„Konrad Wallenrod” – streszczenie szczegółowe ostatnidzwonek.pl
JesteÅ› w: Ostatni dzwonek -> Konrad Wallenrod

„Konrad Wallenrod” – streszczenie szczegółowe

Autor: Karolina Marlêga

Przemowa

Narrator opisuje średniowieczne dzieje Litwy, wspominając zwłaszcza jej losy w XIV i XV wieku. Wielokrotnie wspomina, że opisywana historia dotyczy państwa już nieistniejącego, co jest przejawem zastosowanej przez Adama Mickiewicza konwencji kostiumu historycznego. Pod przykrywką średniowiecznej historii przemycił w utworze kwestię walki narodowowyzwoleńczej. Tworząc opowieść o losach rycerza Wallenroda, chciał odwrócić wzrok cenzorów od ukazanego sposobu walki aprobującego podstęp w imię słusznej sprawy.

Wstęp

Narrator nakreÅ›la tÅ‚o wydarzeÅ„, informujÄ…c, że od momentu podbicia Prusów (zaprzyjaźnionych dawniej z Litwinami) przez Krzyżaków upÅ‚ynęło ponad sto lat. Od tego czasu „Niemen rozdziela Litwinów od wrogów”. WstÄ™p koÅ„czy siÄ™ pesymistycznÄ… zapowiedziÄ… wydarzeÅ„: „Wszystko rozerwie nienawiść narodów; / Wszystko rozerwie; - lecz serca kochanków / ZÅ‚Ä…czÄ… siÄ™ znowu w pieÅ›niach wajdeloty”.

Minęło sto lat od momentu, gdy Zakon Krzyżacki „nawracaÅ‚” ludy północy, czyli Prusów – ludzi, którzy tylko pozornie poddawali siÄ™ Niemcom („Już Prusak szyjÄ™ uchyliÅ‚ w okowy / Lub ziemiÄ™ oddaÅ‚, a z duszÄ… uchodziÅ‚; / Niemiec za zbiegiem rozpuÅ›ciÅ‚ gonitwy, / WiÄ™ziÅ‚, mordowaÅ‚, aż do granic Litwy”). Wrogów oddziela od siebie rzeka Niemen. Po jednej jej stronie „bÅ‚yszczÄ… Å›wiÄ…tyÅ„ szczyty / I szumiÄ… lasy, pomieszkania bogów; (…)”, natomiast po drugiej stronie stoi na wysokim pagórku godÅ‚o Niemców – krzyż, który „czoÅ‚o kryje w niebie, / Groźne ku Litwie wyciÄ…ga ramiona, / Jak gdyby wszystkie ziemie Palemona / ChciaÅ‚ z góry objąć i garnąć pod siebie”.

Narrator opisuje mieszkaÅ„ców dwóch różnych ziem – z jednej strony tÅ‚umy litewskiej mÅ‚odzieży, odzianej w nierzucajÄ…ce siÄ™ w oczy okrycia, z Å‚ukami na plecach, z dÅ‚oÅ„mi peÅ‚nymi grotów, Å›ledzÄ…cej Niemców, a z drugiej owych German, „w szyszaku i zbroi, (…) na koniu nieruchomy stoi; / Oczy utkwiwszy w nieprzyjaciół szaniec, / Nabija strzelbÄ™ i liczy różaniec”.
Zarówno Niemcy, jak i Litwini, pilnowali Niemna i jego brzegów tak, by wróg nie przedostaÅ‚ siÄ™ na ich stronÄ™. Rzeka, która dawniej Å‚Ä…czyÅ‚a dzierżawy zaprzyjaźnionych narodów, teraz staÅ‚a siÄ™: „progiem wiecznoÅ›ci;”, nikt, kto nie byÅ‚ gotów poÅ›wiÄ™cić swego życia lub swobody „Nie mógÅ‚ przestÄ…pić zakazanej wody”.

Narrator barwnie opisuje gałązkę litewskiego chmielu, której jako jedynej udaje się bezkarnie przemykać na obcy brzeg:

„WdziÄ™kami pruskiej topoli nÄ™cona, / PnÄ…c siÄ™ po wierzbach i, po wodnym zielu, / ÅšmiaÅ‚e, jak dawniej, wyciÄ…ga ramiona / I rzekÄ™ kraÅ›nym przeskakujÄ…c wiankiem,
Na obcym brzegu Å‚Ä…czy siÄ™ z kochankiem. / Tylko sÅ‚owiki kowieÅ„skiej dÄ…browy / Z braciÄ… swoimi zapuszczaÅ„skiej góry / WiodÄ…, jak dawniej, litewskie rozmowy / Lub, swobodnymi wymknÄ…wszy siÄ™ pióry, / LatajÄ… w goÅ›ci na spólne ostrowy”.


Po tej dygresji powraca do stosunków międzyludzkich, które opierają się na ciągłych niesnaskach. To, co niegdyś łączyło Prusów i Litwinów (dwa zaprzyjaźnione narody), w obliczu nowej wojny poszło w niepamięć. W swych dywagacjach podmiot mówiący zaczyna wspominać dwójkę ludzi z wrogich narodów, których zbliżyła do siebie wzajemna miłość.

W apostrofie do rzeki narrator przepowiada, że wkrótce runÄ… do jej brzegów „Åšmierć i pożogÄ™ niosÄ…ce szeregi”. OdtÄ…d nic już nie bÄ™dzie takie samo: wianki rosnÄ…ce po bokach zostanÄ… Å›ciÄ™te przez topory. SÅ‚owiki z ogrodów wystraszÄ… siÄ™ huku dziaÅ‚. WstÄ™p koÅ„czy siÄ™ pesymistycznÄ… zapowiedziÄ… wydarzeÅ„: „Wszystko rozerwie nienawiść narodów; / Wszystko rozerwie; - lecz serca kochanków / ZÅ‚Ä…czÄ… siÄ™ znowu w pieÅ›niach wajdeloty”.

I. Obiór

Od 1 do 133 wersu. Akcja poematu rozpoczyna siÄ™ w momencie, gdy do Maryjenburga (dzisiejszego Malborka) Å›pieszÄ… komturowie krzyżaccy, których zadaniem jest obiór nowego wielkiego mistrza. WÅ›ród wielu kandydatów najwiÄ™ksze szanse ma Konrad Wallenrod, cudzoziemiec wsÅ‚awiony walkami z poganami… NastÄ™puje prezentacja sylwetki tytuÅ‚owego bohatera.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12  

Szybki test:

W jakim miesiącu nastąpił wybór Wallenroda na wielkiego mistrza Zakonu Krzyżackiego:
a) w lipcu
b) w kwietniu
c) w maju
d) w listopadzie
RozwiÄ…zanie

Pustelnica odrzuciła propozycję ucieczki z Wallenrodem po wypełnieniu przez niego przyrzeczenia, mówiąc, że:
a) nie kocha go już
b) upłynęło już zbyt wiele dni od czasów, gdy się poznali
c) nie może porzucić ślubów
d) chce umrzeć samotnie
RozwiÄ…zanie

Aldona nie chciała przyjąć święcenia kapłanek, bo:
a) zabronił jej tego ojciec
b) kochała Kiejstuta
c) nie czuła powołania
d) kochała Wallenroda
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
Adam Mickiewicz - biografia
„Konrad Wallenrod” – streszczenie szczegółowe
Streszczenie „Konrada Wallenroda” w piguÅ‚ce
Czas i miejsce akcji „Konrada Wallenroda”
„Konrad Wallenrod” jako powieść poetycka
Konrad Wallenrod – szczegółowa charakterystyka
Geneza „Konrada Wallenroda”
„Szczęścia w domu nie znalazÅ‚, bo go nie byÅ‚o w ojczyźnie”, czyli rozprawa na temat źródeÅ‚ tragizmu Konrada Wallenroda
Tragizm Konrada Wallenroda
„Pieśń wajdeloty”, czyli rola poezji w życiu narodu
Historia tragicznej miłości Konrada i Aldony
Konrad Wallenrod jako przykład bohatera bajronicznego
Plan wydarzeÅ„ „Konrada Wallenroda”
„Macie bowiem wiedzieć, że sÄ… dwa sposoby walczenia – trzeba być lisem i lwem” – interpretacja motta
Aldona – szczegółowa charakterystyka
Kompozycja i jÄ™zyk „Konrada Wallenroda”
Realia historyczne w utworze
Rekonstrukcja losów Konrada Wallenroda
Kalendarium życia i twórczości Adama Mickiewicza
Najważniejsze utwory Mickiewicza
Najważniejsze cytaty „Konrada Wallenroda:
SÅ‚ynne cytaty i opinie o Mickiewiczu
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies