Quo vadis


Autor: Henryk Sienkiewicz.

Tytuł: Quo vadis.

Data pierwszego wydania: od 26 marca 1895 do 29 lutego 1896 roku Quo vadis ukazywało się w odcinkach w „Gazecie Polskiej” oraz w dziennikach krakowskim i poznańskim. Kilka miesięcy później pojawiło się trzytomowe wydanie książkowe.

Epoka literacka: pozytywizm.

Rodzaj literacki: epika.

Gatunek literacki: powieść historyczna.

Temat: głównym wątkiem powieści jest miłość młodego rzymskiego patrycjusza, Winicjusza do chrześcijanki Ligii. Dziewczyna nie chce zostać jego nałożnicą i ucieka. Marek rozpoczyna długotrwałe poszukiwania, dzięki którym poznaje wyznawców Chrystusa i pod wpływem głoszonej przez nich nauki zmienia swoje postępowanie. Dzieje ich uczucia ukazane są na tle życia Rzymian, którymi rządzi szalony Neron, uważający się za poetę i artystę. Władca pragnie stworzyć dzieło życia Troikę, lecz uznaje, że dopóki nie ujrzy płonącego miasta, nigdy nie odda wiernie nastroju grozy. Z jego rozkazu zostaje podpalony Rzym, za co niewinnie oskarżeni są chrześcijanie.

Bohaterowie: Marek Winicjusz, Ligia, Petroniusz, Neron, Chilon Chilonides.

Czas akcji: 63 – 68 r. n.e.

Miejsce akcji: Rzym (Palatyn – dwór Nerona, dom Winicjusza, Petroniusza, Zatybrze, Ostrianum) oraz Ancjum.

Struktura dzieła: powieść składa się z siedemdziesięciu czterech rozdziałów i epilogu. Pierwotnie Sienkiewicz podzielił dzieło na trzy tomy. Pierwszy tom opowiadał dzieje bohaterów od narodzin miłości Winicjusza do rozpoczęcia poszukiwań Ligii. Drugi tom przedstawiał zderzenie ich dwóch światów do powrotu Marka do płonącego Rzymu. Trzeci tom obejmował zemstę Chilona, igrzyska aż do śmierci Petroniusza. Epilog przenosi akcję powieści do roku 68 (dwa lata po samobójstwie Petroniusza) i opowiada o upadku Nerona i jego śmierci. Epilogiem właściwym są końcowe zdania dzieła.

Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies