Proces

Proces


Autor: Franz Kafka.

Tytuł: Proces.

Data pierwszego wydania: powieść ukazaÅ‚a siÄ™ drukiem po Å›mierci pisarza, w 1925 roku, wbrew ostatniej woli Franza Kafki. W pozostawionym testamencie Kafka nakazaÅ‚ zniszczenie wszystkich jego utworów. Ostatecznej redakcji rÄ™kopisu podjÄ…Å‚ siÄ™ przyjaciel pisarza, Max Brod, który przekazaÅ‚ Proces wydawnictwu „Die Schmiede”.

Epoka literacka: dwudziestolecie międzywojenne.

Rodzaj literacki: epika.

Gatunek literacki: powieść.

Czas akcji: czas akcji w powieÅ›ci nie jest skonkretyzowany. Czytelnik może domyÅ›lić siÄ™, że jest to wiek XX, ponieważ bohaterowie jeżdżą samochodami i korzystajÄ… z telefonów. Akcja toczy siÄ™ w ciÄ…gu jednego roku – od dnia trzydziestych urodzin Józefa K. do dnia jego nastÄ™pnych urodzin.

Miejsce akcji: miejsce akcji nie zostało ściśle sprecyzowane. Jest to niewielkie zurbanizowane miasteczko.

Bohaterowie: Józef K. (bankier, główny bohater powieÅ›ci), pani Grubach (wÅ‚aÅ›cicielka pensjonatu, w którym mieszka K.), panna Bürstner (lokatorka pensjonatu), Karol K. (wuj głównego bohatera), Leni (pokojówka adwokata), Huld (obroÅ„ca Józefa K.), Titorelli (malarz sÄ…dowy), kapelan sÄ…dowy, dyrektor banku.

Struktura dzieÅ‚a: powieść skÅ‚ada siÄ™ z dziesiÄ™ciu rozdziałów, z których ósmy nie zostaÅ‚ ukoÅ„czony. Zachowany jest ukÅ‚ad chronologiczny wydarzeÅ„, lecz kolejne rozdziaÅ‚y nie sÄ… poÅ‚Ä…czone ciÄ…giem przyczynowo-skutkowym i mogÄ… stanowić odrÄ™bnÄ… caÅ‚ość. Åšwiat przedstawiony w utworze jest odrealniony i ma charakter subiektywny – rzeczywistość powstaje w Å›wiadomoÅ›ci głównego bohatera, przypomina senny koszmar. Charakterystyczna jest powtarzalność pewnych motywów i obrazów, które można odnaleźć w różnych fragmentach powieÅ›ci.

Wymowa ideowa: uniwersalizacja czasu i przestrzeni oraz schematyczność postaci w powieÅ›ci Franza Kafki sprawia, że utwór zyskaÅ‚ ponadczasowÄ… wymowÄ™. Główny bohater dzieÅ‚a, Józef K., staje w obliczu problemów, które mogÄ… dotyczyć każdego czÅ‚owieka, niezależnie od czasów i miejsca, w którym przyszÅ‚o mu żyć. Proces jest opowieÅ›ciÄ… o losach czÅ‚owieka, który zostaje postawiony w obliczu wÅ‚adzy, wszechobecnej i absolutnej. Opisuje schematy charakterystyczne dla systemu totalitarnego. Główny bohater jest caÅ‚kowicie uzależniony od decyzji sÄ…du, który ogranicza jego wolność i prawo decydowania o wÅ‚asnym losie. Powieść można odczytać również w sensie metafizycznym. W tym ujÄ™ciu dzieje Józefa K. stanowiÄ… parabolÄ™ ludzkiego losu (każdy czÅ‚owiek jest skazany na życie i czeka go nieuchronna Å›mierć, która jest dla niego wyrokiem). W tej interpretacji wÅ‚adza symbolizuje Boga, proces – trud życia, a wyrok to Å›mierć.

Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies