„PrzedwioÅ›nie” – szczegółowe streszczenie - strona 3
Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Przedwiośnie

„PrzedwioÅ›nie” – szczegółowe streszczenie

Autor: Karolina Marlêga

Pomimo, że Cezary obiecywał matce, iż będzie posłuszny pod nieobecność ojca, to swoboda, jakiej doświadczał spowodowała, że niemal wcale nie było go w domu. Chłopiec robił wszystko to, co wcześniej było dla niego zakazane. Całe dnie spędzał z okolicznymi łobuzami na grach i psotach. Kontynuował naukę w gimnazjum i w domu, ale nie był już pilnym uczniem i wszczynał mnóstwo awantur z nauczycielami. Cezary wpadł w towarzystwo starszych uczniów i ganiał z nimi nocami po Baku. Wszystko to powodowało, że matka chłopca całymi dniami płakała i rozpaczała. Cezary nie przejmując się łzami matki, wybijał szyby w domach Tatarów, strzelał z procy do ludzi i biegał po dachach.

Młody Baryka uczył się roli, którą miał odegrać w sekretnej sztuce o treści rozbójniczej, mającej się odbyć się w ruinach starych bakińskich fortalicji. Cezary w raz z kolegami budował specjalne skrytki w skalnych pieczarach ruin, gdzie przechowywali nieprzyzwoite wiersze Puszkina. W jednej z tych skrytek znajdował się stary rewolwer i ozdobny gruziński kindżał, czyli długi nóż. Póki co, nikt owej broni nie używał, chłopcom wystarczały proce i kamienie.

Matka Cezarego nie potrafiła wpłynąć na syna i przemówić mu do rozsądku. Młody Baryka początkowo udawał posłuszeństwo wobec matki, ale z czasem przestał zwracać na nią uwagę. Wszystko to spowodowało, że kobieta czuła się coraz gorzej w Baku i narastała w niej tęsknota za spokojnym życiem w Siedlcach.

Pani Jadwiga nie radziÅ‚a sobie jako gÅ‚owa rodziny, nie potrafiÅ‚a wypeÅ‚nić roli swojego męża. CiÄ…gÅ‚y strach o syna ustÄ™powaÅ‚ jedynie w nocy, gdy kobieta wiedziaÅ‚a, że chÅ‚opak twardo Å›pi w swoim pokoju. Matka Cezarego z czasem popadÅ‚a w bezsenność. Każdej nocy zakradaÅ‚a siÄ™ do pokoju syna i patrzyÅ‚a z bÅ‚ogoÅ›ciÄ… jak ten Å›pi. ZachwycaÅ‚a siÄ™ wtedy jego urodÄ…: „Jakiż Å›liczny, jakiż ukochany ten Å‚obuz, ten urwis, ten włóczykij i zawalidroga!”. Pani Jadwiga nie mogÅ‚a zrozumieć, dlaczego jej syn tak siÄ™ zmieniÅ‚ od momentu wyjazdu Seweryna. Kobieta coraz poważniej rozważaÅ‚a ucieczkÄ™ w rodzinne strony, ale obawiaÅ‚a siÄ™, że Seweryn zarzuci jej, że wróciÅ‚a do Siedlec dla Szymona Gajowca.
„To imiÄ™ i to nazwisko miaÅ‚o moc czarodziejskÄ…”, należaÅ‚o do mężczyzny, w którym siÄ™ kochaÅ‚a, gdy miaÅ‚a siedemnaÅ›cie lat. Kobieta ostatnimi czasy czÄ™sto wspominaÅ‚a dawnÄ… wielkość miÅ‚ość. Jako mÅ‚oda dziewczyna podkochiwaÅ‚a siÄ™ skrycie w Gajowcu, ale nigdy mu o tym nie powiedziaÅ‚a, podobnie on, nigdy nie wyznaÅ‚ jej swych uczuć. Tak Jadwiga myÅ›laÅ‚a o uczuciu Å‚Ä…czÄ…cym jÄ… dawniej z Szymonem: „Och, nie romans, nie miÅ‚ostka, nie radosny flirt, lecz posÄ™pna miÅ‚ość”. Gajowiec byÅ‚ biednym kancelistÄ… z „PaÅ‚aty”, pochodziÅ‚ z ubogiej rodziny szlacheckiej. Mężczyzna byÅ‚ w dodatku bardzo nieÅ›miaÅ‚y i zwlekaÅ‚ z wyznaniem swych uczuć Jadwidze, aż w koÅ„cu przyjechaÅ‚ do Siedlec Seweryn Baryka i poÅ›lubiÅ‚ mÅ‚odÄ… kobietÄ™. Pani Baryka wspominaÅ‚a swój wyjazd z rodzinnej miejscowoÅ›ci. Gdy żegnali jÄ… licznie zgromadzeni na stacji kolejowej mieszkaÅ„cy, ona dostrzegÅ‚a swojego ukochanego opartego o Å›cianÄ™ ze Å‚zami w oczach. Jadwiga ciÄ…gle pamiÄ™taÅ‚a o wspólnych spacerach nad stawem w Sekule. WspominaÅ‚a także wycieczkÄ™ w towarzystwie mÅ‚odzieży do Drohiczyna. Gajowiec daÅ‚ siÄ™ jej poznać jako patriota, szczerze przejÄ™ty losami narodu polskiego. Kobieta nie mogÅ‚a sobie wybaczyć, że zdradziÅ‚a go, wychodzÄ…c za Seweryna. Zaraz po tym, jak rozniosÅ‚a siÄ™ wieść o Å›lubie Jadwigi, kobieta otrzymaÅ‚a list od Gajowca: „na szeÅ›ciu stronicach, bÅ‚agalny, żebrzÄ…cy, zamazany strugami Å‚ez, obÅ‚Ä…kany list”. PodarÅ‚a go, ale zapamiÄ™taÅ‚a jego treść. Pani Baryka zdawaÅ‚a sobie sprawÄ™, że jest teraz żonÄ… Seweryna i matkÄ… Cezarego, ale mimo to, nie potrafiÅ‚a przestać rozmyÅ›lać o Szymonie.

Listy od męża z frontu przychodziły dość często. Mężczyzna donosił, że walczy gdzieś w Prusach Wschodnich, ponad mazurskimi jeziorami. Słowa i zwroty, jakich używał Seweryn w swoich listach sprawiały, że przypominały one raczej pisma urzędowe, niż listy do ukochanej rodziny. Kobieta w odpowiedzi nigdy nie napisała złego słowa o Cezarym, wręcz przeciwnie, bardzo chwaliła chłopaka. Syn Baryków za każdym razem, gdy ojciec dziękował mu w listach za wzorowe zachowanie i wyniki w nauce obiecywał matce skruchę, ale nie dotrzymywał słowa. Jednak jedno zdarzenie wskazywało na to, że Cezary może się zmienić. W miejscowej parafii katolickiej funkcjonował chór, do którego chłopak należał i, dzięki swojemu subtelnemu głosowi, śpiewał co jakiś czas partie solowe w starych polskich pieśniach. Pewnego razu miał zaśpiewać:

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31    32    33    34    35    36    37    38    39    40    41    42  

Szybki test:

Sołowijówka to:
a) rodzinne miasto matki Cezarego
b) miejsce pochówku Seweryna Baryki
c) rodzinne gniazdo dawnych pokoleń Baryków
d) wieś położona nieopodal Nawłoci
RozwiÄ…zanie

Główny cel zebrania warszawskich komunistów to:
a) krytyka proletariatu
b) atak na polskie władze i burżuazję
c) wprowadzenie polskiej waluty
d) nawoływanie do pojednania
RozwiÄ…zanie

Dlaczego Wanda Okrzyńska została wysłana na wieś?
a) odwiedziła chorą ciotkę
b) zalecił jej to lekarz
c) nudziła się podczas wakacji w mieście
d) nie zdała do szóstej klasy
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„PrzedwioÅ›nie” – szczegółowe streszczenie
„PrzedwioÅ›nie” – streszczenie w piguÅ‚ce
Czas i miejsce akcji w „PrzedwioÅ›niu”
Geneza „PrzedwioÅ›nia”
Funkcja mitu szklanych domów w „PrzedwioÅ›niu”
Problemy spoÅ‚eczne w „PrzedwioÅ›niu”
Obraz rewolucji w „PrzedwioÅ›niu”
Interpretacja zakoÅ„czenia „PrzedwioÅ›nia”
Historia w „PrzedwioÅ›niu”
Znaczenie tytułu powieści
Szczegółowy plan wydarzeÅ„ „PrzedwioÅ›nia”
Wizje Polski w „PrzedwioÅ›niu”
Życiorys Stefana Żeromskiego
Problematyka psychologiczna „PrzedwioÅ›nia”
Konstrukcja, kompozycja i narracja „PrzedwioÅ›nia”
Filozofia w „PrzedwioÅ›niu”
Ekranizacje „PrzedwioÅ›nia”
Stefan Żeromski - kalendarium twórczości
Najważniejsze cytaty w „PrzedwioÅ›niu”
Bibliografia




Bohaterowie
Cezary Baryka – szczegółowa charakterystyka
Droga życiowa Cezarego Baryki – od niedojrzaÅ‚ego czternastolatka do wciąż niedojrzaÅ‚ego dwudziestoczterolatka
Charakterystyka pozostaÅ‚ych bohaterów „PrzedwioÅ›nia”
Jadwiga Baryka - charakterystyka
Seweryn Baryka – charakterystyka



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies