Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Wesele

„Wesele” - streszczenie szczegółowe„Pomówmy o Przymierzu”.

Przymierze, o którym mówi jeździec, jest nawiązaniem do tematyki powstańczej. Tajemnicza zjawa zdradza, że przybywa z dalekich kresów i podaje przyczyny swego przyjazdu na bronowickie wesele:

„Z daleka, a miałem blisko
i wybrałem Weselisko,
boście som tu jakoś wraz,
i wybrałem Ichmość Mości
dom, gdzie ludzie sercem prości”.


Opowiada, że pytał o drogę do domu Włodzimierza, na co Gospodarz przypomina sobie, że dobiegały go głosy od okolicznych mieszkańców, że ktoś go szuka. Podaje przekazany mu opis osoby pytającej o drogę:

„(…) że pan stary, że Dziad stary,
że Dziad z lirą, brodą siwą…
Ot, dziadzisko z siwą brodą”.


Gospodarz proponuje, że pójdzie po żonę i naleje przybyszowi piwa, ale ten nie zgadza się i nalega, by Włodzimierz (nazywa go po raz kolejny po imieniu) porozmawiał z nim na osobności. Mężczyzna zgadza się i, zapytawszy starego jeźdźca o nazwisko, powoli domyśla się, że nie jest to zwykły gość:

„Ktoś mi znany,
ktoś serdeczny, ktoś kochany,
ktoś, co groźny – dawny, stary,
jak wiek cały…”.


Gość próbuje naprowadzić Gospodarza pytaniami odkrycie tożsamości swego rozmówcy: pyta, czy nie kojarzy mu się z krwawą rzezią, piorunami i dźwiękiem dzwonu, na co mieszkaniec chaty stwierdza, że słyszał jakieś opowieści, „bajki” o takich zajściach. W końcu przybysz przyznaje, że uczestniczył w tych krwawych wydarzeniach, widział to wszystko na własne oczy i ciągle słyszy dźwięk dzwonów (Gospodarz stwierdza, że nie może pamiętać tak odległych czasów, ale słyszał o tych zdarzeniach w bajkach i opowiadaniach weselnych). Przybysz w końcu się przedstawia jako Wernyhora, wywołując tym zachwyt rozmówcy - wykrzykuje, że śnił o tym spotkaniu, że się go spodziewał. Wernyhora mówi, że przybywa z rozkazem składającym się z trzech części. Pierwsza dotyczy rozesłania wici przed świtem. Za pomocą wici przekazywano dawniej zarządzenie o pospolitym ruszeniu na wojnę.

Gospodarz jest bardzo szczęśliwy, mówi, że ziściły się jego sny. Wernyhora nakazuje rozesłanie wici w cztery strony. Zachwycony rozmówca przytakuje i mówi, że tak zrobi, ale najpierw poradzi się żony. Wernyhora przerywa i przedstawia drugą część rozkazu – właściciel chaty po rozesłaniu wici ma zgromadzić zdrowych mężczyzn przed kościołem, nakazać im wszystkim klęknąć w kompletnej ciszy i nasłuchiwać odgłosu kopyt:

„(…) od Krakowskiego gościńca”.

Tętent kopyt ma być sygnałem do rozpoczęcia powstania, wtedy też przybędzie sam Wernyhora w towarzystwie Archanioła. Gospodarz jest bardzo podekscytowany i przysięga Wernyhorze, że wypełni rozkazy najlepiej jak potrafi. Zjawa przedstawia mu swoją armię:

„(…) tysiąc koni grudy bije
ze złotymi podkowami!”.


A potem daje mężczyźnie złoty róg, który ma niezwykłą moc:

„Na jego rycerzy głos
potężni się Duch,
podejmie Los”.


Tego podarunku dotyczy trzecia część rozkazu. Gość powtarza jeszcze raz dwa pierwsze elementy przykazania: rozesłanie wici, zgromadzenie ludu pod kościołem i nasłuchiwanie sygnału. Gospodarz obiecuje, że wypełni rozkaz.

Scena 25
Gospodarz, Gospodyni


Pełen zapału Gospodarz wpada do izby, do żony. Pragnie podzielić się z małżonką nowinami, które przyniósł mu tajemniczy gość. Kobieta pyta, czy ma dobre, czy złe wiadomości. Gospodarz odpowiada, że ma tyle nowin, od których huczy mu w głowie. Mężczyzna jest mocno pobudzony, z zapałem chce ściągać szable i flinty ze ścian. Żona uważa, że jej mąż jest chory, i gdy nie pozwala mu biegać po nocy z bronią, ten twierdzi, że musi jak najszybciej wsiąść na koń i wyjechać. Troskliwa kobieta oponuje:

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21  

Szybki test:

Ojciec Panny Młodej porównuje Dziada do:
a) sępa
b) wrony
c) kruka
d) szpaka
Rozwiązanie

Żyd i Czepiec kłócą się o:
a) rozpijanie chłopów
b) dług
c) poglądy Księdza
d) ilość wódki na weselu
Rozwiązanie

Na dowód męstwa chłopów Czepiec przywołuje postać:
a) Kilińskiego
b) Głowackiego
c) Kościuszki
d) Jasińskiego
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Wesele” - streszczenie szczegółowe
Geneza „Wesela” Wyspiańskiego
Stanisław Wyspiański - biografia
Struktura dramatu (dramat realistyczny, obyczajowy, fantastyczny, psychologiczny, symboliczny, narodowy)
Kalendarium życia i twórczości Stanisława Wyspiańskiego
Stylizacja na gwarę w „Weselu”
„Teatr mój widzę ogromny”, czyli koncepcja teatru ogromnego
Czas i miejsce akcji w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego
Symbolika w „Weselu”
Nawiązanie do „Wesela” w kulturze
Najważniejsze cytaty „Wesela”
Bibliografia
Premiera spektaklu „Wesele”
Bohaterowie
Panna Młoda - charakterystyka
Pan Młody - charakterystyka
Bohaterowie „Wesela” i ich pierwowzoryPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies