Charakterystyka głównych bohaterów opowiadania „Doktor Piotr” ostatnidzwonek.pl
Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Opowiadania Żeromskiego

Charakterystyka głównych bohaterów opowiadania „Doktor Piotr”

Autor: Karolina Marlêga

Dominik Cedzyna

Dominik Cedzyna jest bohaterem opowiadania Stefana Å»eromskiego, zatytuÅ‚owanego Doktor Piotr. Postać ta pochodzi z krÄ™gów zubożaÅ‚ej i zdeklasowanej szlachty. Stale rozpamiÄ™tuje czasy Å›wietnoÅ›ci bogactwa na przemian ze wspomnieniami zrujnowanego majÄ…tku. Nie może pogrążyć siÄ™ w rozpamiÄ™tywaniu przeszÅ‚oÅ›ci, gdy : „jeździÅ‚ czwórkÄ… waÅ‚achów i wspaniaÅ‚ymi saniami”, ponieważ musi Å‚ożyć na wyksztaÅ‚cenie swego jedynego syna, przebywajÄ…cego na studiach w Zurychu.

Dominik Cedzyna jest eleganckim, wyprostowanym, starszym panem: „z minÄ… pana, zawsze wytwornie i czysto ubrany, gÅ‚adko uczesany i wygolony starannie (…)”. Aby umożliwić synowi naukÄ™, przyjÄ…Å‚ stanowisko zaoferowane mu przez bogatego Teodora Bijakowskiego, który chlubiÅ‚ siÄ™ zatrudnianiem szlachcica. Mimo czÄ™stych szyderczych uwag pracodawcy, mężczyzna staraÅ‚ siÄ™ zawsze zachowywać posÅ‚usznie i należycie wykonywać powierzone mu obowiÄ…zki: „posÅ‚uszeÅ„stwo i niemiÅ‚osierna pilność przechodziÅ‚y wszelkie granice”, powtarzajÄ…c sobie w duchu, że i tak jest kimÅ› lepszym, niż jego chlebodawca: „Ja i tak pan, a tyÅ› i tak cham!”. W znoszeniu trudów pracy i rozÅ‚Ä…ki pomagaÅ‚y mu otrzymywane od Piotra listy, z których czerpaÅ‚ siÅ‚Ä™ i radość życia.

Bohater często oddawał się marzeniom, wśród których dominowały te dotyczące powrotu na wieś, otrzymania posady rządcy w majątku Polichnowicza przejętym przez Bijakowskiego.

Bezgranicznie kochaÅ‚ syna, który byÅ‚ motorem wszystkich jego dziaÅ‚aÅ„. Choć mężczyźni różnili siÄ™ w swych poglÄ…dach na życie (ojciec byÅ‚ zwolennikiem pracy w majÄ…tku, a syn wolaÅ‚ rozwijać swÄ… naukowÄ… karierÄ™), to jednak Dominik od momentu opuszczenia przez Piotra rodzinnego domu (wyjechaÅ‚ przed oÅ›mioma latami) staraÅ‚ siÄ™ mu pomagać, jak tylko mógÅ‚, co w koÅ„cu doprowadziÅ‚o do wyzysku zatrudnionych u Bijakowskiego chÅ‚opów. Stary Cedzyna, po powierzeniu mu przez pracodawcÄ™ funkcji przeÅ‚ożonego robotników, obniżyÅ‚ im dziennÄ… pensjÄ™, a „oszczÄ™dzone” pieniÄ…dze przesyÅ‚aÅ‚ synowi (tÅ‚umaczyÅ‚ siÄ™ później, że ci ludzie i tak nie dostaliby nigdzie indziej wiÄ™kszej pensji).
MiÅ‚ość do syna i przekonanie o wÅ‚asnej uczciwoÅ›ci spowodowaÅ‚a, że bohater nie czuÅ‚ siÄ™ winny finansowym oszustwom, szczycÄ…c siÄ™ w koÅ„cowej rozmowie z Piotrem, iż nie można go posÄ…dzić o kradzież. UważaÅ‚, że „coÅ› cennego” – czyli jego syn - miaÅ‚o prawo do rozwoju „na pocie tÅ‚umu jak na nawozie”.

Dominik Cedzyna, choć jest postacią z krótkiego opowiadania, mógłby być bohaterem psychologicznej powieści na równi z Ojcem Goriot Balzaka.

Piotr Cedzyna

Piotr Cedzyna jest jednym z głównych bohaterów opowiadania Doktor Piotr. Przed ośmiu laty wyjechał na zagraniczne studia do Zurychu, pisząc przez cały czas listy do ukochanego ojca.

O jego wyglądzie nie wiemy nic, ponieważ przez większą część utworu poznajemy jedynie jego uczucia i losy (z listów). Był bardzo pracowity i wytrwały, zdobywając ciężką pracą i wytrwałością dyplom i uznanie u profesora uczelni, który polecił go swemu przyjacielowi w Anglii, poszukującemu pracownika.

Piotr caÅ‚y czas pamiÄ™taÅ‚ o ojcu, mimo iż wyznawali różne ideaÅ‚y i poglÄ…dy na życie. Choć wychowany w domu, w którym podkreÅ›lana byÅ‚a wartość pracy w majÄ…tku i uprawy ziemi, doktor potrafiÅ‚ przeciwstawić siÄ™ ojcu i dążyć do realizacji wÅ‚asnych pragnieÅ„, czyli podążania naukowÄ… drogÄ…. Nie czuÅ‚, tak jak Dominik, „ciężaru” swego pochodzenia czy nazwiska, przez co reprezentowaÅ‚ nowe pokolenie.

Chciał dojść do czegoś nie dzięki pochodzeniu, lecz umiejętnościom i wiedzy, choć była to trudna droga (nigdzie w kraju nie chciano go zatrudnić, choć był doskonale wykształconym specjalistą w dziedzinie chemii).

Gdy w końcu niespodziewanie wrócił do domu, nagły wybuch uczucia do ojca i skutki długoletniej tęsknoty spowodowały, że podjął natychmiastową decyzję o pozostaniu przy nim i rezygnacji z zagranicznej kariery.

strona:    1    2  

Szybki test:

Doktor Piotr z opowiadania „Doktor Piotr” zrezygnowaÅ‚ z kierowniczego stanowiska w:
a) Szwajcarii
b) Belgii
c) Anglii
d) Szwecji
RozwiÄ…zanie

Piotr Cedzyna z opowiadania „Doktor Piotr” jest doktorem:
a) fizyki
b) matematyki
c) chemii
d) medycyny
RozwiÄ…zanie

Bijakowski ukończył:
a) Uniwersytet Wileński
b) Uniwersytet Lwowski
c) AkademiÄ™ MedycznÄ…
d) Szkołę Główną
RozwiÄ…zanie

Zobacz inne artykuły:

Doktor Piotr
Czas i miejsce akcji opowiadania „Doktor Piotr”
„Doktor Piotr” - stereszczenie opowiadania
Problematyka opowiadania „Doktor Piotr”
Charakterystyka głównych bohaterów opowiadania „Doktor Piotr”
Kompozycja i struktura opowiadania „Doktor Piotr”
„Doktor Piotr” - nowela czy opowiadanie?
Konflikt miÄ™dzy ojcem a synem w „Doktorze Piotrze
Dominik Cedzyna jako przykład losów zrujnowanej szlachty w końcu XIX wieku w Królestwie Polskim
Plan wydarzeÅ„ opowiadania „Doktor Piotr”
Motywy literackie w opowiadaniu „Doktor Piotr”
Najważniejsze cytaty opowiadania „Doktor Piotr”

RozdziobiÄ… nas kruki, wrony
Czas i miejsce akcji noweli „RozdziobiÄ… nas kruki, wrony…”
„RozdziobiÄ… nas kruki, wrony…” - streszczenie noweli
Problematyka noweli „RozdziobiÄ… nas kruki, wrony…”
Charakterystyka bohaterów noweli „RozdziobiÄ… nas kruki, wrony…”
Kompozycja i struktura noweli „RozdziobiÄ… nas kruki, wrony…”
Symbolizm noweli „RozdziobiÄ… nas kruki, wrony…”
Impresjonizm, naturalizm i ekspresjonizm noweli „RozdziobiÄ… nas kruki, wrony…”
Plan wydarzeÅ„ noweli „RozdziobiÄ… nas kruki, wrony…”
Motywy literackie w noweli „RozdziobiÄ… nas kruki, wrony…”
Najważniejsze cytaty noweli „RozdziobiÄ… nas kruki, wrony…”

Siłaczka
Czas i miejsce akcji opowiadania „SiÅ‚aczka”
„SiÅ‚aczka” - streszczenie opowiadania
Geneza opowiadania „SiÅ‚aczka”
Problematyka „SiÅ‚aczki”
Charakterystyka bohaterów „SiÅ‚aczki”
Kompozycja i struktura „SiÅ‚aczki”
Altruizm czy konformizm w „SiÅ‚aczce” Å»eromskiego
Narracja „SiÅ‚aczki”
Plan wydarzeÅ„ „SiÅ‚aczki”
Motywy literackie w „SiÅ‚aczce”
Najważniejsze cytaty w „SiÅ‚aczce”

Inne
Stefan Żeromski - życiorys
Kalendarium twórczości Żeromskiego
Krytyczne opinie o „Opowiadaniach” Stefana Å»eromskiego
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies