„Konrad Wallenrod” – streszczenie szczegółowe - strona 2
JesteÅ› w: Ostatni dzwonek -> Konrad Wallenrod

„Konrad Wallenrod” – streszczenie szczegółowe

Autor: Karolina Marlêga

W Zakonie Krzyżackim ma siÄ™ odbyć wybór nowego przywódcy. Z tego powodu odezwaÅ‚y siÄ™ dzwony z Maryjenburskiej wieży, zagrzmiaÅ‚y dziaÅ‚a, uderzono w bÄ™bny, a do stolicy z caÅ‚ego kraju przybywajÄ… co siÅ‚ komturowie, bÄ™dÄ…cy najznakomitszymi braćmi Zakonu i stanowiÄ…cy jego kapituÅ‚Ä™. Zakonem Krzyżackim dowodziÅ‚ wielki mistrz, dożywotnio wybierany przez czÅ‚onków generalnej kapituÅ‚y. PosiadaÅ‚ wÅ‚adzÄ™ absolutnÄ…, ograniczonÄ… jedynie przy podejmowaniu kluczowych strategicznych decyzji. Jeżeli chciaÅ‚ rozpocząć wojnÄ™ czy zawrzeć sojusz, musiaÅ‚ uzyskać zgodÄ™ kapituÅ‚y. Aby zostać czÅ‚onkiem kapituÅ‚y, trzeba byÅ‚o być rycerzem i czekać, aż w jej szeregach bÄ™dzie wolne miejsce (najczęściej pojawiaÅ‚o siÄ™ po Å›mierci jakiegoÅ› zakonnika). KapituÅ‚a, prócz gÅ‚osowania w sprawie poparcie lub negacji mistrza, peÅ‚niÅ‚a także inne funkcje. WybieraÅ‚a czÅ‚onków rzÄ…du zakonu, np. wielkiego komtura, czyli ministra gospodarki i spraw wewnÄ™trznych, wielkiego marszaÅ‚ka – ministra wojny oraz wielkiego mincerza – czuwajÄ…cego nad uzbrojeniem, koÅ„mi i stanem twierdz.

Radzono dwa dni, ponieważ wybór byÅ‚ bardzo trudny. Pretendentów do wielkiego miecza byÅ‚o wielu, a każdy z nich okazaÅ‚ siÄ™ wielkim mężem: „A wszyscy równie wysokiego rodu / I wszystkich równe w Zakonie zasÅ‚ugi; (…)”. Wszyscy uważali, że funkcjÄ™ nowego przywódcy zakonu najlepiej sprawować bÄ™dzie Wallenrod - „cudzoziemiec, w Prusach nieznajomy”. WsÅ‚awiÅ‚ siÄ™ w walce z Maurami i Otomanami. We wszystkich bitwach zawsze staÅ‚ na czele wojsk. ByÅ‚ zawsze pierwszy nie tylko w walce, lecz i w różnych konkursach rycerskich, podczas których nie miaÅ‚ sobie równych. Prócz wszystkich walecznych cnót posiadaÅ‚ również chrzeÅ›cijaÅ„skie zalety: „Ubóstwo, skromność i pogarda Å›wiata”.

Konrad, bo takie imiÄ™ nosiÅ‚ Wallenrod, nie odznaczaÅ‚ siÄ™ „GÅ‚adkoÅ›ciÄ… mowy, skÅ‚adnoÅ›ciÄ… ukÅ‚onów;”, nie używaÅ‚ swej broni „dla podÅ‚ego zysku”, nie byÅ‚ podatny na oferty bogatych i niegodziwych baronów, lecz: „Klasztornym murom wiek poÅ›wiÄ™ciÅ‚ mÅ‚ody”, gardzÄ…c poklaskiem tÅ‚umów i wysokimi urzÄ™dami. Nawet zacniejsze i milsze sercu nagrody: „Minstrelów hymny i piÄ™knoÅ›ci wzglÄ™dy”, nie przemawiaÅ‚y do jego zimnego ducha, nie znajdowaÅ‚y w nim czÅ‚owieka narcystycznego czy szukajÄ…cego sÅ‚awy. Wszystkich pochwaÅ‚ sÅ‚uchaÅ‚ obojÄ™tnie, spoglÄ…dajÄ…c na piÄ™kne niewiasty z daleka i z dystansem. UnikaÅ‚ nawet rozmów z kobietami…
Narrator zastanawia siÄ™ nad przyczynami takiego postÄ™powania: „Czy byÅ‚ nieczuÅ‚ym, dumnym z przyrodzenia, / Czy staÅ‚ siÄ™ z wiekiem - bo choć jeszcze mÅ‚ody”, lecz jednoznaczna odpowiedź byÅ‚a trudna.

Wallenrodowi zdarzaÅ‚y siÄ™ przecież chwile, podczas których bawiÅ‚ siÄ™ razem z mÅ‚odzieżą, a nawet niewieÅ›cich rozmów sÅ‚uchaÅ‚ mile, „Na żarty dworzan żartami odstrzelaÅ‚ / I sypaÅ‚ damom grzecznych słówek krocie, / Z zimnym uÅ›miechem, jak dzieciom Å‚akocie”, lecz byÅ‚y to momenty rzadkie. Z takich krótkotrwaÅ‚ych chwil zapomnienia w zabawie potrafiÅ‚o go wyrwać jedno słówko, które dla innych obojÄ™tne, dla niego byÅ‚o zapalnikiem budzÄ…cym „wzruszenia namiÄ™tne”. TakÄ… funkcjÄ™ miaÅ‚y sÅ‚owa: ojczyzna, powinność, kochanka. Wzmianka o krucjatach i o Litwie potrafiÅ‚a zgasić w nim caÅ‚Ä… wesoÅ‚ość. SÅ‚yszÄ…c nazwÄ™ kraju, odwracaÅ‚ twarz i w jednej chwili ponownie stawaÅ‚ siÄ™ nieczuÅ‚y, pogrążajÄ…c siÄ™ „w dumy tajemnicze”.

Narrator przypuszcza, że takie zmiany nastrojów wywoÅ‚ywaÅ‚o u Konrada nagÅ‚e przypominanie o Å›wiÄ™toÅ›ci swej misji… Ten tajemniczy i dziwny mężczyzna miaÅ‚ jednego przyjaciela, „ÅšwiÄ™tego cnotÄ… i pobożnym stanem”, siwego mnicha Halbana. To on podzielaÅ‚ samotność bohatera, byÅ‚ spowiednikiem jego duszy i powiernikiem tajemnic serca. Zakonnicy obradowali na temat przymiotów Konrada. Zdawali sobie sprawÄ™ z jednej wady zacnego mÅ‚odzieÅ„ca - nie lubiÅ‚, w przeciwieÅ„stwie do nich, biesiad i „Å›wiatowej (…) pustoty”.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12  

Szybki test:

Aldona nie chciała przyjąć święcenia kapłanek, bo:
a) zabronił jej tego ojciec
b) nie czuła powołania
c) kochała Wallenroda
d) kochała Kiejstuta
RozwiÄ…zanie

Nim Pustelnica wybrała samotny żywot, dorastała:
a) w biednej chacie
b) w bogatym mieście
c) na królewskim dworze
d) w bogatym zamku
RozwiÄ…zanie

Walter zanim stał się Wallenrodem ostatni raz widział żonę:
a) na zamku
b) w oknie wieży
c) w kościele
d) u bram klasztoru
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
Adam Mickiewicz - biografia
„Konrad Wallenrod” – streszczenie szczegółowe
Streszczenie „Konrada Wallenroda” w piguÅ‚ce
Czas i miejsce akcji „Konrada Wallenroda”
„Konrad Wallenrod” jako powieść poetycka
Konrad Wallenrod – szczegółowa charakterystyka
Geneza „Konrada Wallenroda”
„Szczęścia w domu nie znalazÅ‚, bo go nie byÅ‚o w ojczyźnie”, czyli rozprawa na temat źródeÅ‚ tragizmu Konrada Wallenroda
Tragizm Konrada Wallenroda
„Pieśń wajdeloty”, czyli rola poezji w życiu narodu
Historia tragicznej miłości Konrada i Aldony
Konrad Wallenrod jako przykład bohatera bajronicznego
Plan wydarzeÅ„ „Konrada Wallenroda”
„Macie bowiem wiedzieć, że sÄ… dwa sposoby walczenia – trzeba być lisem i lwem” – interpretacja motta
Aldona – szczegółowa charakterystyka
Kompozycja i jÄ™zyk „Konrada Wallenroda”
Realia historyczne w utworze
Rekonstrukcja losów Konrada Wallenroda
Kalendarium życia i twórczości Adama Mickiewicza
Najważniejsze utwory Mickiewicza
Najważniejsze cytaty „Konrada Wallenroda:
SÅ‚ynne cytaty i opinie o Mickiewiczu
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies