Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Wesele

„Wesele” - streszczenie szczegółoweScena 31
Poprzedni, Gospodyni


Do izby wpada Gospodyni. Przerażona krzyczy na Czepca, by nakazał chłopom odłożyć kosy i pójść w końcu spać. Kasper powiadamia, że chłopów zbiera się coraz więcej.

Scena 32
Poprzedni, wielu chłopów z kosami i różną bronią, poubieranych jak do drogi

Gospodyni jest przerażona, nie wie, skąd chłopi wzięli tyle broni. Na rozkaz Czepca, by dała im spokój, ponieważ muszą zaraz wyruszać, Gospodarz zaczyna sobie przypominać wydarzenia z poprzedniej nocy. Poeta wyjawia bratu, że jawił mu się w nocy rycerz w czarnej zbroi. Gospodarz ciągle próbuje sobie przypomnieć, kogo spotkał i o czym z nim rozmawiał.

Scena 33
Poprzedni, Haneczka, Zosia


Haneczka wyjawia swemu bratu, Panu Młodemu, że widziała na niebie jakiś ruch, jakby gonitwę koni, a Zosia twierdzi, że wyczuwa w powietrzu tajemniczą woń. Haneczka dalej mówi, że na niebie widziała rycerzy toczących ze sobą wojnę. Poeta twierdzi, że te wszystkie widziane znaki mogą być oznaką obłędu. Siostra Pana Młodego zachwyca się kosą Czepca i prosi, by dał jej ją potrzymać. Chłop, wiedząc, że dziewczyna nie ma pojęcia, do czego służy postawiona kosa, odmawia. Gospodarz zaczyna sobie przypominać ducha, z którym rozmawiał ostatniej nocy. Opisuje jego wygląd:

„(…) człowiek stary, z brodą siwą,
twarz owita w siwy włos,
w kożuchu ogromnym czerwonym (…)”.


Z pomocą Gospodarzowi przychodzą Staszek z Kubą, którzy przecisnąwszy się przez tłum, opisują wygląd jeźdźca i jego konia. Gospodarz w końcu wykrzykuje:

„Lżej, opadła z piersi zmora. –
Słuchajcie – wytężcie słuch:
był u mnie Duch: Wernyhora!”.


Tłum nie może w to uwierzyć. Właściciel chaty zaczyna relacjonować swoje spotkanie z Wernyhorą. Na słowa, że duch obiecał wrócić tego ranka, wszyscy reagują z niedowierzaniem. Gospodarz mówi, że to on rozesłał wici oraz że Wernyhora kazał na siebie tutaj czekać i nasłuchiwać sygnału z krakowskiego gościńca. Gospodyni nie może uwierzyć, że aż tylu chłopów z okolic zebrało się na ich dziedzińcu. Gdy Gospodarz wyjawia, że sygnałem ma być tętent konia Wernyhory, zgromadzonym zdaje się, że słyszą jakiś tajemniczy szum. Milkną rozmowy, słychać tylko szepty. Gospodyni zauważa, że na podwórku zbiera się coraz więcej chłopów. Haneczka ze łzami w oczach pyta Gospodarza, czy Wernyhora ma przyjechać sam, na co on odpowiada: „Pokłońcie się o ziem czołem:
ma przyjechać z ARCHANIOŁEM,
do gościńca, od Krakowa…
Na zamku czeka KRÓLOWA
z Częstochowy”.


Panna Młoda i Haneczka twierdzą, że słyszą tętent kopyt. Poeta stojący przy oknie szepce, że, mimo, iż nie ma wiatru, z drzew lecą liście, a ptaki zrywają się do lotu. Powoli wszyscy zgromadzeni w ciszy zaczynają słyszeć pędzącego konia (Czepiec twierdzi nawet, że słyszy sto rumaków).

Gospodarz, zauważając, że już świta, nie może uwierzyć, że to wszystko dzieje się naprawdę. Wszyscy są bardzo podekscytowani i nasłuchują przy drzwiach i oknach. Gospodarz przemawia do wszystkich, próbując przygotować ich na doniosłą chwilę, jaką będzie przybycie Wernyhory. Tętent kopyt jest już tak głośny i wyraźny, że nikt już nie ma wątpliwości, co do jego prawdziwości. Odgłosy milkną w jednej chwili i koń zatrzymuje się przed chatą. Wszyscy zebrani, w ogromnym skupieniu i w bezruchu, nasłuchują wydarzeń. Docierają do nich odgłosy, kogoś wchodzącego do gospody, biegnącego przez sień, potem przez drugą izbę. W drzwiach ukazuje się … Jasiek.

Scena 34

Jasiek, trzymając w ręku czapkę z pawim piórem, stoi naprzeciw zgromadzonego w izbie tłumu, nie wiedząc, o co im chodzi. Wszyscy patrzą się na niego z niedowierzaniem, w bezruchu, dlatego też boi się, że coś im się stało, że są zaklęci. Parobek przypomina sobie, że miał zadąć w złoty róg, ale zaskoczony odkrywa:

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19    20    21  

Szybki test:

Żyd i Czepiec kłócą się o:
a) dług
b) poglądy Księdza
c) ilość wódki na weselu
d) rozpijanie chłopów
Rozwiązanie

Klimina jest wdową po:
a) wójcie
b) burmistrzu
c) kupcu
d) sołtysie
Rozwiązanie

Na ścianie opisanej w didaskaliach izby wiszą obrazy:
a) Stanisława Wyspiańskiego
b) Jacka Malczewskiego
c) Jana Matejki
d) Włodzimierza Tetmajera
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Wesele” - streszczenie szczegółowe
Geneza „Wesela” Wyspiańskiego
Stanisław Wyspiański - biografia
Struktura dramatu (dramat realistyczny, obyczajowy, fantastyczny, psychologiczny, symboliczny, narodowy)
Kalendarium życia i twórczości Stanisława Wyspiańskiego
Stylizacja na gwarę w „Weselu”
„Teatr mój widzę ogromny”, czyli koncepcja teatru ogromnego
Czas i miejsce akcji w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego
Symbolika w „Weselu”
Nawiązanie do „Wesela” w kulturze
Najważniejsze cytaty „Wesela”
Bibliografia
Premiera spektaklu „Wesele”
Bohaterowie
Panna Młoda - charakterystyka
Pan Młody - charakterystyka
Bohaterowie „Wesela” i ich pierwowzoryPartner serwisu:

kontakt | polityka cookies