Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Wesele

Bohaterowie „Wesela” i ich pierwowzory

Marysia
Pierwowzór:
Maria Susuł z domu Mikołajczyk
, siostra Anny i Jadwigi, była żoną Wojciecha, za młodu zaręczona ze Stanisławem Ludwikiem de Laveaux, polskim malarzem francuskiego pochodzenia, który zmarł w młodym wieku na gruźlicę w Paryżu.

W dramacie:

Marysia po spotkaniu Widma, czyli swojego dawnego ukochanego Ludwika, jest wyraźnie zdezorientowana: choć kocha swojego męża Wojtka, to jednocześnie tęskni za dawnym narzeczonym. Po śmierci malarza Marysia wyszła za mężczyznę, który wyswatał, czyli za Wojtka. Dziewczyna zdaje sobie sprawę, że wraz z tym krokiem skazała się na pozostanie na wsi i skromne życie.

Nos
Pierwowzór:

Nie jest jasno sprecyzowany: badacze wskazują, że bohater jest połączeniem dwóch malarzy – Tadeusza Nosowskiego i Stanisława Czajkowskiego. W tym przypadku nie jest jednak istotna kwestia pierwowzoru, ponieważ postać ta uosabia tzw. „przybyszewszczyznę”, czyli krakowską cyganerię skupioną wokół osoby Stanisława Przybyszewskiego.

W dramacie:
Nos jest permanentnie pijany, co jest charakterystyczne dla kompanów Przybyszewskiego, którzy uważali alkohol za ucieczkę od nudy i pospolitości otaczającego ich świata:

„Piję, piję, bo ja muszę,
bo jak piję, to mnie kłuje:
wtedy w piersi serce czuję,
strasznie wiele odgaduje”.


Kolejnym dowodem na to, że postać jest emanacją Przybyszewskiego, jest nawiązanie do Chopina: „Chopin gdyby jeszcze żył, to by pił”, którego muzykę ten wręcz uwielbiał. Gdy opowiada o swoim tańcu z Morawianką czuć, ze traktuje ją instrumentalnie i fascynuje go jedynie jej fizyczność, czym wyraża swój stosunek do chłopów. Z racji, że jest ogarnięty dekadentyzmem, wywyższa się ponad chłopski stan. Ciekawą rzeczą jest wewnętrzne rozdarcie Nosa, którego nie zauważają chłopi, a jedynie wykształceni mieszczanie, zwłaszcza Gospodarz, nazywający go swoim przyjacielem. Nie traktuje on słów bohatera jako pijackiego bełkotu, lecz dostrzega w nich ciągły smutek.


U pozostałych bohaterów różnica między pierwowzorem a przedstawieniem w dramacie nie ma większego znaczenia, a postaci te służą głównie do ubarwienia akcji (poza Jaśkiem).

Jasiek
Jan Mikołajczyk
- brat Panny Młodej i weselny drużba, często widzimy go w scenach tanecznych w otoczeniu dziewczyn zarówno z Krakowa jak i Bronowic. Wraz ze swym kompanem Kasprem stanowią duet wiejskich amantów. Jego największą chlubą jest czapka z pawim piórem. To ona przyniesie mu w ostateczności kłopoty. Jego największym marzeniem jest bogactwo, o którym śpiewa piosenkę. Z niewiadomych przyczyn to właśnie jemu Gospodarz powierza niezwykle ważną misję rozesłania wici i powierza mu złoty róg, który dostał od Wernyhory. Bohater zgubił jednak powierzony mu dar, gdy schylał się po swoją czapkę z pawim piórem, Chochoł komentuje to zdarzenie:

„Miałeś, chłopie, złoty róg,
miałeś, chłopie, czapkę z piór:
czapkę ze łba wicher zmiótł.
(…) Ostał ci sie ino sznur”.


W ostatnich scenach dramatu jesteśmy świadkami osamotnienia i niemocy Jaśka. Nie może nikogo wybudzić z chocholego tańca, nikt też nie słyszy jego nawoływania do walki. Końcowe sceny ukazują go jako postać tragiczną.

Ojciec
Jacek Mikołajczyk
– ojciec Panny Młodej, Gospodyni, Jaśka, Kuby i Marysi. Jest postacią cieszącą się estymą we wsi. Twardo stąpający po ziemi, doświadczony gospodarz, który cieszy się z wydania ostatniej córki za mąż. Nie ma nic przeciwko inteligencji:

„Ot, pany się nudzą sami,
to się pieknie bawiom z nami”.


Dwie, ze swoich trzech córek, wydał za mieszczan. Przestaje ingerować w ich życie z chwilą ich ślubu i oczekuje od nich tego samego, co widać w momencie, gdy Marysia prosi go o pomoc w spłacie długów:

„Jo patrze swego – jo niebogaty;

strona:    1    2    3    4    5  


Szybki test:

Kazimierz Przerwa-Tetmajer to przedstawiciel:
a) naturalizmu
b) eklektyzmu
c) moralizmu
d) dekadentyzmu
Rozwiązanie

Dziennikarz w rozmowie ze Stańczykiem:
a) mówi, że ma dość usypiania narodu
b) krytykuje konserwatyzm
c) jawi się jako reformator
d) popiera chłopomanię
Rozwiązanie

Głównym przedstawicielem chłopów w Weselu jest:
a) Czepiec
b) Dziad
c) Gospodarz
d) Jasiek
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

StreszczeniaOpracowanie
„Wesele” - streszczenie szczegółowe
Geneza „Wesela” Wyspiańskiego
Stanisław Wyspiański - biografia
Struktura dramatu (dramat realistyczny, obyczajowy, fantastyczny, psychologiczny, symboliczny, narodowy)
Zestawienia gości weselnych ze zjawami
Cechy dramatu Wyspiańskiego na przykładzie „Wesela”
Wydarzenia historyczne poruszone w „Weselu”
Stylizacja na gwarę w „Weselu”
„Teatr mój widzę ogromny”, czyli koncepcja teatru ogromnego
Czas i miejsce akcji w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego
Kalendarium życia i twórczości Stanisława Wyspiańskiego
Symbolika w „Weselu”
Nawiązanie do „Wesela” w kulturze
Najważniejsze cytaty „Wesela”
Bibliografia
Premiera spektaklu „Wesele”
Bohaterowie
Panna Młoda - charakterystyka
Pan Młody - charakterystyka
Gospodarz - charakterystyka
Fantastyczne osoby dramatu
Bohaterowie „Wesela” i ich pierwowzory
Chłopi i inteligencja w „Weselu”Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies