Biografia Marii Dąbrowskiej

Maria Dąbrowska była ciekawą postacią swych czasów. Pod wrażeniem jej osobowości byli przyjaciele i ludzie z różnych kręgów kultury i sztuki. Przyjaźniła się między innymi z: Antonim Słonimskim i Ryszardem Matuszewskim, poetką Kazimierą Iłłakowiczówną, poetą Mieczysławem Jastrunem (opisującym ją w swym Dzienniku), pisarzem Jerzym Andrzejewskim (wspominającym jej ekscentryczne ubiory w tomie Z dnia na dzień), Jarosławem Iwaszkiewiczem, Melchiorem Wańkowiczem, Jerzym Zawieyskim i Wojciechem Żukrowskim, także aktorką Elżbietą Barszczewską. Nić sympatii zrodziła się także między... więcej

* * *

Kalendarium twórczości Marii Dąbrowskiej

- Debiut literacki opowiadaniem Janek.

- Tom opowiadań dla dzieci: Gałąź czereśni i inne nowele (1921).

- Cykl opowieści Uśmiech dzieciństwa (1923 rok, a dwa lata później Nagroda Związku Wydawców za to dzieło).

- Tom opowiadań Ludzie stamtąd (1926).

- Czasopismo „Kobieta Współczesna” drukuje pierwszą wersję powieści Noce i dnie, zatytułowaną Domowe progi (1928).

- Państwowa Nagroda Literacka za powieść Noce i dnie - (1933), na podstawie której powstał film fabularny i serial telewizyjny w reżyserii Jerzego Antczaka(1975).

- Znak... więcej

* * *

Cytaty z utworów Marii Dąbrowskiej

- – A bo to języków nie mawa? (...) To my językami rusali, rusali, a tak my się wsędy pytali, pytali, jaz my się dopytali. (Na wsi wesele)

- Ani różnica poglądów, ani różnica wieku, nic w ogóle nie może być powodem zerwania wielkiej miłości. Nic, prócz jej braku.

- Aniela zawsze była z rodzeństwa najładniejsza, lecz po zamęściu, w czarnej wiejskiej robocie i ona zordynarniała, zmarniała. (Na wsi wesele)

- Bo wszystko zło, którego się wiecznie spodziewała, może się stać lub nie. Ale to jedno czeka na pewno i ją, i tych czworo, siedzących wesoło przy stole. Nieunikniony rozpad ... więcej

* * *



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies