Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Wesele

„Wesele” - streszczenie szczegółowe„Gwałtu, rety!!!”.

Scena 30
Gospodarz, Gospodyni, Goście z miasta


Goście, zaniepokojeni zachowaniem Gospodarza, pytają jego żony o powód tak nagłego pobudzenia, na co słyszą:

„Ot, szaleje!”.


Mężczyzna wygłasza przemówienie do zebranych gości z miasta, zarzucając im, że przyjeżdżają na wieś tylko po to, by się pobawić, że robią to z nudów. Przypomina, jak było kiedyś, gdy nie istniał fałsz między szlachtą a wsią, a między stanami panowała zgoda. Wtedy stanowili oni siłę, która potrafiła się przeciwstawić wszelkim zagrożeniom Polski, a obecnie strony są zwaśnione. Gospodarz na zakończenie płomiennego przemówienia spluwa na krakusów.

AKT III

Scena 1
Gospodarz


Widzimy Gospodarza, nerwowo chodzącego po gospodzie i niemogącego się uspokoić. Wreszcie kładzie się na zestawionych krzesłach i zaczyna drzemać. W pokoju panuje półmrok.

Scena 2
Gospodarz, Poeta, Pan Młody, Gospodyni, Panna Młoda


Poeta stwierdza półgłosem, że Gospodarz po prostu się upił, na co ten (jeszcze nie usnął) odpowiada, że nie ma najmocniejszej głowy do picia. Upojony mężczyzna nie daje się położyć do łóżka. Nos jest także bardzo pijany, wygłasza swoje dekadenckie mowy, w których kreuje się na znudzonego życiem indywidualistę na kształt Przybyszewskiego. Ponadto twierdzi, że pije, bo musi, wtedy czuje, że ma serce. Do tego stwierdza, że:

„Chopin gdyby jeszcze żył,
toby pił”.


Nos układa się do snu na kanapie. Gospodarz majaczy jeszcze o wielkim panie, który ma do nich przybyć. Jego żona tymczasem go bezskutecznie prosi o położenie się do łóżka (musi czekać na Wernyhorę). Mężczyzna życzy Nosowi dobrej nocy i nazywa go swoim przyjacielem. Ten, układając się na sofie, opowiada Panu Młodemu jak się upił i, że przez to stracił szansę na względy Morawianki, z którą tańczył. Gospodyni i Panna Młoda proszą Poetę i Pana Młodego, by ci pozwolili spać Gospodarzowi i Nosowi. Młodsi panowie ciągle rozważają o mocy i tajemnicy snów, aż w końcu zostają wygonieni przez chcących już spać Gospodarza i Nosa. Ci dwaj ostatni zostają sami w izbie i zasypiają.Scena 3
Czepiec, Muzykant


Czepiec jest wściekły na Muzykanta, że ten ucina sobie drzemkę zamiast grać. Zarzuca mu, że zapłacił za to, by ten grał oraz grozi, że pobije wszystkich śpiących muzyków.
Muzykant odpowiada:

„Szóstke-ście dali,
juześmy wom przegrali (…)”.


Zamożny chłop nie myśli ustępować i ciągle ma pretensje.

Scena 4
Czepiec, Czepcowa


Czepcowa próbuje uspokoić męża. Uważa, że jest na tyle pijany, że powinien już iść do domu się przespać. Mąż odpowiada żonie:

„Caf się, babo – jo pijany?
Szuruj do domu!”.


Pijany ponownie zaczyna grozić pobiciem skrzypków, jeżeli ci nie zaczną grać.

Scena 5
Czepcowa, Gospodyni


Czepcowa i Gospodyni podsumowują dobiegające końca wesele. Uznają je za udane i pochlebnie wyrażają się o gościach z miasta, którzy doskonale się bawili.

Scena 6
Rachel, Poeta


Rachela wraca z sadu, gdzie zachwycała się poetyckością natury. Kobieta żali się Poecie, że będzie jej smutno samej, na co ten proponuje, żeby zaglądała częściej do miasta, a smutek topiła w literaturze.

Scena 7
Haneczka, Pan Młody


Haneczka dziękuje bratu za mile spędzony czas na weselu. Opowiada o przetańczonych wielu godzinach. Oburzenie Pana Młodego wzbudza wyznanie, ze Haneczka zauroczyła się drużbą. Tłumaczy, że on, jako poeta, ma prawo zakochać się w wieśniaczce, ale jego młodszej siostrze nie przystoi całować się z chłopami.

Scena 8
Poeta, Maryna


Poeta prawi komplementy Marynie, uznając, że wygląda pięknie, gdy jest sama. Zastanawiają się razem nad fenomenem tak udanego wesela. Poeta uznaje, że wszyscy stali się aniołami na tę jedną noc, na co Maryna obawia się, że zaraz będzie trzeba wyjeżdżać i z pierwszym uderzeniem bata zniknie ich anielstwo i wszystko będzie jak dawniej. Dziewczyna mówi, że słyszała rozmowę chłopów o Polsce i przez to uwierzyła w ich szczere intencje i troskę o kraj:

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21  

Szybki test:

Ojciec Panny Młodej porównuje Dziada do:
a) kruka
b) wrony
c) sępa
d) szpaka
Rozwiązanie

Gdzie według poety znajduje się Polska?
a) w głowie
b) w lędźwiach
c) w sercu
d) w oczach
Rozwiązanie

Żyd i Czepiec kłócą się o:
a) rozpijanie chłopów
b) dług
c) ilość wódki na weselu
d) poglądy Księdza
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Wesele” - streszczenie szczegółowe
Geneza „Wesela” Wyspiańskiego
Stanisław Wyspiański - biografia
Struktura dramatu (dramat realistyczny, obyczajowy, fantastyczny, psychologiczny, symboliczny, narodowy)
Kalendarium życia i twórczości Stanisława Wyspiańskiego
Stylizacja na gwarę w „Weselu”
„Teatr mój widzę ogromny”, czyli koncepcja teatru ogromnego
Czas i miejsce akcji w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego
Symbolika w „Weselu”
Nawiązanie do „Wesela” w kulturze
Najważniejsze cytaty „Wesela”
Bibliografia
Premiera spektaklu „Wesele”
Bohaterowie
Panna Młoda - charakterystyka
Pan Młody - charakterystyka
Bohaterowie „Wesela” i ich pierwowzoryPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies