Bohaterowie „W pustyni i w puszczy”

Fatma Smainowa
Piękna Sudanka z pokolenia Dangalów, żona Smaina, krewna Mahdiego. Miała ciemną cerę, dzikie oczy, nie zakrywała twarzy. Była matką trzech synów i osobą odpowiedzialną za zorganizowanie porwania Stasia i Nel – uknuła cały spisek.

Smain
Mąż Fatmy i ojciec trójki synów. Kiedyś był dozorcą w Port-Said, potem rząd egipski dał mu pieniądze i wysłał do Mahdiego, by wykupił od proroka jeńców chrześcijańskich. Smain jednak dopuścił się zdrady swych zwierzchników, nie zrealizował zadania i nie powrócił z Sudanu do Kairu. Wraz ze swymi ludźmi poległ w walce z karawaną pana Linde w... więcej

* * *

Staś Tarkowski - charakterystyka

Staś Tarkowski to jeden z głównych bohaterów powieści Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy”. Gdy go poznajemy kończył czternasty rok. Jego matka zmarła przy porodzie dlatego wychowuje go ojciec – inżynier Władysław Tarkowski. Od urodzenia mieszkał w Port-Saidzie, gdzie stary Tarkowski nadzorował budowę Kanału Sueskiego. Z pochodzenia był Polakiem. Staś posiadał przydomki „błędnego rycerza” czy „junaka-samochwały”. Określany był także jako „lwie szczenię”.

Chłopak świetnie odnajdywał się w egipskich realiach Uczył się doskonale w angielskiej szkole.... więcej

* * *

Nel Rawlison - charakterystyka

Nel Rawlison to jedna z głównych bohaterek powieści Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy”. Jest Angielką, ośmioletnią córką pana Rawlisona, który wraz z przyjacielem Władysławem Tarkowskim zatrudniony jest w Kompanii Kanału Sueskiego. Jej matka zmarła na suchoty w Heluanie, gdy dziewczynka miała trzy lata, dlatego jej wychowaniem zajmował się ojciec. Najwierniejszym kompanem był dla niej Staś Tarkowski. Jej opiekunką była Murzynka Dinah, zaś nauczycielką Francuzka, pani Olivier.

Nel miała zielonkawe oczy i anielską twarzyczkę. Miała nadzwyczajną urodę, była delikatna jak kwiat lub pta... więcej

* * *Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies