„Ludzie bezdomni” - streszczenie szczegółowe - strona 3
JesteÅ› w: Ostatni dzwonek -> Ludzie bezdomni

„Ludzie bezdomni” - streszczenie szczegółowe

Autor: Karolina Marlêga

Szwagier powiedział jej, że poczeka do przerwy obiadowej, podczas której będą mogli spokojnie porozmawiać. Gdy wybiła godzina dwunasta, wszyscy wyszli na zewnątrz, by spożyć posiłek (bratowa bohatera zawsze szła na obiad do domu). Tomasz towarzyszył Teosi w drodze do domu. Była bardzo ucieszona jego wizytą, przez całą drogę coś mówiła. Dzięki temu dowiedział się, że Wiktor nie zawsze przychodził na przerwę do domu, ponieważ jego fabryka była dosyć daleko. Jadał obiady u Waisów, znajomych z pracy, na ulicy Czerniakowskiej.

Gdy weszli do mieszkania, ciotka już przyrządzała posiłek. Tomasz spostrzegł, że jego brat z żoną i dziećmi zajmowali drugą izbę, w której stały dwa łóżka i komoda. Można tam było ręką dotknąć sufitu, ponieważ było to tzw. niskie poddasze. Wśród zdjęć wiszących na ścianie Judym zobaczył swój portret w studenckim mundurze. Nie zastawszy brata, pożegnał się z Teosią i Pelagią, obiecując, że przyjdzie wieczorem.

Udał się na spacer do Ogrodu Saskiego, gdzie wśród dużej ilości ludzi posiedział na ławce do zmroku. Rozmyślał o swych ideach z fizjologii, zastanawiał się, jak leczyć gruźlicę, budować szpitale. W końcu powziął postanowienie, że z Wiktorem zobaczy się rano, po czym poszedł do restauracji.

Nazajutrz o piÄ…tej rano poszedÅ‚ do swego brata, by w koÅ„cu siÄ™ z nim przywitać. Na szczęście zastaÅ‚ go w domu, lecz i tak rozmowa po dÅ‚ugiej rozÅ‚Ä…ce odbyÅ‚a siÄ™ w drodze fabryki Wiktora – nie mógÅ‚ siÄ™ spóźnić.

Starszy Judym byÅ‚ wysokim mężczyznÄ…. Bardzo ucieszyÅ‚ siÄ™ z widoku swego brata. Gdy Tomasz zapytaÅ‚, czemu zmieniÅ‚ pracÄ™, usÅ‚yszaÅ‚, że Wiktor posprzeczaÅ‚ siÄ™ z majstrem: „Åšcierpieć my siÄ™ nie mogli i dość. Mówi, że ja nie na robociarza, że w kamaszkach, w żakiecie chodzÄ™, w krawacie... To, mówi, nie tego... A jemu psiÄ…krwi co do moich kamaszków! IdÄ™ do roboty jak każdy inny f a c e t, w takiej, o, koszuli i w takich portkach...”. ByÅ‚ nawet zadowolony z nowej posady w innej fabryce. Jej wÅ‚aÅ›ciciel sprowadziÅ‚ gruszkÄ™ Bessemera – piec do wytopu stali w ksztaÅ‚cie gruszki. Choć bolaÅ‚y go od tej maszyny oczy, to już siÄ™ przyzwyczaiÅ‚…
Tomasz powiedziaÅ‚ mu o swym wczorajszym spotkaniu z ciężko pracujÄ…cÄ… TeosiÄ…, na co Wiktor odparÅ‚, że jego życie nie jest takie lekkie, jak mÅ‚odszego brata, ponieważ nadal nÄ™ka go bieda, choć pracowaÅ‚ bardzo ciężko. CzuÅ‚ żal, że kiedyÅ› ciotka zabraÅ‚a tylko Tomasza na wychowanie, a on musiaÅ‚ zostać z ciÄ…gle pijanym ojcem: „Twoje życie byÅ‚o jak różyczka w ogrodzie, a moje, uważasz... Jak siÄ™ ty bÄ™dziesz ubieraÅ‚, mnie to nic a nic nie obchodzi, chociaż to ubranie, twoje, nosisz z tej racji, że ciÄ™, widzisz, ciotka wzięła. Bez tego to cóż byÅ› ty byÅ‚? A jak sobie ja kupiÄ™ żakiet, tom do tego żakietu doszedÅ‚ wÅ‚asnymi pazurami, jakbym go z muru wygrzebaÅ‚”. Wówczas bohater wyznaÅ‚, że jego życie u boku siostry ojca nie byÅ‚o wcale takie sÅ‚odkie: „Zdaje ci siÄ™ - rzekÅ‚ - że moje życie byÅ‚o jak różyczka w ogrodzie. Å»ebyÅ› ty wiedziaÅ‚...”.

Gdy byÅ‚ dzieckiem, to jego wybraÅ‚a, a odrzuciÅ‚a starszego bratanka. W mÅ‚odoÅ›ci byÅ‚a kobietÄ… lekkich obyczajów, co spowodowaÅ‚o, że dziÄ™ki urodzie - z sutereny „ruszyÅ‚a w Å›wiat”. ZarobiÅ‚a wtedy dużo pieniÄ™dzy, za które, bÄ™dÄ…c już dojrzaÅ‚Ä…, kupiÅ‚a mieszkanie i rzuciÅ‚a prostytucjÄ™. Codziennie zapraszaÅ‚a wielu goÅ›ci, z którymi grywaÅ‚a w karty. WÅ‚aÅ›nie wtedy wzięła Tomka do siebie. TraktowaÅ‚a go jak chÅ‚opca na posyÅ‚ki. Gdy przegraÅ‚a dużo pieniÄ™dzy, wynajęła jeden pokój za maÅ‚Ä… opÅ‚atÄ… ubogiemu studentowi, który miaÅ‚ uczyć Tomasza. Potem z kolei posÅ‚aÅ‚a bratanka do szkoÅ‚y, którÄ… opÅ‚acaÅ‚a.

Z pozoru atmosfera miÄ™dzy nimi przypominaÅ‚a sielankÄ™, ale tak naprawdÄ™ mÅ‚ody Tomasz sypiaÅ‚ na sienniku w przedpokoju, który mógÅ‚ rozÅ‚ożyć dopiero po wyjÅ›ciu ostatniego goÅ›cia. Nikt nie braÅ‚ pod uwagÄ™, że musiaÅ‚ wstawać najwczeÅ›niej, uprzÄ…tnąć siennik, biegać po sprawunki, sÅ‚użyć lokatorom (byÅ‚o ich coraz wiÄ™cej), którzy czÄ™sto go bili: „PraÅ‚ miÄ™, kto chciaÅ‚: ciotka, sÅ‚użąca, lokatorowie, nawet stróż w bramie wlepiaÅ‚ mi, jeÅ›li nie kuÅ‚aka w plecy, to przynajmniej sÅ‚owo, czÄ™sto twardsze od pięści. I nie byÅ‚o apelacji”. Oprócz tego ciotka wyganiaÅ‚a go z domu. W przypÅ‚ywie Å‚aski oddawaÅ‚a mu czasem swe dziurawe trzewiki (nie miaÅ‚ wÅ‚asnych porzÄ…dnych butów), co byÅ‚o powodem docinków kolegów i przeziÄ™bieÅ„ (chodziÅ‚ z prawie bosymi stopami po Å›niegu). UczyÅ‚ siÄ™ i odrabiaÅ‚ lekcje w najróżniejszych miejscach – w kuchni, w przedpokoju. PrawdÄ™ o tamtych czasach wyznaÅ‚ Wiktorowi dopiero teraz…

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22  

Szybki test:

Dzieci Wiktora Judyma to:
a) Olek i Ola
b) Tomek i Karolina
c) Maciek i Wiola
d) Franek i Karola
RozwiÄ…zanie

Czemu Wiktor zmienił pracę?
a) posprzeczał się z majstrem
b) pobił przełożonego
c) ze względów finansowych
d) dostał lepszą propozycję
RozwiÄ…zanie

Doktor Węglichowski zajmował wraz z małżonką willę należącą do:
a) pani Niewadzkiej
b) Krzywosąda Chobrzańskiego
c) M. Lesa
d) Tomasza Judyma
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Ludzie bezdomni” - streszczenie szczegółowe
„Ludzie bezdomni” - streszczenie w piguÅ‚ce
Geneza „Ludzi bezdomnych”
Obraz spoÅ‚eczeÅ„stwa polskiego w „Ludziach bezdomnych”
Czas i miejsce akcji „Ludzi bezdomnych”
Interpretacja tytuÅ‚owej bezdomnoÅ›ci w „Ludziach bezdomnych”
Symbolizm w „Ludziach bezdomnych”
Plan wydarzeÅ„ „Ludzi bezdomnych”
Etos chrzeÅ›cijaÅ„ski, czyli motywy religijne w „Ludziach bezdomnych”
Cechy powieÅ›ci modernistycznej na podstawie „Ludzi bezdomnych”
Biografia Stefana Żeromskiego
Filozofia w „Ludziach bezdomnych” Stefana Å»eromskiego
Historia miłości Tomasza i Joasi
Kalendarium twórczości Żeromskiego
Naturalizm w „Ludziach bezdomnych”
Impresjonizm w „Ludziach bezdomnych”
Polityka w „Ludziach bezdomnych”
Najważniejsze cytaty z „Ludzi bezdomnych”
Bibliografia




Bohaterowie
Tomasz Judym – charakterystyka szczegółowa
Charakterystyka pozostaÅ‚ych bohaterów „Ludzi bezdomnych”
Joanna Podborska - charakterystyka szczegółowa
„Rozdarta sosna” - subiektywna ocena wyboru Judyma



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies