Czas i miejsce akcji „Medalionów” ostatnidzwonek.pl
JesteÅ› w: Ostatni dzwonek -> Medaliony

Czas i miejsce akcji „Medalionów”

Autor: Ewa Petniak

„Medaliony” koÅ„czy data: „Wiosna – lato 1945 r.” – jest to czas przygotowania opowiadaÅ„ do druku, czas weryfikacji dokumentów, przesÅ‚uchiwania Å›wiadków i stopniowy wybór z caÅ‚oksztaÅ‚tu ciÄ…gle „niewiadomej” iloÅ›ci zbrodni, cierpienia, tego, co wydaÅ‚o siÄ™ autorce najcenniejsze, ale zarazem najbardziej przerażajÄ…ce i okrutne.

Utwór zostaÅ‚ wydany w 1946 roku. Zawarte w nim wydarzenia dotyczÄ… okresu II wojny Å›wiatowej, ale sÄ… to daty zróżnicowane. PrzesÅ‚uchania Å›wiadków odbywaÅ‚y siÄ™ tuż po wojnie, lecz ich relacje obejmujÄ… czas okupacji. Mamy tu do czynienia z zabiegiem retrospekcji – spojrzenia „wstecz” – polegajÄ…cym na przywoÅ‚ywaniu minionych przeżyć i zdarzeÅ„.

Akcja pierwszej części opowiadania pt. „Profesor Spanner” rozgrywa siÄ™ we Wrzeszczu pod GdaÅ„skiem, o czym czytelnik dowiaduje siÄ™ z ostatniej części pt. „DoroÅ›li i dzieci w OÅ›wiÄ™cimiu”. Komisja zwiedza maÅ‚y czerwony budynek z cegÅ‚y, mieszczÄ…cy siÄ™ w okolicy Instytutu Anatomicznego, praktycznie niewidoczny, przysÅ‚oniÄ™ty architekturÄ… „poważniejszego” gmachu - Instytutu: „WystarczyÅ‚ maÅ‚y czerwony budynek z cegÅ‚y obok Instytutu anatomicznego we Wrzeszczu pod GdaÅ„skiem, by z ludzi zamordowanych wytapiać tÅ‚uszcz na mydÅ‚o, a skórÄ™ ich garbować na pergamin.”

ZeznajÄ…cy przed KomisjÄ… gdaÅ„szczanin wymienia „punkty”, z których dostarczano ciaÅ‚a do „prac” profesora Spannera:
„Przywozili ze Stutthoffu z obozu, z Królewca na Å›mierć skazanych, z ElblÄ…ga, z caÅ‚ego Pomorza. Dopiero jak w gdaÅ„skim wiÄ™zieniu wystawili gilotynÄ™, to już byÅ‚o dosyć trupów...”

Kobieta z noweli „Dno” relacjonuje autorce swoje przeżycia w miejscu, którego nazwa nie jest podana, bo nie jest to znaczÄ…ce. Istotne sÄ… natomiast nazwy miejsc, w których danych przeżyć doÅ›wiadczaÅ‚a. PrzebywaÅ‚a w wiÄ™zieniu na Pawiaku, w obozach niemieckich Ravensbruck i Bunzig. W Bunzig znajdowaÅ‚a siÄ™ fabryka amunicji.
W „Medalionach” wspomniany jest cmentarz, poÅ‚ożony nieopodal getta. Tutaj, tuż po wojnie spotyka narratorka „kobietÄ™ cmentarnÄ…” – opiekunkÄ™ grobów. Jej opowieść dotyczy zwÅ‚aszcza terenu getta, w którym niedawno rozgrywaÅ‚y siÄ™ makabryczne - „dantejskie” sceny.

ZnaczÄ…cym obszarem wydaje siÄ™ być okolica torów kolejowych. Tu zastrzelono mÅ‚odÄ… Å»ydówkÄ™ („Przy torze kolejowym”). Pamięć o tym wydarzeniu przechowuje w swoich wspomnieniach czÅ‚owiek, „który to widziaÅ‚ i który nie może tego zrozumieć.”

Jedno ze spotkaÅ„ NaÅ‚kowskiej z rozmówcÄ… odbywa siÄ™ w mieszkaniu: „Drzwi otwierajÄ… siÄ™ na rozlegÅ‚e, puste mieszkanie. Jeden pusty ponury pokój, z umytÄ… podÅ‚ogÄ…, drugi też wysprzÄ…tany, z niskim pod Å›cianÄ… legowiskiem. W trzecim stół pod Å›cianÄ…, jedno i drugie krzesÅ‚o.” RozmówcÄ… jest Dwojra Zielona. Opowiada o miejscach, w których przebywaÅ‚a. Przed wojnÄ… wraz z mężem mieszkaÅ‚a przy ulicy Stawki w Warszawie. Jej mąż zostaÅ‚ zabity w 1943 r. niedaleko BrzeÅ›cia Litewskiego, na stacji MaÅ‚aszewicze. Ona przebywaÅ‚a wówczas w MiÄ™dzyrzecu, dokÄ…d zostaÅ‚a „przeniesiona” z Janowa Podlaskiego. W Janowie mieszkali jeszcze z mężem tuż po wybuchu wojny, bo dom przy ulicy Stawki w Warszawie zniszczyÅ‚o w 1939 r. bombardowanie. W MiÄ™dzyrzecu znajdowaÅ‚ siÄ™ tzw. Judenstadt (miasteczko żydowskie, getto) – „tam byli Å»ydzi z lubelskiego województwa.” NastÄ™pnie, z wÅ‚asnej woli, wraz z innymi rodakami udaÅ‚a siÄ™ do Majdanka, pracowaÅ‚a jeszcze w Skarżysku – Kamiennej w fabryce amunicji. Pod koniec wojny (gdy wojska sowieckie zbliżaÅ‚y siÄ™ do Skarżyska) fabrykÄ™ wraz z pracownikami ewakuowano do CzÄ™stochowy.

Wiza („Wiza”) byÅ‚a częściÄ… terytorium obozowego. OdsyÅ‚ano na niÄ… kobiety podczas czyszczenia bloków, niezależnie od warunków atmosferycznych „ (...) wiza to jest Å‚Ä…ka pod samym lasem, pod drzewami. StaÅ‚y tam na zimnie przez caÅ‚y dzieÅ„ bez jedzenia i żadnej roboty.”

strona:    1    2  

Szybki test:

Stary pałac w Chełmnie był użyty jako:
a) miejsce przeładunku więźniów
b) obóz pracy
c) getto
d) brama architektoniczna
RozwiÄ…zanie

Utwór „Kobieta cmentarna” dotyczy głównie:
a) cmentarza powÄ…zkowskiego
b) obozu w Chełmnie
c) obozu w Ravensbrück
d) terenu getta
RozwiÄ…zanie

„Medaliony” zostaÅ‚y wydane w:
a) 1947 roku
b) 1945 roku
c) 1946 roku
d) 1944 roku
RozwiÄ…zanie

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Medaliony” - streszczenie szczegółowe
Streszczenie „Medalionów” w piguÅ‚ce
Czas i miejsce akcji „Medalionów”
Symbolika tytuÅ‚u „Medaliony”
Kompozycja i problematyka „Medalionów” NaÅ‚kowskiej
Historia w opowiadaniach NaÅ‚kowskiej – „Medaliony” jako dokument z dominantÄ… zÅ‚a
„Ludzie ludziom zgotowali ten los” - interpretacja motta „Medalionów”
„Medaliony” jako kompozycyjne miniatury o wielkim znaczeniu
JÄ™zyk i styl w „Medalionach”
Zofia Nałkowska - biografia
Plan wydarzeÅ„ „Medalionów”
Motywy literackie w „Medalionach” NaÅ‚kowskiej
Proza o tematyce wojennej – wyznaczniki ogólne, zaÅ‚ożenia
Holokaust, getto, martyrologia, eksterminacja - wyjaśnienie pojęć
Najważniejsze cytaty „Medalionów”
Bibliografia




Bohaterowie



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies