Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Quo vadis

Charakterystyka pozostałych bohaterów

Autor: Dorota Blednicka

Postacie drugoplanowe

Ursus
Lig, który jako zakładnik, towarzyszył Ligii i jej matce. Był człowiekiem o „twarzy dobrotliwej i szczerej, o nieco groźnym i smutnym wyrazie” i niebieskich, dziecięcych oczach. Miał „olbrzymi grzbiet podobny do grzbietu cyklopa i potężne jak kolumny uda oraz herkulesowe palce”. Przez lata opiekował się Ligią i jako jedyny nazywał ją Kalliną. Kierował się zasadą – „jak królewna każe, tak musi być”. Obdarzony ogromną siłą, w rzeczywistości był niezwykle troskliwy i dobroduszny. Podobnie jak Ligia był chrześcijaninem. Wiarę w Boga pojmował naiwnie i prostodusznie. Czasami przeważała w nim chęć walki, ale wówczas zastanawiał się, czy dany postępek „byłby odpowiednim dla wyznawcy Ukrzyżowanego Baranka […] On by przecie Baranka nie chciał obrazić, tylko, że ręce ma takie ciężkie”.

Dla Ligii Ursus był opiekunem i ojcem, któremu ufała bezgranicznie. Winicjusz początkowo traktował go jak barbarzyńcę i prostaka, z czasem zaprzyjaźnił się z nim. Podczas igrzysk uratował Ligię gołymi rękami powalając germańskiego tura.

Poppea Sabina
Żona Nerona, osoba zimna, bezwzględna i znienawidzona przez poddanych, określana przez nich mianem „Flava coma” (ulicznica). To ona doprowadziła do zamordowania Oktawii, pierwszej żony cezara i jego matki. Dla chrześcijan była uosobieniem grzechu i zła. Była „piękna jak bóstwo, przybrana równie jak Nero w ametystowej barwy szatę i w naszyjnik z olbrzymich pereł, złotowłosa, słodka i jakkolwiek po dwóch mężach rozwódka, z twarzą i wejrzeniem dziewicy”. Dla zachowania młodości kąpała się w mleku oślic. Miała ogromny wpływ na męża, który był jej posłuszny. Nieustannie żyła w obawie, że w przyszłości jakaś kobieta doprowadzi do usunięcia jej z tronu. Była zwolenniczką Żydów.

Aulus Plaucjusz
Mąż Pomponii Grecyny, opiekun Ligii. Przed laty był dowódcą legii brytańskich. Później wycofał się z życia publicznego, nie mogąc biernie patrzeć na okrutne rządy Nerona. Pogardzał cezarem, lecz okazał się bezsilny wobec jego rozkazu wydania zakładniczki - Ligii. „Był to człowiek zbliżający się do wieczornych dni życia, z głową pobieloną szronem, ale czerstwy, o twarzy energicznej, nieco za krótkiej, ale też nieco podobnej do głowy orła”. Na przedzie nie miał dwóch zębów, przez co jego mowa stała się świszcząca. Pozwalał żonie wyznawać naukę Chrystusa, lecz sam nadal składał ofiary bogom rzymskim. Ligię pokochał jak własne dziecko.
Pomponia Grecyna
Żona Aulusa Plaucjusza, opiekunka Ligii, chrześcijanka. Była to kobieta, która choć „schodziła z południa życia, zachowała niezwykłą świeżość cery, a że głowę miała małą i twarz drobną, chwilami więc, mimo swej ciemnej sukni, mimo powagi i smutku, czyniła wrażenie kobiety zupełnie młodej”. Miała twarz smutną lecz pogodną, szlachetną postawę i ruchy. Przez wiele lat chodziła w żałobnej stule po śmierci Julii. Była podejrzewana o wyznawanie wiary chrześcijan, lecz z braku dowodów została uniewinniona. Żyła w nieustannym smutku, świadoma, że mąż nadal składa ofiary rzymskim bogom i nie pozwala jej wychowywać syna w nowej nauce.

Eunice
Złotowłosa niewolnica Petroniusza, którego kochała początkowo bez wzajemności. Zachwycała swoją urodą i doskonałymi kształtami: „przybrana w przezroczą fioletową szatę, zwaną Coa vestis, przez którą przeglądało jej różane ciało, była istotnie piękna jak bóstwo. Czując się przy tym podziwianą i kochając go całą duszą, zawsze spragniona jego pieszczot, poczęła płonić się z radości, jak gdyby była nie nałożnicą, ale niewinnym dziewczęciem”.

Delikatna, łagodna i niezwykle wierna Petroniuszowi, potrafiła zbuntować się w chwili, kiedy chciał ją podarować Markowi. Została przez ukochanego wyzwolona. Jej miłość była tak wielka, że wybrała śmierć i umarła obok eleganta.

strona:    1    2    3  

Zobacz inne artykuły:

Inne
„Quo vadis”- streszczenie szczegółowe
„Quo vadis”- krótkie streszczenie
Geneza „Quo vadis”
Biografia Henryka Sienkiewicza
Marek Winicjusz – charakterystyka postaci
Chilon Chilonides – charakterystyka postaci
Neron – charakterystyka postaci
Ligia – charakterystyka postaci
Petroniusz – charakterystyka postaci
Prawda historyczna w „Quo vadis”
Ideologiczna wymowa „Quo vadis”
Artyzm „Quo vadis”
Charakterystyka pozostałych bohaterów
Plan wydarzeń „Quo vadis”
Obraz dwóch światów w „Quo vadis” – chrześcijańskiego i rzymskiego
Kalendarium życia Sienkiewicza
Ekranizacje „Quo vadis”
Krytyka literacka o „Quo vadis”
Kalendarium twórczości Sienkiewicza
„Quo vadis” - najważniejsze cytaty
O Sienkiewiczu powiedzieli…
Ciekawostki o Sienkiewiczu
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies