Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Faraon

„Faraon” - TOM I – szczegółowe streszczenie

Autor: Dorota Blednicka

Ramzes zapytał matkę, jakie ma plany dotyczące jego przyszłości. Królowa odparła, że nadejdzie czas, kiedy będzie musiał ożenić się i że jego żoną powinna zostać córka kapłana. Książę ze śmiechem dopytywał, czy ma na myśli córkę Herhora. Nikotris wyjaśniała, że nie ma w tym nic złego, gdyż Herhor szybko zostanie arcykapłanem w Tebach. Potem dodała, że dawniej zdarzało się, że faraon umierał po kilku miesiącach panowania i wówczas upadały dynastie. Po wyjściu syna, upadła na kolana przed posągiem bogini Ozis i błagała ją o opiekę nad synem. Niespodziewanie usłyszała szept, który zapewnił ją, że głos sprawiedliwego zawsze zostanie wysłuchany. W pokoju nie było jednak poza królową nikogo.

Rozdział ósmy
Ramzes pożycza pieniądze od Dagona. W zamian oddaje mu w dzierżawę kilka folwarków.

Zmartwiony Ramzes wrócił do swojego pałacu i wezwał Tutmozisa. Poprosił adiutanta, by powiedział mu, skąd będzie mógł pożyczać pieniądze. Tutmozis udał się do fenickiego bankiera Dagona.

Przed zachodem słońca do księcia przyjechał Dagon, najznakomitszy bankier w Memfis. W pałacu Ramzesa odbywała się zabawa, w której następca tronu nie uczestniczył, niecierpliwie wypatrując Fenicjanina. Dagon powitał Ramzesa, opowiadając mu, jak wielka radość zapanowała w jego domu, kiedy usłyszał, że sam erpatre zamierza zaciągnąć u niego pożyczkę. Ostrzegł również młodego księcia przed Żydami, którzy według jego słów byli złodziejskim i nieczystym narodem. Ramzes chciał pożyczyć od bankiera piętnaście talentów. Dagon był zaskoczony sumą, lecz obiecał, że do jutra zdobędzie dla księcia żądaną kwotę. Pragnął dowiedzieć się, na jak długo następca będzie potrzebował pieniędzy. Ramzes odparł, że na rok. Fenicjanin udzielił pożyczki na trzy lata, a w ciągu roku za piętnaście talentów książę miał mu oddać pięć talentów procentu. Zaproponował również, że zajmie się wypłatami następcy tronu. Zamiast pokwitowania poprosił, aby erpatre oddał mu w dzierżawę na trzy lata folwarki w kilku nomensach. Propozycja ta nie spodobała się następcy i chciał najpierw dowiedzieć się, jakie zyski przynoszą rocznie jego folwarki. Dagon zaprotestował, mówiąc, że bardziej niż dozorca księcia potrzebny jest pisarz i świadkowie, którzy poręczą, że Ramzes oddaje mu w dzierżawę folwarki. Znudzony książę kazał odejść bankierowi i zjawić się następnego dnia z pieniędzmi.
Rozdział dziewiąty
Sara mieszka w otrzymanym od Ramzesa folwarku. Opóźnia się przypływ Nilu i ludzie obwiniają o to Żydówkę.

Po lewej stronie Nilu mieścił się folwark następcy faraona, w którym zamieszkała Sara, córka Żyda Gedeona, ze swoją krewną Tafet. Od kiedy została kochanką księcia, kryła się z obawy i ze wstydu przed ludźmi oraz folwarczną służbą. Tafet dziwiła się lękom dziewczyny i zapewniała, że nikt nie skrzywdzi kobiety, należącej do syna faraona, który w dowód uwielbienia przysyłał jej wspaniałe prezenty. Po zachodzie słońca Sara śmielej wychodziła na taras i patrzyła na rzekę. Wypatrywała wówczas łodzi Ramzesa i nie potrafiła zrozumieć, co działo się w jej sercu, kiedy dostrzegała mężczyznę.

Pewnego dnia, dzień przed szabasem, odwiedził ją ojciec. Sara powitała go z płaczem. Gedeon żalił się, że wydaje mu się, że wszyscy wskazują go palcami, a Żydzi plują na jego widok, ponieważ oddał swoją córkę Egipcjaninowi. Wyjaśnił córce, że nie miał innego wyboru, a odkąd dziewczyna zamieszkała w folwarku następcy, został doceniony przez pracodawcę. Książę pytał czy nie zostałby jego rządcą. Sara opowiedziała, że trzy dni temu był u niej bankier Dragon z podarkami i prośbą, aby czasami wspominała księciu, że Fenicjanin jest jego najwierniejszym sługą. Ojciec cieszył się z darów dla córki i radził, żeby jak najszybciej zebrała wielki majątek, który umożliwi im ucieczkę z Egiptu. Był pewien, że za rok Ramzes straci zainteresowanie piękną dziewczyną i porzuci ją. Martwił się tym, że Sara cały czas siedziała w domu. Dziewczyna wyjaśniła, że boi się wychodzić, gdyż pewnego dnia zobaczyli ją ludzie i zaczęli mówić, że to przez nią opóźnia się przypływ Nilu. Innego wieczoru w ogrodzie dostrzegły ją dwie kobiety i zatrzymały, by się jej przyjrzeć z bliska. Starsza kobieta, wyglądająca jak kapłanka, powiedziała do drugiej, że Sara jest naprawdę ładna.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21    22    23    24    25    26    27    28    29    30    31    32    33    34    35    36    37  

Szybki test:

Bakura to:
a) Grek
b) wojskowy
c) kapłan
d) robotnik
Rozwiązanie

Kto poinformował księcia, że Herhor, Mefres i Pentuer zawarli układ z delegatem Asyrii?
a) Tutmozis
b) Lykon
c) Dagon
d) Hiram
Rozwiązanie

Ramzes dotyk niewidzialnych dłoni odczuwa w świątyni:
a) Amona
b) Horusa
c) Hator
d) Izydy
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
„Faraon” - TOM I – szczegółowe streszczenie
„Faraon” - TOM II – szczegółowe streszczenie
„Faraon” - streszczenie w pigułce
Czas i miejsce akcji „Faraona”
Geneza „Faraona”
Życiorys Bolesława Prusa
„Faraon” jako powieść historyczna
Tragizm postaci Ramzesa XIII
Walka o władzę w Egipcie – konflikt między Ramzesem XIII a kapłanami
Obraz społeczeństwa egipskiego w „Faraonie” Prusa
Kompozycja utworu i narrator w „Faraonie”
Główne wątki „Faraona” Bolesława Prusa
Plan wydarzeń „Faraona”
Motywy literackie w „Faraonie”
Prawda historyczna a fikcja literacka w „Faraonie”
Realizm „Faraona”
Państwo i jego problemy w „Faraonie”
Charakterystyka pozostałych bohaterów
Ramzes (później Ramzes XIII) – szczegółowa charakterystyka
Uniwersalna wymowa „Faraona”
Przyczyny kryzysu państwa egipskiego
„Faraon” na szklanym ekranie
Plan reform Ramzesa XIII i rządy Herhora
Rola kapłanów w Egipcie
Kalendarium twórczości Bolesława Prusa
Kalendarium życia Bolesława Prusa
Słowniczek pojęć egipskich
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies