Problematyka opowiadania „Doktor Piotr” ostatnidzwonek.pl
Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Opowiadania Żeromskiego

Problematyka opowiadania „Doktor Piotr”

Autor: Karolina Marlêga

Opowiadanie Stefana Żeromskiego, choć ubogie po względem objętości, niesie sobą ogromne pole interpretacyjne. Z kart Doktora Piotra dowiadujemy się o różnorodnych problemach moralnych, etycznych, poruszane są tam tematy społeczne, pisarz stosuje krytykę pozytywistycznych haseł.

1. Problematyka etyczno-moralna.

Jeżeli odłożymy Doktora Piotra po pierwszej lekturze, z pewnością na pytanie o problematykę poruszaną w utworze, odpowiemy: etyczno-moralna. Żeromski ukazał tam głęboki konflikt ojca i syna, którego przyczyną są różnice w życiowych planach zdeklasowanego szlachcica i miłośnika wiedzy, reprezentantów dwóch całkowicie różnych pokoleń.

OsiÄ… konfliktu sÄ… różnice w wyznawanych poglÄ…dach. Dominik Cedzyna uważa, że należy zrobić wszystko, by uÅ‚atwić synowi start w dorosÅ‚e życie, co staje siÄ™ pretekstem do oszukiwania ludzi zatrudnionych przy pracy w cegielni, a dokÅ‚adniej do zmniejszenia im dziennej pensji. To co dla Piotra, który po czterech latach poznaje prawdÄ™ o pochodzeniu funduszy na swÄ… edukacjÄ™, jest kradzieżą i napawa go odrazÄ… i oburzeniem, dla jego rodzica jest jedynie posuniÄ™ciem godnym pochwalenia, ponieważ „oszczÄ™dność” zasÅ‚uguje na sÅ‚owa uznania.

Mężczyźni nie potrafiÄ… dojść do porozumienia. W koÅ„cu syn decyduje siÄ™ wyjechać za granicÄ™ i przyjąć posadÄ™ w Hull, by jak najszybciej spÅ‚acić oszukanych chÅ‚opów. Tego postÄ™powania nie może zrozumieć Dominik, który nazywa latoroÅ›l „durniem”, a jego poglÄ…dy i przekonania odnoÅ›nie rozumienia pojÄ™cia moralnoÅ›ci – „gÅ‚upim sentymentalizmem”. Mimo, iż Piotr ponad życie kochaÅ‚ starego ojca, nie mógÅ‚ dla tego uczucia zmienić zasad, w które dotÄ…d wierzyÅ‚, co jeszcze bardziej podkreÅ›la wagÄ™ wyboru, jakiego dokonuje w kulminacyjnym punkcie opowiadania.

Tematem podjÄ™tym w utworze jest również odwieczna „samotność czÅ‚owieka w tÅ‚umie”. Dominik Cedzyna, otoczony ludźmi, zaangażowany w pracÄ™, tak naprawdÄ™ żyje w Å›wiecie marzeÅ„ o powrocie na wieÅ›, prowadzeniu wÅ‚asnego majÄ…tku, funkcji rzÄ…dcy. Staruszek czuje siÄ™ samotny i opuszczony, poprawiajÄ…c sobie nastrój lekturÄ… listów od Piotrusia – ukochanego syna (należy pamiÄ™tać, iż nigdy nie czytaÅ‚ listów w caÅ‚oÅ›ci, „smakujÄ…c” ich fragmenty w odstÄ™pach czasowych). Podobnie jego syn, choć zajÄ™ty studiami i rozwojem naukowej kariery, czuje siÄ™ opuszczony, z dala od ojczyzny, którÄ… opuÅ›ciÅ‚ wiele lat temu. PrzytÅ‚acza go również myÅ›l, że Dominik jest gdzieÅ› daleko, samotny, zdany na Å‚askÄ™ innych.
Współcześni czytelnicy mogą roztrząsać przyczyny postępowania Cedzynów, zastanawiać się nad słusznością ich wyborów. Stefanowi Żeromskiemu chodziło o to, by dać ludziom materiał do rozważań, napisać ciekawą historię, która zainteresuje zarówno współczesnych, jak potomnych. A to wszystko dzięki uniwersalności problematyki Doktora Piotra.

2. Problematyka społeczna

Na kartach utworu Żeromski zajął się również problematyką społeczną, tak bardzo charakterystyczną dla pisarstwa lat końca XIX wieku.

W Doktorze Piotrze daÅ‚ upust swemu rozczarowaniu ideami gÅ‚oszonymi w pozytywizmie, krytykujÄ…c pracÄ™ organicznÄ… czy pracÄ™ u podstaw. NakreÅ›liÅ‚ rysy sytuacji spoÅ‚eczno-ekonomicznej, panujÄ…cej w latach poczÄ…tków kapitalistycznej gospodarki, gdy jedni za wszelkÄ… cenÄ™ dążyli do powiÄ™kszenia majÄ…tku, inni żyli jeszcze w poprzedniej epoce (chodzi tu o szlachtÄ™ i jej olbrzymie majÄ…tki), a jeszcze inni – najbiedniejsi i niewyksztaÅ‚ceni – starali siÄ™ przeżyć i znaleźć dla siebie miejsce w epoce pouwÅ‚aszczeniowej.

TworzÄ…c postać Teodora Bijakowskiego – bezwzglÄ™dnego kapitalisty pochodzÄ…cego z nizin spoÅ‚ecznych - Å»eromski odniósÅ‚ siÄ™ do propagowanych w pozytywizmie haseÅ‚. Choć bohater osiÄ…gnÄ…Å‚ sukces i zdobyÅ‚ wyksztaÅ‚cenie tylko dziÄ™ki pomocy innych ludzi, nie powieliÅ‚ biografii Tomasza Judyma czy StanisÅ‚awy Bozowskiej, nie poÅ›wiÄ™ciÅ‚ siÄ™ dla szerzenia zasad higieny czy niesienia kaganka oÅ›wiaty, lecz bezdusznie, w imiÄ™ wÅ‚asnych korzyÅ›ci, dążyÅ‚ do bogactwa.

strona:    1    2    3  

Szybki test:

Dominik Cedzyna okradanie biednych robotników nazywa:
a) zbrodniÄ…
b) kradzieżą
c) przestępstwem
d) oszczędnością
RozwiÄ…zanie

W opowiadania „Doktor Piotr” autor opisuje powstanie nowej warstwy spoÅ‚ecznej -
a) burżuazji
b) kleru
c) wolnych chłopów
d) mieszczaństwa
RozwiÄ…zanie

Główna problematyka „Doktora Piotra” dotyczy kwestii:
a) społeczno-politycznych
b) etyczno-moralnych
c) obyczajowo-religijnych
d) ekonomiczno-społecznych
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Doktor Piotr
Czas i miejsce akcji opowiadania „Doktor Piotr”
„Doktor Piotr” - stereszczenie opowiadania
Problematyka opowiadania „Doktor Piotr”
Charakterystyka głównych bohaterów opowiadania „Doktor Piotr”
Kompozycja i struktura opowiadania „Doktor Piotr”
„Doktor Piotr” - nowela czy opowiadanie?
Konflikt miÄ™dzy ojcem a synem w „Doktorze Piotrze
Dominik Cedzyna jako przykład losów zrujnowanej szlachty w końcu XIX wieku w Królestwie Polskim
Plan wydarzeÅ„ opowiadania „Doktor Piotr”
Motywy literackie w opowiadaniu „Doktor Piotr”
Najważniejsze cytaty opowiadania „Doktor Piotr”

RozdziobiÄ… nas kruki, wrony
Czas i miejsce akcji noweli „RozdziobiÄ… nas kruki, wrony…”
„RozdziobiÄ… nas kruki, wrony…” - streszczenie noweli
Problematyka noweli „RozdziobiÄ… nas kruki, wrony…”
Charakterystyka bohaterów noweli „RozdziobiÄ… nas kruki, wrony…”
Kompozycja i struktura noweli „RozdziobiÄ… nas kruki, wrony…”
Symbolizm noweli „RozdziobiÄ… nas kruki, wrony…”
Impresjonizm, naturalizm i ekspresjonizm noweli „RozdziobiÄ… nas kruki, wrony…”
Plan wydarzeÅ„ noweli „RozdziobiÄ… nas kruki, wrony…”
Motywy literackie w noweli „RozdziobiÄ… nas kruki, wrony…”
Najważniejsze cytaty noweli „RozdziobiÄ… nas kruki, wrony…”

Siłaczka
Czas i miejsce akcji opowiadania „SiÅ‚aczka”
„SiÅ‚aczka” - streszczenie opowiadania
Geneza opowiadania „SiÅ‚aczka”
Problematyka „SiÅ‚aczki”
Charakterystyka bohaterów „SiÅ‚aczki”
Kompozycja i struktura „SiÅ‚aczki”
Altruizm czy konformizm w „SiÅ‚aczce” Å»eromskiego
Narracja „SiÅ‚aczki”
Plan wydarzeÅ„ „SiÅ‚aczki”
Motywy literackie w „SiÅ‚aczce”
Najważniejsze cytaty w „SiÅ‚aczce”

Inne
Stefan Żeromski - życiorys
Kalendarium twórczości Żeromskiego
Krytyczne opinie o „Opowiadaniach” Stefana Å»eromskiego
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies