstajÄ… pierwsze rozdziaÅ‚y powieÅ›ci „Zaginiony” („Ameryka”). Latem Franz Kafka przebywa w Weimarze, później w sanatorium w Jungborn w Górach Harzu. 13 sierpnia poznaje FelicjÄ™ Bauer. 14 sierpnia wysyÅ‚a rÄ™kopis „Rozważania” do wydawnictwa Rowohlta. W tym roku powstajÄ… również „Wyrok” i „Przemiana”.
1913 – w styczniu ukazujÄ… siÄ™ drukiem „Rozważania”. W maju wychodzi „Palacz”. Pisarz rozpoczyna pracÄ™ w zakÅ‚adzie ogrodniczym w Troi pod PragÄ…. Przebywa w Wiedniu, Wenecji, Rivie.

1914 – pod koniec maja w Berlinie Franz Kafka zarÄ™cza siÄ™ z FelicjÄ… Bauer. WstÄ™pnie przygotowuje siÄ™ do pracy nad „Zamkiem”. Podróżuje do Hellerau, Lubece, Marienlyst. Zrywa zarÄ™czyny. Rozpoczyna pracÄ™ nad „Procesem”.

1915 – dochodzi do spotkania pisarza z FelicjÄ… Bauer. Kafka przeprowadza siÄ™ z mieszkania rodziców do wynajÄ™tego pokoju przy ulicy Bilkowej, a nastÄ™pnie do pokoju na DÅ‚ugiej. Wraz z siostrÄ… Elli przebywa na WÄ™grzech. Otrzymuje NagrodÄ™ Fontanego.

1916 – w lipcu Franz Kafka przebywa z narzeczonÄ… w Marienbadzie. Rozpoczyna pracÄ™ nad nowelami, które później zÅ‚ożą siÄ™ na cykl „Lekarz wiejski”.

1917 – pisarz przeprowadza siÄ™ do mieszkania przy ulicy Alchemików, nastÄ™pnie w paÅ‚acu Schönborn. Pracuje nad kolejnymi opowiadaniami z cyklu „Lekarz wiejski”. Dochodzi do powtórnych zarÄ™czyn z FelicjÄ…. 4 wrzeÅ›nia lekarz stwierdza u Kafki gruźlicÄ™ pÅ‚uc. Pisarz wyjeżdża do Zürau, do domu najmÅ‚odszej siostry. W grudniu zrywa ostatecznie zarÄ™czyny.

1918 – Kafka przebywa w Zürau, potem w Pradze, Turnau i Å»elizach. Pracuje nad „BudowÄ… chiÅ„skiego muru” oraz „JazdÄ… na kuble”.

1919 – w wydawnictwie Kurta Wolffa ukazuje siÄ™ drukiem zbiór opowiadaÅ„ „Lekarz wiejski”. W Å»elizach Franz Kafka nawiÄ…zuje znajomość z pannÄ… JuliÄ… Vehryzek i zarÄ™cza siÄ™. Ukazuje siÄ™ „Kolonia karna”.

strona:    1    2  

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Proces” - streszczenie szczegółowe
Streszczenie „Procesu” w piguÅ‚ce
Franz Kafka – biografia
Geneza „Procesu” Kafki
Problematyka „Procesu” Kafki
Czas i miejsce akcji „Procesu”
Uniwersalizm powieści Franza Kafki
Józef K. – tragizm postaci
Interpretacje „Procesu”
„Proces” jako powieść o idealnym aparacie wÅ‚adzy
Labirynt Kafki - kreacja przestrzeni w „Procesie”
Wyjaśnienie tytułu utworu
Główny wÄ…tek „Procesu” Kafki
Artyzm „Procesu” Franza Kafki
Józef K. - everyman
„Proces” – kompozycja, narracja i styl powieÅ›ci
„Proces” jako powieść absurdu
W poszukiwaniu winy Józefa K. – problem winy niezawinionej
Motywy literackie w „Procesie”
„Proces” – ekranizacje, sztuki teatralne, nawiÄ…zania w literaturze i sztuce
Plan wydarzeÅ„ „Procesu”
Franz Kafka – kalendarium życia i twórczoÅ›ci
Bibliografia




Bohaterowie
Charakterystyka Józefa K.
Pozostali bohaterowie „Procesu”



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies