Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Faraon

„Faraon” - TOM I – szczegółowe streszczenie

Autor: Dorota Blednicka

Od jakiegoś czasu arystokracja egipska przeczuwała, że w Egipcie nadchodzi epoka zmian. Fenicjanie przekazywali w tajemnicy wiadomości o traktacie z Asyrią, który okryje państwo hańbą. Wzburzenie tymi pogłoskami było ogromne, lecz na dworach bawiono się nadal. Natomiast Fenicjanie, po okresie modlitw, na nowo zaczęli udzielać pożyczek.

Ramzes natomiast każdego dnia po zabawie, wymykał się z pałacu i samotnie podążał do ogrodów świątyni Astoreth. Tam stał ukryty, obserwując pałacyk Kamy i marzył o kapłance. Czasami ogarniało go pragnienie, aby do niej iść. Wówczas powstrzymywała go myśl, że jako następca tronu nie może zniżać się do poziomu wielbicieli dziewczyny. Pożądał jej coraz bardziej i był zazdrosny.

Pewnego dnia postanowił wejść do Kamy. Zauważył, że tego wieczoru pałac kapłanki był bardziej oświetlony niż zazwyczaj. Niedaleko stał ogromny słoń ze złoconą lektyką na grzbiecie. Wokół niego chodzili cudzoziemcy, których do tej pory nie widział. Ogarnęła go ogromna nienawiść. Dowiedział się, że to Asyryjczycy, czekający na swego pana, Sargona, który przybył, aby zdobyć przychylność dziewczyny.

Rozgniewany i rozżalony wrócił do domu. W jego sercu rodziła się niechęć do ludu, z którym Egipt walczył od wielu lat. Zrozumiał, że nie zazna spokoju i nie będzie szczęśliwy, dopóki nie ujrzy pola zasłanego trupami Asyryjczyków i nie naliczy stu tysięcy odciętych rąk.

Rozdział trzydziesty trzeci
Kama wyznaje Ramzesowi, że Sargon chce ją wykupić od kapłanów. Do miasta przybywa Sara z synkiem. Książę jest zachwycony dzieckiem. Zostaje zaproszony na igrzyska w świątyni Astoreth. Podczas widowiska zazdrosny, obserwuje Kamę, która rozmawia z Asyryjczykiem. Sargon pokonuje byka, czym upokarza następcę.

W parę dni później na wezwanie księcia, przybyła do jego pałacu Kama. Ramzes wyjawił jej, że był pod jej domem i widział Asyryjczyków. Kapłanka udała zaskoczenie, że następca tronu potajemnie odwiedzał jej ogród. Wyznała, że Sargon ofiarował świątyni Astoreth pięć talentów i stara się nakłonić ją, aby wyjechała do świątyni bogini w Babilonie. Książę zapewnił ją o swoich uczuciach, lecz gdy chciał ująć jej dłonie, dziewczyna odsunęła się od niego. Wówczas młodzieniec przypomniał sobie o tajemniczym sobowtórze i nakazał, żeby jak najszybciej opuścił Egipt. Kama odpowiedziała, że mężczyzna byłby doskonałym zabezpieczeniem, gdyby Ramzesowi groziło jakieś nieszczęście. Erpatre przeznaczył na igrzyska w świątyni pięć talentów i kosztowny puchar dla bogini.
Kiedy został sam, zaczął rozmyślać o Asyryjczykach. Pragnął wzbogacić Egipt, napełnić skarb i zapewnić sobie wieczną sławę. Jeszcze bardziej jednakże pragnął zniszczyć Asyrię. Od tej chwili zmieniło się jego zachowanie. Stał się milczący, zamyślony, coraz częściej przebywał z arystokracją i wojskiem. Młodzież szlachetnego pochodzenia, widząc zamiłowanie następcy do musztry, chętnie zaciągała się do armii.

Zaniepokojony zmianami Mentezufis wysłał list do Herhora. Donosił w nim, że Ramzes od przybycia Asyryjczyków do Pi-Bast jest niespokojny, a jego dworzanie chodzą w żołnierskich mundurach. Minister wojny odpisał, że to dobrze, bo Asyryjczycy mogą naocznie przekonać się o waleczności Egipcjan i przyjął to jako dobry znak dla układów z Sargonem.

Po raz pierwszy zdarzyło się, że następca tronu zmylił czujność arcykapłanów. Miał za sobą Fenicjan i wykradzioną tajemnicę traktatu, o czym kapłani nie widzieli. Najlepszą maską młodego księcia stały się częste zmiany jego charakteru. Nikt też nie uwierzyłby w to, że młodzieniec ma plan, do realizacji którego uparcie dąży.

Do Pi-Bast przyjechała Sara z dworem i maleńkim synem. Ramzes był zachwycony dzieckiem. Całe dnie spędzał przy kołysce chłopca, zapominając o ucztach, manewrach i posępnych rozmyślaniach. Arystokracja porzuciła żołnierskie mundury, a następca każdego dnia przyprowadzał po kilku szlachciców do mieszkania kochanki i z dumą pokazywał im swojego syna. Dworzanie, choć podziwiali miłość młodego ojca, wiedzieli, że dziecko, otoczone przepychem, nie miało żadnych dynastycznych praw.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31    32    33    34    35    36    37  

Szybki test:

W nomesie Hak Ramzes wysłuchuje raportu o prowadzeniu prowincji. Nomarcha za zubożenie Egiptu obwinia:
a) złe zarządzanie niewolnikami
b) niechęć ludzi do kapłanów
c) cudzoziemców
d) słabość armii
Rozwiązanie

Sargon upokarza Ramzesa, pokonując na igrzyskach w świątyni Astoreth:
a) byka
b) lwa
c) krokodyla
d) panterę
Rozwiązanie

Arcykapłanem Amona w Tebach i ministrem wojny był:
a) Nitager
b) Pentuer
c) Tutmozis
d) Herhor
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
„Faraon” - TOM I – szczegółowe streszczenie
„Faraon” - TOM II – szczegółowe streszczenie
„Faraon” - streszczenie w pigułce
Czas i miejsce akcji „Faraona”
Geneza „Faraona”
Życiorys Bolesława Prusa
„Faraon” jako powieść historyczna
Tragizm postaci Ramzesa XIII
Walka o władzę w Egipcie – konflikt między Ramzesem XIII a kapłanami
Obraz społeczeństwa egipskiego w „Faraonie” Prusa
Kompozycja utworu i narrator w „Faraonie”
Główne wątki „Faraona” Bolesława Prusa
Plan wydarzeń „Faraona”
Motywy literackie w „Faraonie”
Prawda historyczna a fikcja literacka w „Faraonie”
Realizm „Faraona”
Państwo i jego problemy w „Faraonie”
Charakterystyka pozostałych bohaterów
Ramzes (później Ramzes XIII) – szczegółowa charakterystyka
Uniwersalna wymowa „Faraona”
Przyczyny kryzysu państwa egipskiego
„Faraon” na szklanym ekranie
Plan reform Ramzesa XIII i rządy Herhora
Rola kapłanów w Egipcie
Kalendarium twórczości Bolesława Prusa
Kalendarium życia Bolesława Prusa
Słowniczek pojęć egipskich
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies