„PrzedwioÅ›nie” – szczegółowe streszczenie - strona 32
Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Przedwiośnie

„PrzedwioÅ›nie” – szczegółowe streszczenie

Autor: Karolina Marlêga

WspaniaÅ‚y, marmurowy pomnik górowaÅ‚ nad okolicznymi miejscami pochówku. WÅ‚aÅ›nie tu spoczywaÅ‚a panna SzarÅ‚atowiczówna. Na Å‚aweczce przy grobie siedziaÅ‚ ksiÄ…dz Anastazy. Cezary powiedziaÅ‚, że przyszedÅ‚ odwiedzić KarolinÄ™, kapÅ‚an odpowiedziaÅ‚, że nie bÄ™dzie mu przeszkadzaÅ‚ w modlitwie. Krewny nieboszczki mówiÅ‚, że Baryka powinien odmówić specjalnÄ… modlitwÄ™, ponieważ istotnie przyczyniÅ‚ siÄ™ do jej Å›mierci. KsiÄ…dz uznaÅ‚, że nikt ich nie sÅ‚yszy, wiÄ™c może zÅ‚amać tajemnicÄ™ spowiedzi. Anastazy byÅ‚ zdania, że jeżeli Cezary nie kochaÅ‚ Karoliny, tak jak ona jego, to nie powinien byÅ‚ jej caÅ‚ować i Å‚amać jej szlachetnego serca. Tak mówiÅ‚ do mÅ‚odzieÅ„ca: „Ty mi siÄ™ tu stawiasz za swym moskiewskim rozbestwieniem! Padnij natychmiast na kolana u jej mogiÅ‚y i proÅ› o przebaczenie”. Baryka odpowiedziaÅ‚, że nie potrzebuje porad od katolickiego ksiÄ™dza. Anastazy twierdziÅ‚, że uda mu siÄ™ skruszyć zatwardziaÅ‚e sumienie Cezarego. Bohater tÅ‚umaczyÅ‚, że gdyby chciaÅ‚ uwieść KarolinÄ™, to zrobiÅ‚by to z Å‚atwoÅ›ciÄ…, a caÅ‚owaÅ‚ jÄ…, ponieważ sprawiaÅ‚o jej to rozkosz.

KapÅ‚an zaproponowaÅ‚, że wyspowiada mÅ‚odzieÅ„ca, ale ten odparÅ‚: „Niedoczekanie twoje, księżulku, żebyÅ› miÄ™ na swój arkan pochwyciÅ‚! Ja jestem wolny źrebiec”. WyznaÅ‚, że jest ateistÄ…: „Ale ja nie jestem z parafii. Ani z tej, ani z żadnej”. Anastazy mówiÅ‚, że Baryka kroczy przez życie powodujÄ…c niedolÄ™ i Å›mierć napotkanych po drodze ludzi. Bezradny ksiÄ…dz pobÅ‚ogosÅ‚awić Cezarego i odszedÅ‚, zostawiajÄ…c go samego.

* * *
Cezary prosi Hipolita, aby ten pozwolił mu zamieszkać na jakiś czas w Chłodku. Przyjaciel zgadza się i zdradza, że cała rodzina miała nadzieję, że Baryka poślubi Karolinę, wtedy dostaliby folwark w prezencie.

Baryka dotarÅ‚ do swojego pokoju w „Ariance”, obwiÄ…zaÅ‚ sobie napuchniÄ™tÄ… twarz chustÄ… i poÅ‚ożyÅ‚ siÄ™ spać. SpaÅ‚ przez caÅ‚y dzieÅ„ i część nocy. ZbudziÅ‚ go stojÄ…cy nad nim Hipolit. Przyjaciel byÅ‚ zaniepokojony tym, że Cezary nie pojawiÅ‚ siÄ™ przez caÅ‚y dzieÅ„ na żadnym z posiÅ‚ków. Bohater odpowiedziaÅ‚, że jest chory i chce tylko herbaty. WielosÅ‚awski pytaÅ‚ o spuchniÄ™ty policzek. Baryka odparÅ‚, że spacerujÄ…c po parku uderzyÅ‚ siÄ™ o gałąź. Hipolit wyczuÅ‚, że przyjaciel coÅ› przed nim ukrywa. PowiedziaÅ‚, że dochodzÄ… do niego sÅ‚uchy o romansie z LaurÄ…, ale im nie wierzy. WyznaÅ‚, że boli go to, że podczas wojny mówili sobie o wszystkim, a teraz majÄ… przed sobÄ… jakieÅ› tajemnice. ZapewniÅ‚ Cezarego, że zawsze może na niego liczyć. ZapytaÅ‚ ponownie o opuchliznÄ™, a gdy usÅ‚yszaÅ‚ ponownie historyjkÄ™ o gaÅ‚Ä™zi, odparÅ‚: „Już miÄ™dzy nami, znaczy, nie ma tamtego, co byÅ‚o w rowach”. Baryka odpowiedziaÅ‚, że w okopach nie byÅ‚o piÄ™knych kobiet.
Cezary poprosił przyjaciela, aby pozwolił mu pojechać na kilka tygodni do folwarczku - na Chłodek. Tłumaczył, że chce być sam, a wróci wtedy, gdy zejdzie mu opuchlizna i twarz wróci do dawnego stanu. Hipolit zapewnił, że zaraz wyda specjalne rozporządzenie, aby przygotowano mu tam izbę. Wielosławski zdradził, że Chłodek miał być darowany Karolinie w posagu. Marzył, aby Baryka poślubił pannę Szarłatowiczównę, a wtedy zostaliby sąsiadami.

* * *
Bohater popadł w depresję. W folwarku przekonał się o nędzy, w jakiej żyją chłopi i komornicy.

NastÄ™pnego ranka Cezary wyjeżdżaÅ‚ do ChÅ‚odka. UrzÄ™dujÄ…cy tam pan Gruboszewski przyjrzaÅ‚ siÄ™ dokÅ‚adnie swojemu goÅ›ciowi, poczym wziÄ…Å‚ jego walizki nakazaÅ‚ iść za sobÄ…. Baryka wszedÅ‚ do chatki, którÄ… miaÅ‚ dzielić z ekonomem i jego małżonkÄ…. Gdy mężczyzna zwróciÅ‚ siÄ™ do mÅ‚odzieÅ„ca „jaÅ›nie panie”, ten odpowiedziaÅ‚: „Nie jestem wcale «jaÅ›nie pan», lecz najzwyklejszy Baryka”. DodaÅ‚, że nie chce nikomu robić kÅ‚opotów. Pan Gruboszewski skÅ‚amaÅ‚, że to dla nich żaden problem. W dalszej rozmowie mężczyzna wyjawiÅ‚, że mieszka na ChÅ‚odku ze swojÄ… żonÄ… już trzydzieÅ›ci pięć lat. ZdradziÅ‚, że przez te wszystkie lata dom z każdym rokiem popada w ruinÄ™, ale on nie może go naprawić, ponieważ nie ma takich rozporzÄ…dzeÅ„ z NawÅ‚oci. Wtedy pani domu podaÅ‚a Å›niadanie. Widok kobiety wstrzÄ…snÄ…Å‚ Cezarym. ByÅ‚a wychudzona i zaniedbana. Podczas posiÅ‚ku Baryka zdradziÅ‚, że szuka „niższego życia, samego życia”. Pan Gruboszewski nie rozumiaÅ‚ o czym mówi jego gość, ale ponieważ byÅ‚ on przyjacielem Hipolita to mógÅ‚ sobie mówić, co mu siÄ™ tylko podoba. WidziaÅ‚ w nim szpiega dworu, który bÄ™dzie patrzyÅ‚ mu na rÄ™ce i czyhaÅ‚ na jego posadÄ™. Po Å›niadaniu Cezary zaproponowaÅ‚, że pomoże gospodarzowi we wszystkich pracach papierkowych, to umocniÅ‚o Gruboszewskiego w jego podejrzeniach. OdparÅ‚, że w ksiÄ™gach panuje porzÄ…dek, ale skoro gość nalega to je przyniesie do wglÄ…du. Baryka powiedziaÅ‚, że najpierw chciaÅ‚by obejrzeć folwark, porozmawiać z pracownikami. W tym momencie Gruboszewski byÅ‚ pewien, że gość przyjechaÅ‚ wygryźć go z posady ekonoma. Zrozpaczony gospodarz zapytaÅ‚ o pokiereszowanÄ… twarz mÅ‚odzieÅ„ca. Ten odparÅ‚, że spadÅ‚ ze schodów.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31    32    33    34    35    36    37    38    39    40    41    42  

Szybki test:

Na charytatywnym balu Laura wykradła się z Cezarym do ogrodu podczas:
a) tańca "kozaka"
b) podwieczorku
c) fortepianowego koncertu Wandy
d) kolacji
RozwiÄ…zanie

Po odkryciu romansu Laury i Cezarego przez Barwickiego kobieta:
a) stanęła po stronie narzeczonego
b) zemdlała
c) stanęła po stronie kochanka
d) nie zajęła zadnego stanowiska
RozwiÄ…zanie

Nieznajomym, który ulitował się nad Cezarym i Sewerynem i pomógł im dostać się do pociągu w Charkowie był:
a) konduktor
b) żołnierz
c) dawny przyjaciel Seweryna
d) ksiÄ…dz
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„PrzedwioÅ›nie” – szczegółowe streszczenie
„PrzedwioÅ›nie” – streszczenie w piguÅ‚ce
Czas i miejsce akcji w „PrzedwioÅ›niu”
Geneza „PrzedwioÅ›nia”
Funkcja mitu szklanych domów w „PrzedwioÅ›niu”
Problemy spoÅ‚eczne w „PrzedwioÅ›niu”
Obraz rewolucji w „PrzedwioÅ›niu”
Interpretacja zakoÅ„czenia „PrzedwioÅ›nia”
Historia w „PrzedwioÅ›niu”
Znaczenie tytułu powieści
Szczegółowy plan wydarzeÅ„ „PrzedwioÅ›nia”
Wizje Polski w „PrzedwioÅ›niu”
Życiorys Stefana Żeromskiego
Problematyka psychologiczna „PrzedwioÅ›nia”
Konstrukcja, kompozycja i narracja „PrzedwioÅ›nia”
Filozofia w „PrzedwioÅ›niu”
Ekranizacje „PrzedwioÅ›nia”
Stefan Żeromski - kalendarium twórczości
Najważniejsze cytaty w „PrzedwioÅ›niu”
Bibliografia




Bohaterowie
Cezary Baryka – szczegółowa charakterystyka
Droga życiowa Cezarego Baryki – od niedojrzaÅ‚ego czternastolatka do wciąż niedojrzaÅ‚ego dwudziestoczterolatka
Charakterystyka pozostaÅ‚ych bohaterów „PrzedwioÅ›nia”
Jadwiga Baryka - charakterystyka
Seweryn Baryka – charakterystyka



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies