Giaur - charakterystyka szczegółowa ostatnidzwonek.pl
JesteÅ› w: Ostatni dzwonek -> Giaur

Giaur - charakterystyka szczegółowa

Autor: Karolina Marlêga

Giaur jest nowym typem bohatera w literaturze, nazwanym od jego twórcy – bohaterem byronicznym.

Bohater byroniczny
Jest człowiekiem zbuntowanym, niepokornym i samotnym. Nie znamy jego imienia i nazwiska, pochodzenia ani losów życia, ponieważ te wszystkie tajemnice kryje w głębi duszy, nigdy ich nie ujawnia. Gniew, który czuje, a któremu towarzyszy duma, powodują, że nic nie cofnie go przed dokonaniem zemsty i popełnieniem zbrodni. Taki również był Giaur, któremu zemsta na Hassanie za zabicie ukochanej Leili nie przyniosła ulgi w cierpieniu po stracie ukochanej.

Giaur przeżywa szczęśliwÄ… mÅ‚odość, która mija mu odwzajemnionej na miÅ‚ość do pierwszej wÅ›ród żon baszy Hassana – branki Leili. Przy jej boku spÄ™dziÅ‚ dni „obfite w rozkosz”, lecz później to z jej powodu przyszÅ‚y dni „pÅ‚odniejsze w bóle”. KochaÅ‚ jÄ… ponad życie, nie zmieniajÄ…c gorliwoÅ›ci swego uczucia nawet po jej Å›mierci. Jego miÅ‚ość byÅ‚a bezgraniczna, dawaÅ‚a mu siÅ‚Ä™ w czasie zemsty na Hassanie. Czas nie zmniejszyÅ‚ siÅ‚y uczucia, ani bólu, który odczuwaÅ‚ każdego dnia po stracie ukochanej.

Gdy Leila umarÅ‚a, nie podzieliÅ‚ jej losu. Przy życiu najpierw trzymaÅ‚a go chęć zemsty, którÄ… później zastÄ…piÅ‚ chÄ™ciÄ… doczekania Å›mierci w bezpiecznym schronieniu w klasztorze. Nigdy nie przestaÅ‚ myÅ›leć o ukochanej, nie chciaÅ‚ odrzucić od siebie tej miÅ‚oÅ›ci. MówiÅ‚: „Ciebie dotÄ…d kocham, jak kochaÅ‚em”.

Choć pogrążony w żalu i smutku, odwrócony od Å›wiata, przyznawaÅ‚, że z jego punktu widzenia niewierna Leila zasÅ‚użyÅ‚a na Å›mierć z rÄ™ki zdradzanego Hassana. BÄ™dÄ…c na miejscu baszy postÄ…piÅ‚by podobnie: „MógÅ‚bym, Å›miaÅ‚bym to samo uczynić, / Gdyby kochanka Å›miaÅ‚a mi przewinić”, a zaraz potem dodawaÅ‚: „Choć Å›mierć jej byÅ‚a zasÅ‚użonÄ… karÄ…, / Lecz jej niewierność , byÅ‚a dla mnie wiarÄ…”.

Giaura charakteryzowaÅ‚a tajemniczość i skÅ‚onność do zamykania siÄ™ w sobie, chęć stronienia od ludzi. Kreacja tej postaci także wzmaga w czytelniku poczucie jej niesamowitoÅ›ci, wrÄ™cz nieziemskoÅ›ci. Nie znamy jego pochodzenia, imienia czy nazwiska, ani losów. Jedyne co możemy o nim powiedzieć, to to, że byÅ‚ „niewiernym”, czyli nie byÅ‚ wyznawcÄ… Allacha, lecz chrzeÅ›cijaninem, o czym Å›wiadczy nazwa, jakÄ… nadali mu muzuÅ‚manie.
W życiorysie tajemniczego Giaura jest szereg luk: nie wiemy, dlaczego przybył do Grecji, jak trafił do haremu baszy Hassana oraz co robił po jego zabójstwie, nim trafił do klasztoru.

Przebywając wśród obcych mu kulturowo, narodowościowo i obyczajowo muzułmanów, czuje się samotny i wyobcowany. Po trosze sam odsuwa się od ludzi. Widac to po śmierci Leili, gdy nie chce przebywać wśród społeczeństwa, ponieważ to ono akceptowało karę, jaka spotkała jego ukochaną. Nie akceptuje świata, uciekając ze swoją zemstą i rozpaczą w samotność (w ten sposób Byron dał dowód popierania dążenia jednostki do wszechstronnej wolności).

Jest zbuntowany, skłócony z caÅ‚ym Å›wiatem. Wypowiada walkÄ™ niesprawiedliwoÅ›ci i panujÄ…cej krzywdzie, czego przykÅ‚adem jest zÅ‚amanie podstawowego prawa – zakazu zabijania. Po Å›mierci ukochanej podchodzi do życia w sposób egoistyczny, hedonistyczny, dążąc do speÅ‚nienia swych pragnieÅ„ i zemsty.

Pod koniec powieści Giaur jest rozdarty wewnętrznie, ponieważ to, co miało przynieść mu ukojenie, czyli pomszczenie Lilii - sprawiło tylko kolejne wewnętrzne rozterki. Rozpacz, która pchnęła go do zemsty, pchnęła go tym samym do zatracenia się w tym pragnieniu (Giaur był mścicielem własnej krzywdy).

W koÅ„cu zaÅ‚ożyÅ‚ habit, lecz nie z powoÅ‚ania czy chÄ™ci pokuty, lecz z pragnienia życia w odosobnieniu. Przestaje wierzyć w cokolwiek (choć przebywa wÅ›ród zakonników), odrzuca nauki Boga i odchodzi od chrzeÅ›cijaÅ„stwa. CaÅ‚y czas jednak biÅ‚o od niego poczucie wyższoÅ›ci: „Pilniejszy badacz odgadnie z wejrzenia / Wielkość umysÅ‚u, zacność urodzenia”.

strona:    1    2  

Szybki test:

Leila nie była:
a) GruzinkÄ…
b) żoną Giaura
c) brankÄ…
d) żoną Hassana
RozwiÄ…zanie

Giaur nie był:
a) zbuntowany
b) samotny
c) niepokorny
d) litościwy
RozwiÄ…zanie

Przed śmiercią Giaur:
a) urÄ…ga Bogu
b) pozostaje rozdarty wewnetrznie
c) godzi siÄ™ z Bogiem
d) przeklina swoje życie
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
„Giaur” - streszczenie szczegółowe
Giaur - charakterystyka szczegółowa
Problematyka „Giaura”
„Walka o wolność, gdy siÄ™ raz zaczyna, / Z ojca krwiÄ… spada dziedzictwem na syna”, czyli byronowskie rozważania o wolnoÅ›ci
Biografia Byrona
WpÅ‚yw „Giaura” na polskÄ… literaturÄ™ romantycznÄ…
Pozostali bohaterowie „Giaura”
Kompozycja „Giaura”
Znaczenie tytłu utworu
Nowatorstwo twórczości Byrona
Kalendarium twórczości Byrona
Plan wydarzeÅ„ „Giaura”
O Byronie powiedzieli...
Najważniejsze cytaty
Chronologiczny plan wydarzeÅ„ „Giaura”
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies