Streszczenie „Hamleta” w pigułce

Książę Hamlet został wezwany do Danii na pogrzeb ojca. Ku jego zdziwieniu zaledwie miesiąc po tej smutnej ceremonii, jego matka, Gertruda, poślubiła Klaudiusza, brata niedawno pochowanego króla, jej poprzedniego męża. Stryj bohatera ogłosił się królem, pomimo, że tron należał się właśnie jemu, jako jedynemu synowi zmarłego władcy. Hamlet podejrzewał Klaudiusza i Gertrudę o spisek.

Przez trzy noce z rzędu, dokładnie o północy, na murach zamku pojawiał się duch zamordowanego króla. Podczas spotkania z Hamletem zjawa wyjawiła, że padła ofiarą bratobójczego mordu i nakazała bohater... więcej

* * *

„Hamlet ”- streszczenie szczegółowe

Akcja dramatu rozgrywa się w duńskim Elzynorze, czyli dzisiejszym Helsingrze, mieście portowym, położonym w najwęższym miejscu cieśniny Sund.

AKT I

SCENA PIERWSZA


Wieczorem, przed zamkiem, na tarasie, wartę pełnił żołnierz Fransisko. Punktualnie o północy zastąpił go Bernardo. Mężczyźni wymienili ze sobą kilka zdań. Udając się na spoczynek, wartownik po drodze do kwatery spotkał „Przyjaciela kraju” – Horacego i Marcellusa, którzy śpieszyli na taras do czekającego na nich Bernardo. Mieli z nim pełnić służbę tej nocy. Gdy przybyli na miejsce Horacy zapytał:
... więcej

* * *Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies