Życiorys Bolesława Prusa - strona 4
JesteÅ› w: Ostatni dzwonek -> Faraon

Życiorys Bolesława Prusa

Autor: Karolina Marlêga

W 1872 roku w Warszawie pojawiÅ‚o siÄ™ nowe czasopismo, która można okreÅ›lić mianem naukowego, artystycznego i literackiego – „Niwa”. GÅ‚owacki szybko staÅ‚ siÄ™ jednym z felietonistów dwutygodnika, jednak wiÄ™kszość swojej energii poÅ›wiÄ™caÅ‚ pisaniem artykułów do „Opiekuna Domowego”, piÅ›mie zbliżonym tematycznie do „Niwy”. WiÄ™kszość jego pierwszych publikacji dotyczyÅ‚a „filozofii pozytywnej”. Praca felietonisty i publicysty nie przynosiÅ‚a GÅ‚owackiemu prawie żadnych korzyÅ›ci majÄ…tkowych.

Po dwóch latach braku jakiekolwiek kontaktu z ukochanÄ… GÅ‚owacki zwróciÅ‚ siÄ™ listownie do Oktawii z oÅ›wiadczynami. ZapowiedziaÅ‚ dziewczynie, że wkrótce zatrudni siÄ™ w fabryce, a jego sytuacja finansowa znacznie siÄ™ poprawi. UczyniÅ‚ to jesieniÄ… 1871 roku, kiedy to rozpoczÄ…Å‚ pracÄ™ w warszawskiej fabryce „Lilpop i Rau”. PracowaÅ‚ tam do rozpoczÄ™cia współpracy z nowym periodykiem zatytuÅ‚owanym „Mucha” w styczniu 1872 roku.

16 i 23 października 1872 roku – w tych dwóch numerach „Opiekuna Domowego” pojawiÅ‚y siÄ™ po raz pierwszy artykuÅ‚y autorstwa GÅ‚owackiego podpisane przez niego: BolesÅ‚aw Prus. Sam pisarz tak po latach skomentowaÅ‚ decyzjÄ™ posÅ‚ugiwania siÄ™ tym pseudonimem: „Od chwili wejÅ›cia do literatury nie ukrywaÅ‚em antypatii do bezcelowych konceptów. PodpisywaÅ‚em siÄ™ pseudonimem wprost ze wstydu, że takie gÅ‚upstwa piszÄ™…”.

Na poczÄ…tku 1874 roku dwutygodnik humorystyczno-satyryczny zaproponowaÅ‚ Prusowi współpracÄ™. W tym samym roku zaczęły ukazywać siÄ™ felietony artysty w „Gazecie Polskiej”. Na Å‚amach tych wszystkich czasopism Prus miaÅ‚ możliwość prezentowania nie tylko swoich poglÄ…dów, ale również zaczÄ…Å‚ umieszczać tam krótkie fragmenty swoich utworów literackich, na przykÅ‚ad w „Niwie” ukazaÅ‚o siÄ™ opowiadanie Lokator poddasza, a w „Kolcach” KÅ‚opoty babuni. DziÄ™ki pracy w „Kurierze Warszawskim”, gdzie powierzono mu kronikÄ™ tygodniowÄ…, sytuacja finansowa Prusa byÅ‚a na tyle dobra, aby poÅ›lubić ukochanÄ… kuzynkÄ™.
14 stycznia 1875 roku w koÅ›ciele Åšw. Ducha w Lublinie odbyÅ‚ siÄ™ Å›lub Aleksandra GÅ‚owackiego z OktawiÄ… TrembiÅ„skÄ…. Sakramentu udzieliÅ‚ im wuj pana mÅ‚odego – Seweryn TrembiÅ„ski.

Ich małżeństwo nigdy nie zaowocowało potomkiem, było pozbawione sensacyjnego wydźwięku. Więź państwa Głowackich oparta była na głębokim uczuciu, zrozumieniu i wsparciu.

Aleksander Głowacki cierpiał na agorafobię, snuł lękowe rozmyślania nad możliwościami katastrof kolejowych, bał się wielkich przestrzeni oraz wysokości. Z tego względu unikał kontaktu ze światem, tłumów i długich podróży. Podróże, które odbył w latach osiemdziesiątych XIX wieku, między innymi do Zakopanego, Wisły, Wiednia, Paryża, wspominał jako udrękę. Znacznie bardziej wolał swoje zaciszne warszawskie mieszkanie lub okolice Nałęczowa, gdzie spędzał większość urlopów wakacyjnych.

DziÄ™ki pracy w „Kurierze Warszawskim” Prus mógÅ‚ nazywać samego siebie dziennikarzem zawodowym. W tym warszawskim dzienniku w okresie od 1875 roku do 1887 roku ukazaÅ‚o siÄ™ 345 felietonów tygodniowych autorstwa GÅ‚owackiego. NastÄ™pnym ważnym czasopismem w życiu artysty byÅ‚ „Kurier Codzienny”, w którym w latach 1887 – 1901 opublikowaÅ‚ aż 373 felietonów. Lata 1905 - 1911 to okres współpracy Prusa z „Tygodnikiem Ilustrowanym”, dla którego napisaÅ‚ 178 kronik. W sumie, przez caÅ‚e życie napisaÅ‚ on okoÅ‚o 1100 felietonów i kronik. Niemal wszystkie z nich majÄ… wydźwiÄ™k pozytywistyczny i spoÅ‚eczny. SprzeciwiaÅ‚ siÄ™ w swoich publikacjach hoÅ‚dowaniu jednostkom najsilniejszym i zwracaÅ‚ uwagÄ™ na najsÅ‚absze ogniwa spoÅ‚eczeÅ„stwa, które pojmowaÅ‚ jak żywy organizm oraz wskazywaÅ‚ na konieczność pomocy im. DrogÄ™ do niepodlegÅ‚oÅ›ci Polski upatrywaÅ‚ w postÄ™pie cywilizacyjnym.

strona:    1    2    3    4    5  

Szybki test:

W 1872 roku w Warszawie pojawiło się nowe czasopismo, którego jednym z felietonistów stał się Prus. Nosiło ono tytuł:
a) „Opiekun Domowy”
b) „Mucha”
c) „Kurier Warszawski”
d) „Niwa”
RozwiÄ…zanie

„Lalka” przez krytyków zostaÅ‚a:
a) pominięta w recenzjach
b) źle przyjęta
c) entuzjastycznie przyjęta
d) optymistycznie przyjęta
RozwiÄ…zanie

W 1864 roku w „Kurierze Niedzielnym” GÅ‚owacki przyjÄ…Å‚ pseudonim:
a) „Witek z Siedlec”
b) „Piotr znad Bugu”
c) „Jan w Oleju”
d) „Marek od Tamary”
RozwiÄ…zanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
„Faraon” - TOM I – szczegółowe streszczenie
„Faraon” - TOM II – szczegółowe streszczenie
„Faraon” - streszczenie w piguÅ‚ce
Czas i miejsce akcji „Faraona”
Geneza „Faraona”
Życiorys Bolesława Prusa
„Faraon” jako powieść historyczna
Tragizm postaci Ramzesa XIII
Walka o wÅ‚adzÄ™ w Egipcie – konflikt miÄ™dzy Ramzesem XIII a kapÅ‚anami
Obraz spoÅ‚eczeÅ„stwa egipskiego w „Faraonie” Prusa
Kompozycja utworu i narrator w „Faraonie”
Główne wÄ…tki „Faraona” BolesÅ‚awa Prusa
Plan wydarzeÅ„ „Faraona”
Motywy literackie w „Faraonie”
Prawda historyczna a fikcja literacka w „Faraonie”
Realizm „Faraona”
PaÅ„stwo i jego problemy w „Faraonie”
Charakterystyka pozostałych bohaterów
Ramzes (później Ramzes XIII) – szczegółowa charakterystyka
Uniwersalna wymowa „Faraona”
Przyczyny kryzysu państwa egipskiego
„Faraon” na szklanym ekranie
Plan reform Ramzesa XIII i rzÄ…dy Herhora
Rola kapłanów w Egipcie
Kalendarium twórczości Bolesława Prusa
Kalendarium życia Bolesława Prusa
Słowniczek pojęć egipskich
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies