Krytycy i badacze o „Syzyfowych pracach” ostatnidzwonek.pl
JesteÅ› w: Ostatni dzwonek -> Syzyfowe prace

Krytycy i badacze o „Syzyfowych pracach”

Autor: Karolina Marlêga

Krytycy i badacze o „Syzyfowych pracach”

Władysław Słodkowski, autor monografii Syzyfowe prace Stefana Żeromskiego:
„[powieść] dziÄ™ki swym bogatym i różnorakim skÅ‚adnikom treÅ›ci – [jest] utworem zespalajÄ…cym w jednÄ… caÅ‚ość pamięć o wÅ‚asnych przeżyciach z lat dzieciÅ„stwa i mÅ‚odoÅ›ci z aktualnÄ… sytuacjÄ… narodowo-spoÅ‚ecznÄ…, zapowiadajÄ…cym również główne kierunki ideowo-artystyczne późniejszych dzieÅ‚ powieÅ›ciowych i dramatycznych wielkiego pisarza”.
„różnorodność czynników genetycznych (…) daje możność peÅ‚niejszego zbadania ideowych i artystycznych ich zaÅ‚ożeÅ„, pozwala też na okreÅ›lenie miejsca tego utworu w literaturze polskiej. PowieÅ›ci – o której mówiÅ‚ Bernard Chrzanowski, że jest ona w swej treÅ›ci jedynÄ… na Å›wiecie”.
„Obraz wabienia gÅ‚uszca to kapitalne w treÅ›ci nawiÄ…zanie autora do tradycji życia szlacheckiego. ÅšwiadczÄ… o tym obrazy i zdarzenia, jak otrzymanie przez Marcina dubeltówki od ojca za postÄ™py w nauce, pierwsze samodzielne wyprawy, polowanie ze strzelcem i nieudany wystÄ™p myÅ›liwski mÅ‚odego ucznia. SÄ… to nieodÅ‚Ä…czne motywy od opisu dzieciÅ„stwa i mÅ‚odoÅ›ci (…)”.
„Główne problemy utworu: „spojone sÄ… nie z jednym bohaterem, ale skupione w kilku reprezentujÄ…cych różne strony zagadnienia (…) luźność niektórych scen i zdarzeÅ„ jest tylko pozorna, gdyż wszystkie sÅ‚użą tak wÅ‚aÅ›nie pomyÅ›lanej akcji, dwom głównym jej wÄ…tkom. Dlatego też kompozycja tego utworu jest chyba najrówniejsza w porównaniu z innymi powieÅ›ciami Å»eromskiego. Najmniej jest tu bowiem sztucznie wtÅ‚oczonych zdarzeÅ„ i opisów, bÄ™dÄ…cych najczęściej u pisarza wyrazem szczególnej skÅ‚onnoÅ›ci do przetwarzania w swych dzieÅ‚ach osobistych, czÄ™sto bardzo intymnych przeżyć”.

„Wartość wiarygodnego dokumentu posiada również to, co w tej powieÅ›ci jest najistotniejsze, obraz dzieÅ‚a rusyfikacji i odporu mÅ‚odzieży na tle ogólnej i politycznej biernoÅ›ci, bezczynnoÅ›ci spoÅ‚eczeÅ„stwa.”

Artur Hutnikiewicz, historyk literatury polskiej, profesor UMK w Toruniu, członek PAU, autor prac o S. Żeromskim i S. Grabińskim, o programach literackich XX w. (Od czystej formy do literatury faktu), syntezy podręcznikowej Młodej Polski:
„Książka o dziejach Marcinka Borowicza i gromadki jego kolegów nie jest ukrytÄ… autobiografiÄ…. Å»eromski – uczeÅ„ nigdy wszak nie przeżywaÅ‚ takich zaÅ‚amaÅ„ i dramatycznych kryzysów Å›wiadomoÅ›ci narodowej jak bohater jego powieÅ›ci, ani też materia treÅ›ciowa opowiadania nie we wszystkich szczegółach odpowiada rzeczywistym kieleckim stosunkom i sytuacjom. (...) Powieść miaÅ‚a być obrazem typowym, w którym każdy Polak i mieszkaniec Królestwa mógÅ‚ rozpoznać sam siebie, swoje najbardziej prywatne, wÅ‚asne doÅ›wiadczenia. MiaÅ‚a być Å›wiadectwem stanu Å›wiadomoÅ›ci zbiorowej w spoÅ‚eczeÅ„stwie polskim ery popowstaniowej i historiÄ… zmagaÅ„ pokolenia najmÅ‚odszych z zaborczÄ… szkoÅ‚Ä….”.
„(…) realistyczny obiektywizm powieÅ›ci, jakiego nie osiÄ…gnie Å»eromski – w takiej przynajmniej skali – w żadnym z późniejszych utworów”.

„Å»eromski okazaÅ‚ siÄ™ zatem w tej mÅ‚odzieÅ„czej, pierwszej powieÅ›ci tÄ™gim majstrem w literackim rzemioÅ›le, daÅ‚ opowiadaniu budowÄ™ jasnÄ…, klarownÄ…, porzÄ…dkujÄ…cÄ… materiaÅ‚ fabularny w naturalnej sekwencji chronologicznej, co w efekcie stwarza wrażenie niesÅ‚ychanej prostoty, uroczej i ujmujÄ…cej.”
WÅ‚odzimierz Jampolski, publicysta, krytyk literacki, zwiÄ…zany z PSL „Piast”, nastÄ™pnie PSL „Wyzwolenie”, autor licznych felietonów, monografii Stefan Å»eromski. Duchowy wódz pokolenia:
„Jedna z pierwszych powieÅ›ci Å»eromskiego „Syzyfowe prace”, poÅ›wiÄ™cona jest opisowi stosunków szkolnych, edukacji rosyjskiej w Królestwie. Powieść ogromnej wartoÅ›ci: powieść – dokument, dzieÅ‚o sztuki, przy czym obie te wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci przenikajÄ… siÄ™ w sposób nierozerwalny. MateriaÅ‚ historyczny faktów i spostrzeżeÅ„ przetopiony zostaÅ‚ w formÄ™ przeżyć już nie osobistych, lecz zbiorowych”.

strona:    1    2  

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
Streszczenie „Syzyfowych prac”
„Syzyfowe prace” streszczenie w piguÅ‚ce
„Napisać muszÄ™ książkÄ™, gdzie wypowiem, ze historia mego czasu byÅ‚a przedmiotem mego badania i bólu mego serca”, czyli powstanie powieÅ›ci
Geneza i autobiografizm „Syzyfowych prac”
Stefan Żeromski - biografia
Czas i miejsce akcji „Syzyfowych prac”
JÄ™zyk i styl „Syzyfowych prac”
Kompozycja „Syzyfowych prac”
Znaczenie tytułu powieści
Artyzm „Syzyfowych prac” Å»eromskiego
Metody rusyfikacji polskiej mÅ‚odzieży na podstawie „Syzyfowych prac”
Szczegółowy plan wydarzeÅ„ „Syzyfowych prac”
Rusyfikacja ziem polskich w XIX wieku
Rusyfikacja ziem polskich w XIX wieku
„Syzyfowe prace” na wielkim i maÅ‚ym ekranie
Morfologia, skÅ‚adnia oraz stylistyka „Syzyfowych prac”
Krytycy i badacze o „Syzyfowych pracach”
Żeromski - kalendarium twórczości
Twórczość Stefana Żeromskiego
Najważniejsze cytaty „Syzyfowych prac”
Bibliografia




Bohaterowie
Charakterystyka Marcina Borowicza
Charakterystyka Andrzeja Radka
Charakterystyka Bernarda Zygiera (Siegera)
Charakterystyka pozostałych bohaterów



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies