Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Wesele

Bohaterowie „Wesela” i ich pierwowzoryposłaś, toś posła;
cy tam za tego, cy za insego:
telo, co byś sie wyniosła
na tamten świat”.

W swej rozmowie z Dziadem krytycznie odnosi się do wydarzeń rabacji galicyjskiej.

Dziad
Jest postacią fikcyjną, zmyśloną przez Wyspiańskiego, by nadać kolorytu swojemu dziełu. Reprezentuje on pokolenie chłopów pamiętających zajścia rzezi galicyjskiej. Postać ta jest traktowana z góry przez pozostałych bohaterów, Żyd nawet uważa go za członka służby i każe mu zamiatać podłogę. Stoi na uboczu, z niesmakiem patrząc na bawiących się krakusów.

Klimina

Naprawdę była starościną na weselu. W dramacie jest przyjaciółką Gospodyni. Przedstawia się jako wdowa po wójcie. Jest osobą wesołą, można powiedzieć, że rubaszną. Bardzo chętnie wyswatałaby syna Radczyni. Jest w średnim wieku i, jak zauważa Radczyni, z łatwością znalazłaby sobie męża, ale nie chce tego robić. Często rozmawia z Radczynią i trzeba powiedzieć, że w ich dysputach to właśnie Klimina jest stroną dominującą. To ona zwołuje zamężne kobiety do rytuału oczepin.

Ksiądz

Z pochodzenia jest chłopem, ale nie daje tego po sobie poznać. Przez swoje pochodzenie ma za to problemy w mieście. Jego „zawieszona” między dwoma stanami: inteligencją a chłopstwem. Za sprawą tajemniczego interesu z Żydem, widzimy go głównie jako interesanta, a nie osobę duchowną. Wielką sympatię okazują mu Państwo Młodzi, którzy zaprosili go na swoje wesele. Ma on swoje zdanie o stosunkach panujących na wsi, które wyraża w rozmowie z Żydem w momencie, gdy między chłopami wybucha bójka:

„A niech się ta chłopy biją.
To Mosiek w nich wódkę leje,
Żyd, chłop, wódka, stare dzieje”.


Żyd
Nazywany przez niektórych bohaterów Mośkiem (pierwowzór tej postaci to Hersz Singer). Jest karczmarzem w bronowiczach. Na wesele przybył w interesach, a nie dla zabawy. Tak jego interes określił Dziad:

„Ciągnąć do swojego szynkwasu”.Prowadzi interesy nawet z Księdzem i robi to w doskonały sposób. Nie waha się nawet szantażować duchownego, by ten pomógł mu odzyskać dług od Czepca. Bardziej niż swoje interesy wydaje się jednak kochać Rachel, swoją córkę, o której wypowiada się jedynie w ciepłych słowach, z dumą. Gdy wita go Pan Młody i nazywa przyjacielem, reaguje w ten sposób:

„No, tylko że my jesteśmy
tacy przyjaciele, co się nie lubią”.


Nie oznacza to, że nie był lubiany we wsi, bądź prześladowany. Chodzi o specyficzne stosunki między biegłymi w prowadzeniu interesów Żydami, a często zadłużonymi u nich Polakami.

Zosia, Maryna i Haneczka
Czyli Zofia i Maria Pareńskie oraz Hanna Rydlówna. Pierwsze dwie dziewczyny to córki Elizy Pareńskiej, a Hanna to młodsza siostra Lucjana Rydla. Zosia wraz z Haneczką bawią się tańcząc z drużbami niemal cały czas, Maryna zaś, nieco starsza od pozostałych dwóch dziewcząt, spędza czas na flirtowaniu z Poetą, wykazując się swoimi umiejętnościami i szybko demaskując go jako bawidamka, który posługuje się poezją by adorować kobiety. Maryna przypatruje się chłopom, podsłuchuje jak chłopi rozmawiają o Polsce. Wierzy w ich szczere intencje i troskę o ojczyznę.

Wojtek
Wojciech Susuł, mąż Marysi. Jest kochającym mężem. Szybko traci siły do tańca i musi położyć się spać.

Czepcowa
Żona Czepca nie ma wiele do powiedzenia w ich małżeństwie. To mężczyzna niepodzielnie rządzi. Gdy kobieta prosi, by mąż poszedł do domu się przespać, bo jest już pijany, ten krzyczy na nią i sam wygania ją do domu.

Kasper

Czyli Kacper Czepiec, bratanek Błażeja. Drugi, obok Jaśka, drużba. Cieszy się dużym powodzeniem zarówno u wiejskich dziewcząt, jak i u tych z miasta. Jest parobkiem w majątku Gospodarza. Widzimy go jako radosnego młodzieńca, adorującego Kasię, którą ma poślubić. Na rozkaz Czepca chwyta za kosę i przyłącza się do powstania.

strona:    1    2    3    4    5  

Szybki test:

Dziennikarz w rozmowie ze Stańczykiem:
a) krytykuje konserwatyzm
b) popiera chłopomanię
c) mówi, że ma dość usypiania narodu
d) jawi się jako reformator
Rozwiązanie

Pepa Singer - pierwowzór Raheli - miała w momencie uroczystości weselnych:
a) 12 lat
b) 14 lat
c) 16 lat
d) 18 lat
Rozwiązanie

Głównym przedstawicielem chłopów w Weselu jest:
a) Gospodarz
b) Czepiec
c) Dziad
d) Jasiek
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Wesele” - streszczenie szczegółowe
Geneza „Wesela” Wyspiańskiego
Stanisław Wyspiański - biografia
Struktura dramatu (dramat realistyczny, obyczajowy, fantastyczny, psychologiczny, symboliczny, narodowy)
Kalendarium życia i twórczości Stanisława Wyspiańskiego
Stylizacja na gwarę w „Weselu”
„Teatr mój widzę ogromny”, czyli koncepcja teatru ogromnego
Czas i miejsce akcji w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego
Symbolika w „Weselu”
Nawiązanie do „Wesela” w kulturze
Najważniejsze cytaty „Wesela”
Bibliografia
Premiera spektaklu „Wesele”
Bohaterowie
Panna Młoda - charakterystyka
Pan Młody - charakterystyka
Bohaterowie „Wesela” i ich pierwowzoryPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies