Streszczenie „Åšlubów panieÅ„skich” w piguÅ‚ce ostatnidzwonek.pl
Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Śluby panieńskie

Streszczenie „Åšlubów panieÅ„skich” w piguÅ‚ce

Autor: Karolina Marlêga

Osoby:
PANI DOBRÓJSKA – matka Anieli
ANIELA – córka Dobrójskiej, przeznaczona na żonÄ™ Gustawa
KLARA – kuzynka Anieli
RADOST – stryj Radosta, dawny narzeczony Dobrójkiej
GUSTAW – bratanek Radosta, przeznaczony na męża Anieli
ALBIN – sÄ…siad Dobrójskiej, od dwóch lat starajÄ…cy siÄ™ o rÄ™kÄ™ Klary
JAN – sÅ‚użący Dobrójskiej

Akcja rozpoczyna się na wsi, w dużym pokoju, w domu pani Dobrójskiej.

AKT 1

Jan oczekuje powrotu panicza Gustawa. Do czuwajÄ…cego podchodzi Radost – stryj Gustawa. Pyta lokaja, czy jego bratanek jeszcze Å›pi, a po wymijajÄ…cych odpowiedziach sÅ‚użącego zgaduje prawdÄ™ o miejscu pobytu mÅ‚odzieÅ„ca. Pojawia siÄ™ Gustaw, nieÅ›wiadomy obecnoÅ›ci Radosta. Radost czyni bratankowi wymówki z powodu niewÅ‚aÅ›ciwego zachowania przyszÅ‚ego męża, a ten opowiada o balu, w którym uczestniczyÅ‚.

Rozmowa miÄ™dzy Albinem – nieszczęśliwie zakochanym w Klarze, a Radostem, na temat różnych sposobów okazywania uczucia. Klara kpi na temat wyglÄ…du i zachowania zalotnika. Urażony Albin zostaje w pokoju jedynie na proÅ›bÄ™ dobrodusznej Anieli.

Po wyjÅ›ciu Albina, Aniela upominaÅ‚a KlarÄ™, że nie powinna go drÄ™czyć. Kuzynki rozmawiajÄ… na temat tajemniczych Å›lubów, które zÅ‚ożyÅ‚y, miÅ‚oÅ›ci i mężczyzn. Aniela i Klara skarżą siÄ™ pani Dobrójskiej na ignoranckie zachowanie Gustawa, który traktuje je jak „wieÅ›niaczki”. Potem ironizujÄ… na temat swej mÄ…droÅ›ci, porównujÄ…c siÄ™ z mężczyznami.

Gustaw zasypia podczas rozmowy ze swą narzeczoną Anielą, jej matką, kuzynką i Albinem. Urażeni uczestnicy dyskusji opuszczają pokój, pozostawiając młodzieńca samego. Gustaw zostaje obudzony przez przerażonego jego złymi manierami Radosta. Młodzieniec ponownie obiecuje poprawę i usprawiedliwia się faktem, iż uśpił go błogi głos kobiet.

AKT 2

Radost i pani Dobrójska (starzy znajomi, a kiedyś nawet para), prowadzą rozmowę na temat wad i zalet charakteru młodego Gucia. Radosta rozmyśla nad możliwościami poprawy charakteru Gustawa. Gustaw skarży się wujowi na oschłe traktowanie ze strony narzeczonej, podczas gdy Radost kolejny raz strofuje go za złe maniery. W końcu informuje bratanka o pakcie, który zawarły Aniela i Klara.
W trakcie rozmowy z narzeczonÄ… Gustaw stara siÄ™ być uprzejmy i szarmancki, z obojÄ™tnoÅ›ciÄ… traktujÄ…c KlarÄ™. Ukochana Albina stara siÄ™ wytrÄ…cić znienawidzonego przedstawiciela brzydkiej pÅ‚ci z równowagi… jednak bezskutecznie. Po nagÅ‚ym wyjÅ›ciu rozgniewanej Klary w pokoju pozostaÅ‚o narzeczeÅ„stwo. Rozmawiali o miÅ‚oÅ›ci, małżeÅ„stwie i zamiarach ich krewnych, pragnÄ…cych zobaczyć ich na Å›lubnym kobiercu. Gustaw zostaje przyÅ‚apany przez KlarÄ™, gdy klÄ™czaÅ‚ po wyjÅ›ciu Anieli. Dziewczyna odrzuca go tysiÄ…cem obelg. Gustaw poprzysiÄ™ga Klarze zemstÄ™ i postanawia opowiedzieć narzeczonej wzruszajÄ…cÄ… i ckliwÄ… historiÄ™ o nieszczęśliwej miÅ‚oÅ›ci, by zyskać przychylność dziewczyny.

Gustaw zostaje mentorem Albina. Udziela mu rad na temat postępowania z Klarą. Albin nie bierze pod uwagę uwag Gustawa i po raz kolejny wyznaje Klarze swe uczucia, nie szczędząc sentymentalnych porównań i poetyckich zwrotów.

AKT 3

Gustaw opowiada Anieli zmyÅ›lonÄ… historiÄ™. KÅ‚amie, że Radost nie pozwala mu na Å›lub z ukochanÄ…… AnielÄ…, ponieważ pojedynkowaÅ‚ siÄ™ z jej ojcem. OpisaÅ‚ wuja jako zÅ‚ego i apodyktycznego drÄ™czyciela, wymuszajÄ…c na dziewczynie zgodÄ™ na uczestnictwo w wymyÅ›lonym planie. Gustaw odgrywa przed AnielÄ… scenÄ™ strachu - niczego nieÅ›wiadomemu Radostowi rzuca siÄ™ do stóp i prosi o przebaczenie. Rozpoczyna siÄ™ dowcipna rozmowa, w trakcie której zdziwiony zachowaniem bratanka Radost próbuje dowiedzieć siÄ™ o powód zmiany, a kawaler oskarża wuja, że chce go widzieć martwym.

Aniela staje się powierniczką sekretów Gustawa i zaczyna mu sprzyjać w wyimaginowanej walce z nieugiętym wujem. Zostaje pomocnicą i bratnią duszą młodzieńca. Rozmyśla nad istotą i szansą istnienia prawdziwej miłości i sensownością złożonych ślubów. Aniela relacjonuje Klarze wiadomości o nieszczęśliwym uczuciu i cierpieniu Gustawa, o złym charakterze apodyktycznego i egoistycznego Radosta, a w końcu o złożonej przez siebie obietnicy pomocy.

strona:    1    2  

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Åšluby panieÅ„skie” – streszczenie szczegółowe
Streszczenie „Åšlubów panieÅ„skich” w piguÅ‚ce
Życiorys Fredry
Geneza „Åšlubów panieÅ„skich”
Problematyka „Åšlubów panieÅ„skich”
„Åšluby panieÅ„skie” jako komedia intrygi i charakteru
Czas i miejsce akcji „Åšlubów panieÅ„skich”
JÄ™zyk utworu i rodzaje komizmu w „Åšlubach panieÅ„skich”
Kompozycja i struktura „Åšlubów panieÅ„skich”
Tytuł komedii Fredry
Motywy w „Åšlubach panieÅ„skich”
„Åšluby panieÅ„skie” - komedia romantyczna czy antyromantyczna?
Szczegółowy plan wydarzeÅ„ „Åšlubów panieÅ„skich”
Aleksander Fredro – kalendarium życia
Szlachecka obyczajowość w „Åšlubach panieÅ„skich”
Motto „Åšlubów panieÅ„skich”
Słynne cytaty z utworów Aleksandra Fredry
Twórczość Aleksandra Fredry
Najważniejsze cytaty w „Åšlubach panieÅ„skich”
Bibliografia




Bohaterowie
Albin – charakterystyka postaci
Gustaw – charakterystyka postaci
Aniela – charakterystyka postaci
Klara – charakterystyka postaci
Pani Dobrójska – charakterystyka postaci
Radost – charakterystyka postaci



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies