Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Hamlet

Streszczenie „Hamleta” w pigułce

Autor: Karolina Marlga

Książę Hamlet został wezwany do Danii na pogrzeb ojca. Ku jego zdziwieniu zaledwie miesiąc po tej smutnej ceremonii, jego matka, Gertruda, poślubiła Klaudiusza, brata niedawno pochowanego króla, jej poprzedniego męża. Stryj bohatera ogłosił się królem, pomimo, że tron należał się właśnie jemu, jako jedynemu synowi zmarłego władcy. Hamlet podejrzewał Klaudiusza i Gertrudę o spisek.

Przez trzy noce z rzędu, dokładnie o północy, na murach zamku pojawiał się duch zamordowanego króla. Podczas spotkania z Hamletem zjawa wyjawiła, że padła ofiarą bratobójczego mordu i nakazała bohaterowi zemstę. Dusza króla nie zaznała zbawienia i cierpiała katusze w czyśćcu, odwiedzając ziemię jedynie w nocy.

Hamlet przybrał pozę szaleńca. Postanowił udawać obłęd, aby dzięki temu niepostrzeżenie obserwować interakcje zachodzące w zamku. Niestety przez to czuł się bardziej zagubiony niż kiedykolwiek. Bohater zaczął kwestionować słowa Ducha, zależało mu na tym, aby przekonać się, czy naprawdę Klaudiusz zamordował jego ojca. Zamiast podjąć działania książę wciąż oddawał się przemyśleniom.

Aby sprawdzić prawdomówność Ducha Hamlet poprosił o pomoc trupę aktorów, którym zlecił zagranie spektaklu Zabójstwo Gonzagi. Książę dopisał kilka kwestii do tekstu utworu tak, aby upodobnić jego akcję do wydarzeń, które miały miejsce w Danii kilka miesięcy wcześniej, a mianowicie morderstwa króla, dokonanego przez Klaudiusza. Hamlet zatytułował nowopowstały utwór Łapka na myszy. Jego intryga przyniosła pożądany skutek – dręczony przez wyrzuty sumienia Klaudiusz przerwał spektakl i opuścił komnatę. Przekonany o winie stryja książę postanowił go zabić.

Zanim Hamlet pomścił ojca przyczynił się do śmierci sześciu osób. Pierwszy zginął Poloniusz, pchnięty przez księcia mieczem, gdy szpiegował go podczas rozmowy z matką. Klaudiusz ukarał za ten czyn pasierba wysyłając go do Anglii w towarzystwie Rozenkranca i Gildenterna, przyjaciół z jego dzieciństwa, którzy zostali sprowadzeni na zamek, by szpiegować księcia.
Król powierzył im list zawierający prośbę, by Anglicy zamordowali Hamleta. Gdy tytułowy bohater odkrył tę intrygę podmienił pisma i uciekł kompanom. W nowym liście widniał rozkaz, aby sprzymierzeńcy Danii dokonali egzekucji na dwóch posłańcach. Ofelia, dowiedziawszy się o śmierci Poloniusza, swojego ojca, popadła w obłęd, który doprowadził ją w konsekwencji do samobójstwa. Laertes, który powrócił do Danii po otrzymaniu wiadomości o śmierci rodzica, doznał drugiego wstrząsu, gdy zginęła jego siostra. Po tym tragicznym wydarzeniu poprzysiągł zemstę na Hamlecie.

Klaudiusz wszedł w porozumienie z młodzieńcem planującym rozprawienie się z jego pasierbem. Zaplanowali, że doprowadzą do pojedynku, w którym jedynym przegranym będzie mógł być tylko Hamlet. Aby upewnić się, że tak będzie, ostrze floretu Laertesa zostało dodatkowo zatrute. Dla pewności Klaudiusz postanowił podać pasierbowi podczas pojedynku truciznę zamiast wina.

Przekonana, że jej syn zwycięży, Gertruda postanowiła wznieść toast i nieświadomie napiła się trucizny z kielicha tytułowego bohatera. W wyniku ostatniego starcia ostrze floretu Laertesa rani nie tylko Hamleta, ale i jego samego. Tuż przed śmiercią syn Poloniusza przebaczył księciu i prosił go wybaczenie. Młodzieniec zdradził tytułowemu bohaterowi, iż wraz z Klaudiuszem spiskowali przeciwko niemu. Gdy Hamlet spostrzegł, że jego matka leży nieżywa na podłodze rzucił się na stryja i pchnął go zatrutym ostrzem.

Zanim umarł, tytułowy bohater mianował sowim następcą norweskiego księcia Fortynbrasa. Dramat kończy się rozkazem nowego władcy Danii, który nakazał urządzenie Hamletowi pogrzebu godnego bohatera narodowego.

Zobacz inne artykuły:

Inne
„Hamlet ”- streszczenie szczegółowe
Charakterystyka Hamleta - „On sam jest rodu swego niewolnikiem”
Geneza „Hamleta”
Czas i miejsce akcji „Hamleta”
Charakterystyka Ofelii
Życiorys Szekspira
Problematyka „Hamleta”
Streszczenie „Hamleta” w pigułce
Charakterystyka Gertrudy
Charakterystyka Klaudiusza
„Hamlet” jako przykład tragedii szekspirowskiej
Kompozycja, budowa i język „Hamleta”
Religia w „Hamlecie”
Filozofia w „Hamlecie”
„Być albo nie być...” - problematyka życia i śmierci w „Hamlecie”
Charakterystyka pozostałych bohaterów „Hamleta”
Nawiązania do „Hamleta” w sztuce
Plan wydarzeń „Hamleta”
Motyw kobiety w „Hamlecie”
Psychoanaliza „Hamleta”
Ekranizacje „Hamleta”
Kalendarium życia i twórczości Szekspira
Zdania o twórczości Szekspira
Twórczość Szekspira
Najważniejsze cytaty „Hamleta”
Bibliografia



Partner serwisu:

kontakt | polityka cookies